لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۰

واکنش لاریجانی به انتقاد جنتی از نحوه نظارت بر انتخابات شوراها


علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، انتقادات احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، از عملکرد نمایندگان مجلس در رابطه با نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را وارد ندانست و گفت که این انتقادات مبنای درستی ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای لاریجانی که صبح شنبه، ۲۸ اردیبهشت، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی سخنرانی می‌کرد، با اشاره به گفته‌های احمد جنتی در نماز جمعه این هفته تهران، اظهار داشت: «این‌که گفته شده نظارت در مورد انتخابات شوراها صفر است درست نیست و به نظر می‌رسد اطلاعات درستی به آقای جنتی نرسیده است.»

احمد جنتی خطیب این هفته نماز جمعه تهران با ابراز تردید نسبت به امکانات و توانایی مجلس شورا اسلامی در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا گفته بود که «متاسفانه مسئله نظارت بر صلاحیت اعضاء شوراها نزدیک به صفر است».

بر اساس قوانین ایران، بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی است در حالی که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی باید از فیلتر شورای نگهبان بگذرند.

اکنون برای دبیر شورای نگهبان این پرسش پدید آمده است که «اعضاء شوراها چگونه تایید صلاحیت شوند و آیا مجلس می‌تواند همه را بررسی صلاحیت کند؟»

آقای جنتی همچنین گفت، نمایندگان مجلس به شورای نگهبان می‌گویند که کمکشان کند، اما شورای نگهبان «در کار خودش هم مانده است».

این گفته‌ها اما علی لاریجانی را وادار به واکنش و دفاع از عملکرد نمایندگان مجلس کرد.

آقای لاریجانی گفت که همه می‌دانند پرونده نامزدهای انتخابات این دوره شوراهای شهر و روستا در دست دولت و هیات‌های اجرایی بود و تازه دو روز قبل تحویل نمایندگان مجلس داده شد و نمایندگان نیز «تمام پنج‌شنبه و جمعه را صرف همین کار کردند».

وی افزود که مجلس به همین خاطر روز پنج‌شنبه جلسه علنی نداشت و امروز، شنبه، هم جلسه با تاخیر برگزار شد چرا که «تا آخر شب نمایندگان مشغول این امر بودند و نتوانستند به موقع خود را برسانند».

علی لاریجانی در نهایت با رد سخنان آقای جنتی تاکید کرد که «همه بدنه مجلس درگیر نظارت بر امر شوراهاست... و نباید نگرانی به جامعه القا کرد».

چهارمین انتخابات شوراهای شهر و روستا ایران هم‌زمان با یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۴ خرداد برگزار می‌شود.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که در این انتخابات اصلاح‌طلبان به شکل گسترده‌ای ردصلاحیت شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG