لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۰۰

رئیس سازمان دارو و غذا: یارانه دارو به خانواده‌های ایرانی اختصاص می‌یابد


تصمیم دولت ایران برای اختصاص یارانه دارو به خانواده‌های ایرانی از آنجا ناشی می‌شود که تغییرات نرخ ارز در بازار به افزایش شدید قیمت‌های دارو انجامیده است.
رئیس سازمان غذا و دارو ایران روز چهارشنبه، ۲۹ خرداد از اختصاص یارانه دارو به خانواده‌های ایرانی خبر داد، اقدامی که هدف از آن «جبران افزایش قیمت دارو» عنوان شده است.

در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، عباس حاجی آخوندی اظهار داشت، داروخانه برای دارویی که به بیمار فروخته است، گواهی صادر می‌کند و دولت نیز مبلغی از قیمت دارو را به خانواده بیمار بازمی‌گرداند.

به گفته آقای حاجی آخوندی، این طرح تاکنون در استان یزد انجام شده که نتیجه آن «موفقیت‌آمیز» بوده است.

تصمیم دولت ایران برای اختصاص یارانه دارو به خانواده‌های ایرانی از آنجا ناشی می‌شود که تغییرات نرخ ارز در بازار به افزایش شدید قیمت‌های دارو انجامیده است.

ریال ایران در یک سال و نیم اخیر تا بیش از ۵۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده که این اتفاق بازار ایران و قیمت اقلام وارداتی، مانند انواع داروها را متاثر از خود کرده است.

اکنون اما چنان‌چه رئیس سازمان غذا و دارو می‌گوید، دولت برای جبران افزایش قیمت دارو در نظر دارد از محل یک اعتبار ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی هزینه کند، اعتباری که به تصویب مجلس نیز رسیده است.

به گفته آقای حاجی رضایی، مابه‌التفاوت قیمت داروها به همان حسابی واریز می‌شود که خانواده‌های ایرانی تاکنون یارانه ماهانه خود را دریافت کرده‌اند.

یارانه‌ای که خانواده‌های ایرانی به‌صورت ماهیانه دریافت می‌کنند ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر فرد است.

دولت ایران در نظر داشت با توجه به اجرای احتمالی مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها در سال ۱۳۹۲ این مبلغ را به ۱۰۰ هزار تومان افزایش دهد، اما مجلس شورای اسلامی با اجرای این طرح مخالفت کرده و آن را باعث تورم بیشتر قیمت‌ها در کشور می‌داند.

از سویی انتقادهای حسن روحانی، چهره پیروز انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، از شیوه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، ابهاماتی را درباره آینده این طرح و چگونگی اجرای آن به وجود آورده است. آقای روحانی از نیمه مرداد ماه اداره دولت ایران را در دست می‌گیرد.
XS
SM
MD
LG