لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۴۲

نلسون ماندلا بار دیگر در بیمارستان بستری شد


رییس جمهوری آفریقای جنوبی از مردم این کشور خواسته است که برای نلسون ماندلا دعا کنند.
دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی نیمه‌شب چهارشنبه، هفتم فروردین، در بیانیه‌ای اعلام کرد که نلسون ماندلا، رییس جمهوری پیشین این کشور، به خاطر بروز عارضه عفونت ریه بار دیگر به بیمارستان منتقل شده است.

در این بیانیه همچنین از مردم خواسته شده است برای آقای ماندلا که قهرمان مبارزه علیه تبعیض نژادی در این کشور است، دعا کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مک ماهاراج، سخنگوی ریاست جمهوری آفریقای جنوبی، گزارش داده که ماندلا به هنگام انتقال به بیمارستان «هوشیار» بوده است.

این دومین بار طی یک ماه اخیر است که نلسون ماندلا ۹۴ ساله شب را در بیمارستان می‌گذراند. او در ماه دسامبر نیز به دلیل عفونت ریه و جراحی کیسه صفرا به مدت سه هفته در بیمارستان بستری بود.

آقای ماندلا از شخصیت‌های مورد ستایش مردم آفریقای جنوبی و نمادی از مبارزات صلح‌طلبانه برای دستیابی به دمکراسی و عبور از آپارتاید در این کشور است.

در بیانیه دفتر ژاکوب زوما، رییس جمهوری آفریقای جنوبی، به مردم اطمینان داده شده است که پزشکان او را تحت نظر دارند و بهترین خدمات ممکن پزشکی را در اختیارش گذارده‌اند.

آقای زوما در این بیانیه ضمن اظهار امیدواری برای بهبود هر چه سریع‌تر آقای ماندلا از مردم خواسته است که برای او دعا کنند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، حزب حاکم کنگره ملی آفریقا نیز در بیانیه‌ای مردم آفریقای جنوبی را به دعا برای رهبر پیشین خود فراخوانده است.

این حزب که در مبارزه با نظام آپارتاید نقش مهمی داشت و فعایت‌هایش در آن زمان ممنوع شده بود، در بیانیه خود نوشت: «در این لحظات سخت ما برای رییس جمهوری ماندلا آرزوی سلامتی و برای خانواده او آرزوی صبر داریم.»

این بیانیه می‌افزاید: «از آنجا که او [ماندلا] تحت نظر پزشکانی حرفه‌ای و شایسته‌ است، ما مطمئنیم که معالجه وی موفقیت‌آمیز خواهد بود.»

هنوز نام بیمارستانی که نلسون ماندلا در آن به‌سرمی‌برد، منتشر نشده است و آن گونه که سخنگوی ریاست جمهوری آفریقای جنوبی گفته است دلیل آن نیز رعایت حریم خصوصی ماندلا و خانواده او است.

آقای ماهاراج اظهار داشت: «درک می‌کنیم که آنها در لحظات دشواری به‌سرمی‌برند و ما می‌خواهیم حریم خصوصی آنها حفظ شود.»

او در نهایت تاکید کرد که با مشورت پزشکان درباره وضعیت سلامت آقای ماندلا اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

وضعیت جسمانی نلسون ماندلا در ماه‌های اخیر نگرانی‌های بسیاری را موجب شده است، به‌ویژه در ماه دسامبر که بستری شدن او در بیمارستان سه هفته به طول انجامید، اتفاقی که از سال ۱۹۹۰ و آزادی از زندان بی‌سابقه بوده است.

بیماری عفونت ریه ماندلا به سال‌ها قبل و زمانی باز می‌گردد که او در زندان نظام آپارتاید آفریقای جنوبی بود.

در سال ۱۹۸۸، دو سال پیش از آزادی، تشخیص سل خفیف درباره او داده شد. در سال ۲۰۱۱ نیز وی به‌خاطر مشکل حاد تنفسی دو شب را در بیمارستان گذراند.

نلسون ماندلا اولین رییس جمهوری سیاه‌پوست آفریقای است که از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ این سمت را بر عهده داشت. او در سال ۱۹۹۳ نیز برنده جایزه نوبل صلح شد.

آقای ماندلا از مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۰ که در آفریقای جنوبی برگزار شد در عرصه عمومی حضور نیافته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG