لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۵

افتتاح بورس انرژی با وجود اختلاف دو وزارتخانه‌ نفت و دارایی


بورس انرژی ایران روز شنبه، ۱۹ اسفند افتتاح شد
خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از افتتاح «بورس انرژی» در روز شنبه، ۱۹ اسفند، خبر داد، در حالی که سخنرانی‌های مقامات وزارتخانه‌های اقتصاد و نفت در مراسم افتتاحیه آن از بروز اختلاف و تنش میان این وزارتخانه‌ها در همین زمینه حکایت دارد.

بر اساس این گزارش، شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، که در این مراسم سخن می‌گفت، ضمن تاکید بر انجام معاملات نفت خام در قالب بورس انرژی اظهار داشت که دراین‌باره با شرکت ملی نفت ایران توافق حاصل شده و با وجود بورس انرژی در کشور دیگر بورس مستقل نفتی راه‌اندازی نمی‌شود.

اما در همین مراسم افتتاحیه این ادعا را احمد قلعه‌بانی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، بلافاصله تکذیب کرده و گفت که وزارت نفت تلاش خواهد کرد بورس مستقلی برای نفت خام تشکیل شود.

به گفته آقای قلعه‌بانی، در بورس انرژی شرایط برای عرضه نفت خام از نظر تخصصی فراهم نیست و همین باعث می‌شود که وزارت نفت در پی راه‌اندازی بورس نفت باشد.

تشکیل بورس نفت از برنامه‌های معلق‌مانده دولت ایران است که علی‌رغم دستور ویژه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۸۹، هنوز به سرانجام نرسیده است.

ایسنا نوشته است که بورس نفت ایران اگرچه در تیرماه سال ۱۳۹۰ افتتاح شد، اما پس از «چند معامله ناموفق به کما رفت» تا امروز که مقامات شرکت ملی نفت از قصد خود برای احیای آن سخن می‌گویند.

بر اساس این گزارش، در مراسم افتتاحیه بورس انرژی، گذشته از آن که وزیر نفت ایران حضور نداشت، وزیر نیرو هم غایب بود، چرا که این وزارتخانه مسائل مربوط به تامین نقدینگی برای عرضه برق در بورس انرژی را برطرف نکرده است.

با این وجود، چنان‌چه ایسنا می‌نویسد، در مراسم افتتاح بورس انرژی، علاوه بر قطران و ذغال سنگ، ۵ مگاوات برق هم عرضه شده است.
XS
SM
MD
LG