لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۰۹

تخریب گورستان تاریخی بهاییان در شیراز «به دست سپاه»


جامعه جهانی بهایی از اقدام سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در تخریب یک گورستان تاریخی بهاییان در شیراز خبر داده و خواستار توقف این اقدام شده است.

گزارشی که این نهاد دینی در روز پنج‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت، منتشر کرده است بیان می‌کند که خاک‌برداری از این گورستان و تخریب قبور آغاز شده و ده‌ها کامیون به سرعت در حال انتقال خاک‌ها هستند.
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
لینک مستقیم

این گزارش با سخنان بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد، همراه است که خواستار واکنش‌های جهانی نسبت به موضوع شده است.

خانم دوگال اظهار داشت: «ما با فوریت از جامعه بین‌الملل دعوت می‌کنیم که به این عمل مشمئزکننده اعتراض کنند و همچنین مستقیماً از رئیس جمهور ایران، آقای حسن روحانی، تقاضا می‌کنیم که این تخریب را متوقف سازند.»

بهاییان از اقلیت‌های دینی در ایران هستند که جمهوری اسلامی آن را به رسمیت نمی‌شناسد و به عنوان «فرقه ضاله» از آن نام می‌برد.

گزارش‌هایی نیز که از ایران می‌رسد حکایت از برخورد شدید جمهوری اسلامی با اعضای جامعه بهاییان دارد، به‌ طوری که هفت تن از رهبران جامعه جهانی حدود شش سال است که در زندان به‌ سر می‌برند و نمونه دیگر عدم برخورداری بهاییان از حق تحصیل در دانشگاه‌های ایران است که دفتر تحکیم وحدت سال ۱۳۹۲ گزارش جامعی از آن منتشر کرد.

با این حال محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، مدعی شده است که حکومت ایران هیچ‌ گاه به صرف بهایی بودن با پیروان این آیین برخورد نکرده و بهاییان به خاطر دین خود در ایران محاکمه یا از تحصیل محروم نشده‌اند.

در این شرایط اقدام به «تخریب» گورستان بهاییان در شیراز که نام «گلستان جاوید» را دارد، بهاییان این شهر را به اعتراض و تکاپو واداشته است.

به گفته بانی دوگال، بهائیان شیراز از سپاه پاسداران درخواست کرده‌اند که قبر مردگان را خراب نکنند و ساختمان مورد نظر خود را در بخشی از این گورستان بسازند که قبری در آن موجود نیست.

این گزارش می‌گوید که «گلستان جاوید» از اوایل دهه ۱۹۲۰ متعلق به بهاییان شیراز بوده، اما دولت وقت ایران در سال ۱۳۶۳ آن را مصادره کرد تا در نهایت بعدها به مالکیت سپاه پاسداران دربیاید و اکنون سپاه نیز چنان‌چه اعلام کرده درصدد ساخت یک ساختمان فرهنگی – ورزشی در این مکان است.

به گفته جامعه جهانی بهایی، این گورستان آرامگاه حدود ۹۵۰ بهایی است از جمله ۱۰ بانوی بهایی که سال ۱۳۶۲ و در اوج برخوردهای جمهوری اسلامی با بهاییان به دار آویخته شدند.

اما اکنون با آغاز گودبرداری در قسمت غربی این گورستان که ۲۰۰ متر مربع را شامل می‌شود، همه این آرامگاه‌ها در معرض تخریب قرار دارند.

خانم بانی دوگال تاکید کرده که بهاییان شیراز به اولیای امور از جمله فرمانده کل سپاه پاسداران، شهرداری شیراز، امام جمعه شیراز و رئیس قوه قضاییه ایران درخواست استیناف داده‌اند، اما این اقدام تاکنون هیچ نتیجه‌ای نداده و کار تخریب گورستان پی گرفته می‌شود.

آن طور که در بیانیه جامعه جهانی بهاییان آمده است، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ دست‌کم ۴۲ گورستان متعلق به بهاییان ایران هر یک به طریقی «مورد تعرض قرار گرفته‌اند».
XS
SM
MD
LG