لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۹

سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه: پوتین فعلاً به تهران سفر نمی‌کند


نشریه کومرسانت، چاپ روسیه گزارش داده بود که ولادیمیر پوتین ۲۵ مرداد برای مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران به تهران سفر می‌کند.
سخنگوی ولادیمیر پوتین می‌گوید که هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای سفر رئیس‌جمهور روسیه به تهران تعیین نشده است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، دیمیتری پسکوف روز جمعه، چهارم مرداد با اشاره به گزارش‌هایی که درباره سفر احتمالی آقای پوتین به ایران منتشر شده است، به خبرنگاران گفت: «فعلاً چنین سفری انجام نمی‌شود. دیدار و تماس [با طرف ایرانی] جزو برنامه‌هایمان است، اما هنوز درباره زمان‌بندی این دیدار تصمیم گرفته نشده است.»

سفر احتمالی ولادیمیر پوتین به تهران در روزهای اخیر موضوع توجه رسانه‌های خبری روسی و ایرانی بوده است.

ماجرا از گزارش نشریه کومرسانت، چاپ روسیه، شروع شد که به نقل از «یک منبع آگاه در کاخ کرملین» می‌گفت آقای پوتین برای مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران به این کشور سفر می‌کند.

این نشریه حتی تاریخ سفر رئیس جمهوری روسیه را هم عنوان کرده بود که می‌باید ۲۵ مرداد انجام می‌شد، دوره‌ای که حسن روحانی ریاست دولت ایران را از محمود احمدی‌نژاد تحویل گرفته و در ساختمان ریاست جمهوری در خیابان پاستور مستقر شده است.

در این صورت، ولادیمیر پوتین اولین رئیس‌جمهوری می‌شد که حسن روحانی در مقام ریاست دولت ایران میزبانی او را برعهده می‌گرفت.

اما همان زمان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که نمی‌تواند چنین خبری را تأیید کند.

نظیر این سخنان را دیمیتری پسکوف نیز بیان داشت با این تفاوت که او از قید زمانی «هنوز» نیز استفاده کرد تا تأیید یا تکذیب قطعی خبر را به آینده موکول کند.

اکنون از گفته‌های جدید آقای پسکوف این‌گونه برمی‌آید که سفر پوتین به تهران دست‌کم در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.

روسیه از اعضای گروه ۱+۵ است که در کنار ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان با ایران درباره برنامه اتمی آن مذاکره می‌کند.

از پیشنهادات مسکو به طرف‌های مذاکره طرحی موسوم به «گام به گام» بوده است که مقرر می‌کند در ازای هر گامی که ایران در جهت شفاف‌سازی بیشتر برنامه اتمی خود و رفع نگرانی‌های جامعه جهانی بردارد، بخشی از تحریم‌هایی نیز که علیه آن اجرا می‌شود، لغو شود. طرح مسکو اما تاکنون بی‌حاصل بوده است.

با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور ایران، امیدها به حل مناقشه هسته‌ای ایران تا حدی افزایش یافته است. آقای روحانی نیز وعده شفافیت بیشتر برنامه اتمی تهران را داده است.
XS
SM
MD
LG