لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۳۳

فهرست مهمانان روحانی برای مراسم تحلیف «برگشت خورده است»


حضور احتمالی برخی شخصیت‌های ایرانی و خارجی در مراسم تحلیف حسن روحانی واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه، ۹ مرداد، به خبرگزاری مهر گفته که فهرست مهمانان حسن روحانی برای حضور در مراسم تحلیف، برگشت خورده است.

این مقام مسوول در مجلس ایران که نخواسته نامش فاش شود، گفته که هیات رییسه خواستار اصلاحاتی در فهرست مهمانان رییس جمهوری منتخب شده و آن را به گروه مشاوران آقای روحانی ارجاع داده است.

او اما تاکید کرده که ارجاع فهرست مهمانان مراسم تحلیف تنها به‌خاطر «محدودیت صندلی‌های صحن علنی مجلس» بوده است و در حقیقت، هیات رییسه مجلس خواسته «مهمانانی که باید در حصن حضور یابند مشخص شوند... نه آن که تعداد مهمانان را کم یا زیاد کند».

مراسم تحلیف حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه، ۱۳ مرداد، برگزار می‌شود تا ریاست دولت ایران به فرد پیروز انتخابات ۲۴ خرداد سپرده شود.

اما حضور احتمالی برخی شخصیت‌های ایرانی و خارجی در این مراسم واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است، از جمله جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا.

آقای استراو در زمان ریاست حسن روحانی بر شورای امنیت ملی ایران مذاکرات متعددی را با او در رابطه با مناقشه هسته‌ای ایران انجام داده است که همین مسئله احتمال حضور او در مراسم تحلیف آقای روحانی را پررنگ می‌ساخت، اما برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شدت با این موضوع مخالفت کردند تا جایی که روح‌الله حسینیان گفت که اگر جک استراو در مراسم حضور یابد، با «گوجه فرنگی یا تخم مرغ» او را خواهد زد.

نادر قاضی‌پور، یکی دیگر از نمایندگان محافظه‌کار مجلس نیز با «روباه پیر» نامیدن حکومت بریتانیا گفته است که «ما دوستی و آمدن انگلیسی‌ها را نخواستیم، شرشان را کم کنند».

محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران، هم یکی دیگر از چهره‌هایی بود که نمایندگان اصول‌گرای مجلس به حضور احتمالی او در مراسم تحلیف واکنش منفی نشان دادند و از آن جمله حمید رسایی گفت که اگر آقای خاتمی در این مراسم شرکت کند «به مردم و مجلس توهین شده است».

اصول‌گرایان حامی حکومت ایران از محمد خاتمی در کنار میرحسین موسوی و مهدی کروبی به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند، چهره‌هایی که در رویدادهای سال ۱۳۸۸، رهبری اعتراضات را در ایران برعهده داشتند.

آقای خاتمی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران از حسن روحانی حمایت کرد و از این مسئله به عنوان یکی از دلایل حضور او در مراسم تحلیف یاد می‌شد.

با این حال محمد یثربی، مدیر کل تشریفات مجلس، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، تاکید کرده که تا امروز، چهارشنبه، در حالی که تنها چهار روز به مراسم تحلیف مانده، از آقای خاتمی دعوت نشده است.

آقای یثربی از خاویر سولانا، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و ماهاتیر محمد، رئیس جمهور سابق مالزی، به عنوان مهمانان ویژه مراسم تحلیف یاد کرده است.

پیش از این اعلام شده است که در مراسم تحلیف آقای روحانی روسای جمهور ۱۰ کشور حضور می‌یابند که عبارتند از گینه بیسائو، توگو، افغانستان، پاکستان، کره شمالی، قزاقستان، لبنان، ارمنستان، تاجیکستان، و ترکمنستان.
XS
SM
MD
LG