لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۰۲

انفجار چند بمب در عراق به مرگ ۱۴ شیعه‌مذهب انجامید


یکی از زخمی‌های حادثه بمب‌گذاری انتحاری در شهر توز خورماتو در حال انتقال به بیمارستان
در ادامه ناآرامی‌ها و عملیات‌های تروریستی در عراق، ۱۴ نفر دیگر روز سه‌شنبه، چهارم تیر، در جریان چندین بمب‌گذاری در خارج از بغداد کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه قربانیان این عملیات‌ها را زائران شیعه و جمعی از ترکمن‌های شیعه‌مذهب شهرک توز خورماتو عنوان کرده است که در اعتراض به ناامنی در شهرک خود تجمع کرده بودند.

عراق روز گذشته نیز شاهد چندین رخداد تروریستی بود که در مجموع ۳۵ کشته برجای گذاشت، در حالی که بیشتر این عملیات‌ها در شهر بغداد به وقوع پیوست.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این عملیات‌ها را برعهده نگرفته است، اما چنان‌چه خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، گروه‌های شبه‌نظامی سنی‌مذهب مرتبط با القاعده مظنونین اصلی به‌ شمار می‌روند، چرا که این گروه‌ها به دفعات مسلمانان شیعه را در عراق هدف خشونت‌های خود قرار داده‌اند.

در عین حال عراق در ماه‌های گذشته شاهد تظاهرات متعددی از جانب اقلیت سنی‌مذهب این کشور علیه حکومت بوده است که مجموع این تحولات ترس از احیای دوباره جنگ‌های فرقه‌ای در این کشور را دامن می‌زند.

اما بیشتر کشته‌شدگان حوادث امروز عراق معترضانی بودند که در شهرک توز خورماتو اجتماع کرده بودند.

این گزارش به نقل از شهردار و منابع درمانی توز خورماتو می‌گوید که دو بمب‌گذار انتحاری در چادری که مملو از ترکمن‌های شیعه‌مذهب بود، خود را منفجر کردند که این حادثه به مرگ ۱۱ نفر و زخمی شدن ۵۵ نفر دیگر انجامید.

در میان کشته‌شدگان یکی از معاونان سابق فرمانداری منطقه با دو پسر خود و همین‌ طور یکی از اعضای سابق شورای شهر نیز به‌ چشم می‌خورند.

اما در رخداد دیگر امروز، زائران شیعه‌مذهبی که عازم شهر کربلا، محل آرامگاه امام سوم شیعیان، بودند هدف عملیات بمب‌گذاری قرار گرفتند.

این گزارش می‌گوید که یک بمب آهن‌ربایی به مینی‌بوس حامل این زائران متصل بود که منفجر شد و به مرگ سه نفر از آنان و زخمی شدن ۱۵ نفر دیگر انجامید.

گزارش‌ها حاکی از آن است که صبح امروز در اقدام تروریستی دیگری، مردان مسلح به یک کلیسای آشوریان در شرق بغداد حمله کردند و دو نگهبان را زخمی کردند.

عملیات‌های تروریستی در عراق از ابتدای سال جاری میلادی به‌ طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته که این مسئله همزمان با افزایش نارضایتی‌‌ها در میان اقلیت اعراب سنی‌مذهب عراق بوده است.

تحلیل‌گران می‌گویند که ناکامی دولت شیعه مذهب عراق در حل مسائلی که به اعتراضات منجر شده، فرصتی را در اختیار گروه‌های شبه‌نظامی برای انجام مانورهای خود قرار داده است.
XS
SM
MD
LG