لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۵

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: روحانی زمینه روزنامه‌نگاری آزاد را فراهم آورد


حسن روحانی در پاسخ به پرسشی مربوط به بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران گفته است که انجمن‌های صنفی «بهترین راه برای اداره مسائل جامعه» است و او تلاش می‌کند که اداره امور جامعه به دست انجمن‌ها و اصناف بیفتد.
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران، خواست که به وعده‌های خود در رابطه با برقرای آزادی‌های مدنی و نیز بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران پایبند بماند.

در نامه‌ای به امضای جیم بوملیا، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران که روز چهارشنبه، ۲۹ خرداد منتشر شد، خطاب به آقای روحانی آمده است که سخنان او در رابطه با انجمن صنفی روزنامه‌نگاران که در چهار سال گذشته امکان فعالیت نداشته، موجب تحسین جامعه جهانی روزنامه‌نگاران شده است.

حسن روحانی در نخستین کنفرانس خبری خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به پرسشی مربوط به بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران گفت که انجمن‌های صنفی «بهترین راه برای اداره مسائل جامعه» است و او تلاش می‌کند که اداره امور جامعه به دست انجمن‌ها و اصناف بیفتد.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پس از انتخابات ریاست جمهوری مناقشه‌برانگیز ایران در سال ۱۳۸۸ توسط نهادهای امنیتی بسته شد و از آن سال تاکنون امکان فعالیت نداشته است.

اکنون اما فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران ابراز امیدواری می‌کند که سخنان رئیس جمهور منتخب ایران نشانه‌ای از تغییر «نگرش خصمانه» حکومت ایران نسبت به رسانه‌های مستقل باشد.

جیم بوملیا در ادامه نامه خود خطاب به آقای روحانی می‌نویسد که سخنان و تاکیدات شما بر «فرصت‌های تازه»، «تعامل سازنده» و این‌که «ملت ایران با مشارکت خود امید را به جامعه بازگردانده‌اند»، نشانی از واقعیت دارد، اما این همه زمانی معنای درست‌تری می‌یابد که شما زمینه روزنامه‌نگاری آزاد را با رفع توقیف انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و آزادی روزنامه‌نگاران زندانی، فراهم آورید.

در دوره هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد روند بازداشت روزنامه‌نگاران ایرانی شتاب تندی یافت، به‌ویژه پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ که رسانه‌های منتقد بسیاری نیز توقیف شدند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین اطلاعیه‌های خود تعداد روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان ایرانی را که در حال حاضر در زندان به‌سرمی‌برند، ۵۴ نفر عنوان کرده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در نامه خود خطاب به حسن روحانی شرایط وخیم این روزنامه‌نگاران را در زندان‌های ایران یادآوری می‌کند و می‌گوید که آنها مورد شکنجه واقع شده‌اند و نیز اغلب امکان دیدار با اعضای خانواده خود و برخورداری از خدمات درمانی را ندارند.

این نهاد رسانه‌ای سپس به آقای روحانی یادآوری می‌کند که در گذشته بارها از مقامات ایران خواسته است که به نقض حقوق روزنامه‌نگاران و سانسور پایان دهد، اما آنها این توصیه‌ها را ناشنیده گرفتند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در نهایت تاکید کرده است که مسئله بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران را پی‌گیری می‌کند و در این راستا قصد دارد در دو برنامه حضور داشته باشد، یکی میزگردی است که روز ۴ تیر در پارلمان اروپا با موضوع «آینده آزادی بیان و رسانه‌های مستقل در ایران» برگزار می‌شود و دیگری نیز نشستی است در مجلس عوام لندن که در آن هم مسائل ایران به بحث گذاشته می‌شود.
XS
SM
MD
LG