لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۳۰

افزایش صادرات نفت ایران به هند در ماه گذشته میلادی


هند در ماه اوت به‌طور روزانه ۱۵۱ هزار بشکه نفت ایران را وارد کرد در حالی که ماه گذشته آن، ژوئیه، حجم واردات نفت ایران به این کشور تنها ۳۵ هزار بشکه در روز بود
خبرگزاری رویترز از افزایش چشم‌گیر صادرات نفت ایران به هند در ماه گذشته میلادی، اوت، خبر داد، اما ایران هنوز فاصله بسیاری را باید طی کند تا به آمار فروش سال گذشته نفت خود به هند برسد.

بر اساس این گزارش که روز جمعه، ۲۹ شهریور، منتشر شد،‌ هند در ماه اوت به نسبت ماه قبل آن چهار برابر بیشتر نفت خام از ایران وارد کرد که دلیل اصلی آن متوجه یکی از پالایشگاه‌های این کشور است که پس از چهار ماه بار دیگر خرید نفت ایران را از سر گرفته است.

آمار حکایت از آن دارد که صادرات نفت ایران به هند در سال جاری میلادی به خاطر تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است. این تحریم‌ها مشکلاتی را در فرایند بیمه پالایشگاه‌های خریدار نفت ایران و کشتی‌هایی که در این تجارت نقش دارند، به وجود می‌آورد.

از این رو علی‌رغم ابراز تمایل وزیر نفت کشور هند مبنی بر بازگشت وضعیت واردات نفت ایران به سال گذشته و رقم ۲۶۰ هزار بشکه در روز، هنوز میزان انتقال روزانه نفت ایران به هند بسیار کمتر از این حد است.

رویترز به نقل از منابع صنعتی هند می‌نویسد که به‌ نظر می‌رسد با این که دولت هند پیشنهادات تازه‌ای را در رابطه با بیمه پالایشگاه‌های خریدار نفت ایران مطرح کرده، اما بعید است تغییر چندانی در این وضعیت ایجاد شود.

این گزارش می‌گوید که هند در ماه اوت به‌ طور روزانه ۱۵۱ هزار بشکه نفت ایران را وارد کرد، در حالی که ماه گذشته آن، ژوئیه، حجم واردات نفت ایران به این کشور تنها ۳۵ هزار بشکه در روز بود، اما با این حال هنوز تا آمار سال گذشته فاصله زیادی باقی مانده است.

در حقیقت از آغاز سال جاری میلادی تا ماه اوت، واردات نفت ایران به هند در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال قبل ۴۴ درصد کاهش داشته است.

همچنین آماری که منابع صنعتی به رویترز ارائه کرده‌اند نشان می‌دهد که در نهایت صادرات نفت ایران به هند تا آخر ماه مارس سال آینده به حدود ۱۹۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که باز هم تا ۲۶۰ هزار بشکه در روز فاصله زیادی دارد.

ایران سال گذشته جایگاه ششم را در میان صادرکنندگان نفت به کشور هند داشت، اما تحریم‌ها عامل موثری بود که ایران در ماه ژوئیه امسال به رتبه ۱۵ نزول کند.

حال با افزایش فروش نفت ایران به هند در ماه اوت، جایگاه ایران نیز در میان فروشندگان نفت به این کشور بهتر از ماه‌ قبل از آن شده و به رتبه ۹ صعود کرده است.
XS
SM
MD
LG