لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۵۷

اختلاف در سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره تاخیر سوریه


کارشناسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد در سوریه
خبرگزاری فرانسه از قول منابع نزدیک به سازمان منع تسلیحات شیمیایی نوشت که ایران، روسیه و چین خواستار تغییر و انعطاف در جدول زمان‌بندی انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه شده‌اند، اما آمریکا و اتحادیه اروپا مخالف آن هستند.

این گزارش بیان می‌کند که نشست روز جمعه، دوم اسفند، هیئت رئیسه این نهاد نظارتی بدون هیچ توافقی به پایان رسیده و اعضا نتوانستند درباره تاخیر دمشق در انهدام سلاح‌های شیمیایی خود تصمیم بگیرند.

از زمانی که سوریه موافقت خود را با طرح انهدام تسلیحات شیمیایی آن اعلام کرده تاکنون تنها ۱۱ درصد از این تسلیحات به خارج از کشور منتقل شده‌اند که این موضوع انتقاد آمریکا و کشورهای غربی را در پی داشته است.

اما دمشق می‌گوید آن‌ چه باعث تاخیر در اجرای این طرح شده مسائل امنیتی و ترابری بوده است و نه مسائل دیگر.

با این حال واشینگتن بر «تعهدات قانونی و بین‌المللی» سوریه برای انهدام تسلیحات شیمیایی در بازه زمانی تعیین‌شده تاکید می‌کند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که دمشق درخواست مهلت بیشتری برای خروج کامل تسلیحات شیمیایی از کشور کرده و خواسته است که از آخر ماه ژوئن ۱۰۰ روز دیگر زمان بخرد، درخواستی که ایران، روسیه و چین نیز از آن حمایت کرده‌اند، اما آمریکا نپذیرفته است.

رابرت میکولاک، نماینده آمریکا در سازمان منع تسلیحات شیمیایی، به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «حکومت سوریه همچنان انرژی خود را با این بهانه‌ها تلاف می‌کند به جای آن که این انرژی را صرف اقدامات عملی کند.»

این خبرگزاری همچنین از قول فیلیپ هال، رئیس اداره مبارزه با گسترش سلاح شیمیایی در وزارت خارجه بریتانیا، نوشته است که نگرانی‌های غرب درباره انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه مدام افزایش می‌یابد، چرا که به نظر می‌رسد دمشق در مهلت تعیین‌شده، این کار را به انجام نرساند.

مطابق توافقی که میان ایالات متحده و روسیه در سال گذشته شکل گرفت، تمام تسلیحات شیمیایی سوریه باید تا روز ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۴ نابود شده باشد.

سوریه نیز به منظور اجتناب از حمله نظامی آمریکا این امر را پذیرفت، اما روند کار تاکنون با جدول زمان‌بندی سازمان منع تسلیحات شیمیایی همخوانی نداشته است، چنان که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز حدود دو هفته قبل خواستار سرعت عمل از جانب دمشق شد.

این گزارش بیان می‌کند که سازمان منع تسلیحات شیمیایی روز سه‌شنبه، ششم اسفند، نشست دیگری در این باره برگزار خواهد کرد و در نهایت یک نشست رسمی نیز اوایل ماه مارس (اواسط اسفند) خواهد داشت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG