لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۱۹

نماینده مجلس: بازداشت چند نفر در ارتباط با پرونده مالی بنیاد شهید


رسانه‌های داخل ایران تابستان امسال از «کشف اختلاس ۱۵ میلیارد تومانی در بنیاد شهید» نوشتند
امیر خجسته، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، از بازداشت چندین نفر در رابطه با پرونده مالی بنیاد شهید و دو نهاد وابسته به این بنیاد، بانک دی و سازمان اقتصادی کوثر، خبر داد.

آقای خجسته در گفت‌وگویی با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، که روز جمعه، ۲۵ اسفند، منتشر شد، با بیان این که دامنه تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید، تا بانک دی و سازمان اقتصادی کوثر گسترده شده گفت: «گزارش‌های کاملی به مجلس می‌رسد؛ حکم جلب تعدادی صادر شده است. تعدادی نیز به خارج از کشور سفر کرده‌اند و تعدادی هم دستگیر شده‌اند.»

به گفته او، آن‌ چه باعث «حساسیت مجلس» نسبت به فعالیت‌های بانک دی و سازمان اقتصادی کوثر شده، «شکایت» ایثارگران از آنهاست و گزارش‌های رسیده نیز حکایت از «مشکلات عدیده» این دو نهاد اقتصادی دارد.

امیر خجسته با اشاره به پرونده مالی بانک دی گفت: «به چه دلیل حقوق ایثارگران در حساب‌های بانک دی ریخته و سپس برداشته می‌شود؟ ما حکم صادر نمی‌کنیم، اما با شروع تحقیق و تفحص سراغ این افراد می‌رویم. بنا بر نامه‌های رسیده از ایثارگران، حقوق به حساب‌ها ریخته، برداشته و سپس برگردانده شده است.»

این سخنان در شرایطی بیان می‌شود که رسانه‌های داخل ایران گزارش‌هایی را از «کشف اختلاس ۱۵ میلیارد تومانی در بنیاد شهید» منتشر کرده‌اند.

روزنامه خراسان تابستان سال جاری نوشت که ماموران سازمان بازرسی کل کشور به هنگام تجسس خود در امور مالی بنیاد شهید متوجه این اختلاس میلیاردی شدند که گفته می‌شود «یکی از مدیران باسابقه بنیاد» عامل آن است.

ماجرای دیگری نیز که در این روزهای اخیر باعث شد بار دیگر رسانه‌های ایران به بنیاد شهید توجه کنند، «تهدید» نمایندگانی بود که خواهان تحقیق و تفحص مجلس از این بنیاد شده‌اند.

این نمایندگان ادعا کرده‌اند که «مسئولان بنیاد شهید» آنها را تحت فشار قرار داده‌اند تا از تحقیق درباره این بنیاد صرف‌نظر کنند.

اکنون نیز امیر خجسته، عضو هیئت رئیسه فراکسیون ایثارگران مجلس، این ماجرا را تایید می‌کند و می‌گوید: «[مسئولان بنیاد شهید] با دادن پیغام به یکی از نمایندگان که فرزند شهید است وی را تهدید کردند که یا از ادامه فعالیت در این زمینه دست برمی‌دارید یا انتخابات آینده برایت مشکل‌ساز می‌شود.»

بنیاد شهید و امور ایثارگران از نهادهای زیر مجموعه دولت ایران است که در سال‌های اخیر مسعود زریبافان ریاست آن را عهده‌دار شده است.

آقای زریبافان چندی پیش در واکنش به تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت، «افراد برکنارشده از این بنیاد به دنبال تحقیق و تفحص هستند» که این امر واکنش برخی نمایندگان مجلس را در پی داشت.

به گفته امیر خجسته، محورهای تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید، «اقدامات و تصمیمات خلاف قانون و خارج از اختیار از سوی ریاست بنیاد، مانند انسداد پرونده ایثارگران، برداشت خلاف قانون از حساب‌های ایثارگران و سپس عودت آن پس از چند ماه به حساب‌ها، افزایش میزان شکایات در مراجع قضایی از بنیاد شهید و بی‌عدالتی در نظام پرداخت ایثارگران» است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG