لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۶

خشونت‌های روز چهارشنبه در عراق ۴۶ قربانی گرفت


ز آغاز سال جدید میلادی تاکنون بیش از دو هزار نفر در عراق کشته شده‌اند
با کشته شدن ۱۳ نفر بر اثر انفجار بمب در کافه‌ای در بغداد، تعداد قربانیان حملات تروریستی و درگیری‌های روز چهارشنبه، ۲۸ اسفند در کشور عراق به ۴۶ نفر رسید.

گزارش خبرگزاری فرانسه بیان می‌کند، این کافه‌ که در منطقه الوشاش، غرب بغداد واقع شده حوالی ساعت ۹ شب چهارشنبه هدف حملات تروریستی قرار گرفت که این حملات به مرگ دست‌کم ۱۳ نفر و جراحت ۴۰ نفر دیگر انجامید.

به گفته یک منبع امنیتی که نخواست نام او منتشر شود، کافه یادشده از چند جهت مورد حمله واقع شده است چنان که پس از انفجار بمب در داخل آن، بمب دیگری نیز اطراف کافه در خیابان منفجر شده است.

اما در روز چهارشنبه تنها منطقه الوشاش بغداد نبود که هدف حملات تروریستی قرار گرفت، بلکه این حملات دیگر نقاط بغداد یا حومه آن را هم شامل می‌شد به‌طوری که دست‌کم ۱۲ نفر دیگر بر اثر آن کشته شدند که چهار تن از آنان نیروهای پلیس بودند.

این گزارش می‌گوید که خشونت‌های روز چهارشنبه در استان‌های کرکوک، دیاله و نینوا نیز به مرگ ۶ نفر انجامیده است.

در این میان شهر فلوجه نیز روز چهارشنبه بار دیگر شاهد حملات نیروهای حکومت عراق به شبه‌نظامیان مستقر در آن بوده است که این حملات و درگیری‌هایی که در شهر وجود داشته در مجموع باعث مرگ ۱۵ نفر و جراحت ۴۰ نفر دیگر شده است.

فلوجه به همراه بخش‌هایی از شهر رمادی از ماه ژانویه تاکنون از کنترل حکومت عراق خارج شده و به دست شبه‌نظامیان افراطی گروه داعش، حکومت اسلامی عراق و شام، افتاده است، امری که آتش جنگ را در این منطقه سنی‌شنین شعله‌ور کرده است.

خشونت‌ها در عراق بار دیگر اوج گرفته است به‌طوری که تنها از آغاز سال جدید میلادی تاکنون بیش از دو هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه از قول تحلیل‌گران سیاسی می‌نویسد که از دلایل افزایش خشونت‌ها در عراق نارضایتی اقلیت عرب سنی مذهب آن نسبت به حکومت شیعی آن و همین‌طور جنگ داخلی سوریه است.
XS
SM
MD
LG