لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۱

افخم: نامه اوباما به روحانی، پیام تبریک بود


مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، می‌گوید که دولت آمریکا هنوز از «زبان تهدید» برای گفت‌وگو با ایران استفاده می‌کند.
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که نامه باراک اوباما به حسن روحانی حاوی پیام تبریک او به خاطر پیروزی آقای روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران بوده و ارتباطی به بحران سوریه نداشته است.

او همچنین مصاحبه اخیر رئیس جمهوری ایالات متحده با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی درباره برنامه هسته‌ای ایران را جنگ‌طلبانه توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، خانم افخم که روز سه‌شنبه، ۲۶ شهریور در جمع خبرنگاران حضور یافته بود با اشاره به گزارش‌ها درباره نامه‌نگاری روسای جمهور آمریکا و ایران تایید کرد که مکاتباتی میان آنها «از مجاری دیپلماتیک» انجام شده است.

او گفت: «نامه [باراک اوباما] پیام تبریک برای انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کشورمان بود و او هم ضمن تشکر نکاتی را در حوزه‌های مختلف بیان کرده است.»

خانم افخم اما از ارائه توضیحات بیشتر درباره پاسخ آقای روحانی خودداری کرد و تنها گفت که موضوع این نامه‌نگاری سوریه نبوده است.

مکاتبه میان روسای جمهور آمریکا و ایران را پیش از این باراک اوباما در مصاحبه‌ خود با شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» تایید کرده بود.

آقای اوباما نیز گرچه اطلاعات دقیقی درباره محتوای این نامه‌ها نداده، اما خاطرنشان می‌کند که نگرانی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران و «تلاش آن برای دستیابی به سلاح اتمی» عمیق‌تر از مسئله تسلیحات شیمیایی سوریه است.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفته است که شیوه‌های دیپلماتیک را برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران ترجیح می‌دهد، اما چنین مسئله‌ای به معنای آن نیست که آمریکا هیچ گاه به ایران حمله نظامی نخواهد کرد چرا که «تهديد يک ايران هسته‌ای...‌ خطری بسيار مهم‌ برای منافع اصلی آمریکا است».

اما در نقطه مقابل، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این اظهارات آقای اوباما را «تهدیدآمیز» می‌خواند و می‌گوید: «دولت آمریکا هنوز زبان تهدید را برای گفت‌وگو با ایران دارد. ما اعلام کرده‌ایم که این زبان باید به زبان تکریم باز گردد. پافشاری بر مواضعی که غیرمنطقی و غیرواقعی است نتایجی را در بر نخواهد داشت.»

وی می‌افزاید: «آمریکا منافع و سیاست خارجی خود را گروگان منافع گروه‌های فشار کرده است و ما امیدواریم واقع‌بینی به سیاست خارجی آمریکا باز گردد.»

مرضیه افخم روز دوشنبه نیز در واکنش به مصاحبه باراک اوباما با شبکه ای‌بی‌سی، اظهارات او را نشانه‌ای از «پافشاری کاخ سفید بر گزینه غیرمنطقی و غیرقانونی جنگ» توصیف کرد و گفت: «دولت اوباما با درس گرفتن از تجربه ناموفق تقابل دولت‌های قبلی آمریکا با ملت ایران بپذیرد که استفاده از ادبیات تهدیدآمیز کمترین تاثیری در اراده دولت و ملت ایران برای احقاق حقوق مسلم هسته‌ای خود نخواهد داشت و تنها با زبان تکریم و احترام است که می‌توان با ایران وارد تعامل شد.»

مقامات دولت جدید ایران در هفته‌های اخیر بارها به ضرورت حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند. در این میان گزارش‌هایی نیز منتشر شده است که از احتمال توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران حکایت دارد، اقدامی که می‌تواند راه را برای لغو یا کاهش تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران هموار سازد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG