لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۳۱

توصیه وزیر ارشاد در مورد «تجدیدنظر» در تعیین مصادیق مجرمانه


علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فیلترینگ نرم‌افز «وی‌چت» انتقاد کرده است.
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی، به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه توصیه کرد که در سیاست‌های سخت‌گیرانه خود در رابطه با فیلترینگ و سانسور وب‌سایت‌ها «تجدیدنظر» کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای جنتی روز سه‌شنبه، ۱۰ دی، با اشاره به ممنوعیت شبکه‌های اجتماعی مجازی در کشور اظهار داشت که این موضوع «تابع» نظر کمیته تعیین مصداق محتوای مجرمانه است، اما این کمیته «باید مقداری تجدیدنظر کند و هر چیزی را مصداق [محتوای مجرمانه] نداند».

به گفته او، کمیته تعیین مصداق محتوای مجرمانه باید تحت نظارت شورای عالی فضای مجازی قرار بگیرد که «عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در این زمینه است».

ریاست کمیته تعیین مصداق محتوای مجرمانه بر عهده دادستان کل کشور است، در حالی که رئیس شورای عالی فضای مجازی شخص رئیس جمهور محسوب می‌شود.

این شورا متشکل از عالی‌ترین مقامات حکومت ایران، از جمله روسای قوه قضاییه و مقننه، فرمانده سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، وزیر اطلاعات و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

با وجود این، کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز از نمایندگان دولت خالی نیست، چنان‌ چه وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دادگستری و علوم، تحقیقات و فناوری در آن نقش دارند.

این کمیته در راستای ممنوعیت شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، به‌تازگی نرم‌افزار مکالمه «وی‌چت» را هم فیلتر کرده است که اکنون علی جنتی از چنین تصمیمی انتقاد می‌کند.

به گفته آقای جنتی، «تعدادی از وزرای ذی‌ربط معتقد بودند که ما می‌توانستیم قسمت‌های زیان‌آور وی‌چت مانند Nearby را که می‌تواند فساد‌آور باشد فیلتر کنیم، ولی اصل وی‌چت یک وسیله ارتباطی است».

آیکون Nearby در نرم‌افزار وی‌چت امکان شناسایی کاربران نزدیک به یکدیگر را فراهم می‌کند، اما بر اساس گفته‌های محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، کمیته تعیین مصادیق معتقد است با استفاده از این ویژگی وی‌چت می‌توان «وارد حریم خصوصی دیگران» شد.

آقای واعظی نیز پیش از این پیشنهاد داده بود که به جای فیلترینگ کامل وی‌چت تنها آیکون Nearby از آن فیلتر شود.
XS
SM
MD
LG