لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۳۸

اتاوا: ایران سفیر کانادا را اخراج کرد


وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای اقدام جمهوری اسلامی ایران را «کاملا توجیه‌ناپذیر» خواند.

وزیر امور خارجه کانادا می گوید که جمهوری اسلامی ایران از سفیر اتاوا خواسته است تا خاک ایران را ترک کند.


ماکسیم برنیه، وزیر امور خارجه کانادا روز دوشنبه با اعلام این خبر، در بیانیه ای اقدام جمهوری اسلامی ایران را «کاملا توجیه‌ناپذیر» خواند و آن را «اقدامی تلافه‌جویانه» نامید.


گزارش ها حاکیست که کانادا طی ماه گذشته دو بار از پذیرفتن سفیر پیشنهادی ایران سر باز زده و آنها را مرتبط با دانشجویان تندرویی دانسته است که در سال ۱۹۷۹ اقدام به گروگانگیری دیپلمات ها در سفارت آمریکا در تهران زدند.


گزارش ها حاکیست که کانادا طی ماه گذشته دو بار از پذیرفتن سفیر پیشنهادی ایران سر باز زده و آنها را مرتبط با دانشجویان تندرویی دانسته است که در سال ۱۹۷۹ اقدام به گروگانگیری دیپلمات ها در سفارت آمریکا در تهران زدند.

در مقابل، به گفته سخنگوی وزارت خارجه کانادا، ایران از پذیرفتن استوارنامه سفیر جدید کانادا در تهران، که از ماه آوریل در تهران حضور دارد، استنکاف می‌کرد و «اجازه نمی‌داد سفیر این کشور وظایف خود را انجام دهد.»


به گفته شون تینکلر،«ایران تصمیم گرفته است که روابط بین دو کشور را کاهش دهد».


سخنگوی وزارت خارجه کانادا، همچنین گفته است: «ایران به سبب گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشر، پرونده هسته‌ای و همچنین مرگ زهرا کاظمی نتوانسته است شریکی تمام‌عیار و طبیعی برای کانادا محسوب شود.»


مقامات جمهوری اسلامی هنوز به این سخنان واکنشی نشان نداده اند.


اعلام خبر اخراج سفیر کانادا در تهران یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که سید مهدی محبی، کاردار جمهوری اسلامی در اتاوا، در گفت‌وگو با یک نشریه کانادایی، از دولت اتاوا انتقاد کرده بود که «تلاش‌های تهران را در عادی‌سازی و ارتقای سطح روابط نادیده می‌گیرد.»


روابط دیپلماتیک کانادا و جمهوری اسلامی پس از قتل زهرا کاظمی در سال ۱۳۸۲ با چالش‌هایی همراه بوده است.


زهرا کاظمی، عکاس خبری ایرانی ـ کانادایی در دوم تیرماه ۱۳۸۲ در مقابل زندان اوین و در حال عکاسی از تجمع خانواده‌های زندانیان ناآرامی‌های خرداد ماه بازداشت و در نوزدهم تیرماه اعلام شد که در زمان بازداشت به علت «ضرب‌ دیدگی جمجمه» جان باخته است.


کانادا بارها از تهران خواسته است اجازه دهد که نهاد بین‌المللی مستقلی مرگ زهرا کاظمی را بررسی کند. اما ایران این خواسته را دخالت در امور داخلی خود می‌داند.


دادرسی پرونده مرگ خانم کاظمی تاکنون به سرانجام نرسیده و حکمی اعلام نشده است.


به تازگی نیز علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه، اعلام کرد دیوان عالی کشور بر این پرونده « ایرادهایی شکلی» وارد کرده و این پرونده به «مرجعی صالح» ارسال شده است.


XS
SM
MD
LG