لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۰۹
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه گفت که مقامات آمریکا به «دروغ» می‌گویند که قصد تغییر نظام ایران را ندارند و «اگر بتوانند، لحظه‌ای تردید نمی‌کنند».

سخنرانی آقای خامنه‌ای روز شنبه، ۱۹ بهمن، در جمع فرماندهان نیروی هوایی ارتش انجام شده که پایگاه اطلاع‌رسانی او گزیده‌ای از آن را منتشر کرده است.

وی در این سخنرانی بار دیگر آمریکا را «دشمن» می‌نامد و هشدار می‌دهد که «برخی می‌خواهند مردم را از دشمنی با دشمن منصرف کنند».

او سپس خطاب به مردم ایران تاکید می‌کند که «ملت، اظهارنظرهای بی‌ادبانه مسئولین آمریکایی، دورویی و نیات پلید آنان را ببیند و دشمن را بشناسد».

هشدارهای مقامات آمریکا به ایران درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی و تهدید به استفاده از گزینه نظامی در صورت شکست مذاکرات اتمی، واکنش‌های شدید چهره‌های منتسب به حکومت ایران را در روزهای اخیر به دنبال داشته است تا جایی که فرمانده سپاه پاسداران گفته که «نبرد مستقیم با آمریکا» برای «انقلابی‌ها» یک «رویای قوی» است.

اما بحث درباره تلاش ایالات متحده برای تغییر نظام در ایران مسئله‌ای است که همواره دولتمردان آمریکا آن را رد کرده‌اند. با این حال آقای خامنه‌ای می‌گوید که سخنان دولتمردان آمریکا در این باره «دروغ» است.

وی اظهار داشت: «مسئولان آمریکایی به مسئولان ما می‌گویند قصد تغییر نظام را ندارند؛ دروغ می‌گویند. اگر بتوانند، لحظه‌ای تردید نمی‌کنند، اما نمی‌توانند، چون نظام اسلامی متکی به ایمان، محبت و اراده آحاد مردم است.»

تنها چند ماه قبل باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرده بود که کشور او به دنبال تغییر حکومت ایران نیست و این که فتوای آیت‌الله خامنه‌ای علیه ساخت بمب اتمی می‌تواند مبنای توافق میان طرفین قرار بگیرد.

این سخنان آن زمان واکنش مثبت افراد نزدیک به حکومت ایران را در پی داشت که آن را «متفاوت» از گفته‌های پیشین آقای اوباما می‌دانستند.

اما آقای خامنه‌ای بر «موضع‌گیری» جمهوری اسلامی علیه ایالات متحده تاکید می‌کند و می‌گوید که «موضع‌گیری در مقابل آمریکا به دلیل منش، ذات و رفتار مداخله‌گرانه و سلطه‌گرانه این دولت است».

«دولت و منتقدان شرح صدر داشته باشند»

بخش دیگر سخنان روز شنبه آقای خامنه‌ای به مسائل داخلی از جمله اختلافات میان دولت حسن روحانی و محافظه‌کاران اختصاص داشت، آنجا که او از منتقدان آقای روحانی خواست که به دولت او «فرصت» بدهند.

وی اظهار داشت: «انتقادها منصفانه باشد. دولت چند ماهی بیشتر نیست که سر کار آمده و باید فرصت داد که کارها را با قدرت پیش ببرند.»

آقای خامنه‌ای همچنین از دولت نیز خواست که در مواجهه با منتقدان خود «شرح صدر» داشته باشد و «همه به هم احترام بگذارند».

تنها چهار روز قبل حسن روحانی منتقدان توافق‌نامه ژنو را که عموما از میان محافظه‌کاران هستند «عده‌ای کم‌سواد» نامیده بود که «از بخش‌‌هایی خاص پول می‌گیرند».

این سخن واکنش جمعی از نمایندگان مجلس را در پی داشت که خواستار پاسخ‌گویی به آقای روحانی در تلویزیون دولتی ایران شدند.

اما اکنون آیت‌الله خامنه‌ای به دولت و منتقدان هشدار می‌دهد که باید «ملاحظه هم را بکنند»، چرا که به گفته او «دشمنان در داخل کشور عواملی دارند و نباید گذاشت عوامل دشمن از نقاط ضعف استفاده کنند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG