لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۱۵

کری: هسته اصلی تحریم‌های ایران باقی مانده است


کنفرانس خبری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم
کنفرانس خبری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تاکید کرد که علی‌رغم توافق موقت اتمی با ایران، هسته اصلی تحریم‌ها علیه تهران باقی می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کری که به اسرائیل سفر کرده است، روز پنج‌شنبه، ۱۳ آذر با اشاره به توافق‌نامه موقت ژنو گفت: «برنامه تحریم‌های بنیادین ایران در رابطه با بانک‌ها و نفت آن کاملا به قوت خود باقی مانده و تغییری نکرده است و ما نیز از طریق وزارت خزانه‌داری و دیگر نهادهای مرتبط در ایالات متحده تلاش‌های خود را برای انجام آن افزایش می‌دهیم.»

اسرائیل از توافق موقت اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ ناخشنود است، چنان‌چه بنیامین نتانیاهو آن را «یک اشتباه تاریخی» خوانده که می‌تواند نظام تحریم‌ها علیه ایران را سست کند.

آقای نتانیاهو در دیدار روز پنج‌شنبه خود با جان کری نیز تاکید کرد که «اقداماتی باید صورت بگیرد تا از تحلیل رفتن بیشتر تحریم‌ها جلوگیری شود».

اما جان کری در تلاش برای اطمینان بخشیدن به اسرائیل می‌گوید که بنیان اصلی تحریم‌ها همچنان باقی است و دولت اوباما به کشورهایی که از طریق تجارت با ایران، تحریم‌ها را نقض می‌کنند، هشدار می‌دهد.

به گفته آقای کری، واشینگتن درباره هر توافق دائمی با ایران به رایزنی با متحد خود، اسرائیل خواهد پرداخت و از آن مشورت می‌گیرد.

وی در عین حال اظهار داشت که تاکیدات او به هر اندازه که باشد آن قدر کافی نیست تا نشان دهد که امنیت اسرائیل در مذاکرات با ایرات در راس موضوعات قرار دارد و این که «ایالات متحده هر آن‌چه توان دارد انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که برنامه هسته‌ای ایران، برنامه احتمالی آن برای تولید سلاح، محدود خواهد ماند».

اسرائیل خواهان توقف کامل برنامه هسته‌ای ایران است، اما توافق‌نامه ژنو این خواسته را برآورده نمی‌کند و به ایران امکان غنی‌سازی موقت اورانیوم در سطوح پایین را می‌دهد.
XS
SM
MD
LG