لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۶

اوباما بار دیگر خواستار تعویق طرح تشدید تحریم‌ ایران در سنا شد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، از سناتورهای دمکرات مجلس سنا خواست که تصویب طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را به تعویق بیندازند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اوباما عصر چهارشنبه، ۲۵ دی نشستی با سناتورهای دمکرات در کاخ سفید داشته است که در جریان آن تاکید کرده باید به مذاکرات اتمی با تهران زمان داد و مانع پیچیده‌تر شدن ماجرا شد.

سناتور جف مرکلی که یکی از حاضران در این نشست بوده، به آسوشیتدپرس گفته است: «رییس جمهوری سخنرانی پرحرارتی کرد با این مضمون که ما چگونه باید این فرصت را برباییم. اگر ایران در نهایت تمایلی به تصمیم‌گیری‌های لازم نداشته باشد، آن وقت او آماده امضای طرح تشدید تحریم‌هاست.»

آقای مرکلی سپس اضافه می‌کند که «اما باید تا شش ماه دست نگه داریم»، یعنی پایان زمان توافق‌شده بر سر اجرای معاهده ژنو.

معاهده موقت ژنو، ایران را متعهد می‌سازد که برنامه‌های اتمی خود را محدود سازد و از جمله غنی‌سازی اورانیوم را تنها در سطح زیر پنج درصد ادامه دهد تا در ازای آن بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران برداشته شود.

در همین شرایط برخی اعضای کنگره ایالات متحده در صدد تصویب طرحی برآمده‌اند که تحریم‌ها علیه ایران را در صورت عدم پایبندی تهران به معاهده ژنو تشدید می‌کند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که هر گام جدیدی در جهت تشدید تحریم‌ها به منزله مرگ توافقنامه ژنو خواهد بود.

طرح سناتورهای آمریکایی دست‌کم ۵۹ رای از ۱۰۰ رای ممکن را کسب کرده در حالی که باراک اوباما تهدید می‌کند که در صورت تصویب، آن را وتو خواهد کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از دو سناتور می‌نویسد که به نظر می‌رسد دمکرات‌های حاضر در نشست روز چهارشنبه درخواست آقای اوباما را پذیرفته‌ باشند، حتی برخی از آنان که موضع سفت و سختی علیه ایران اتخاذ کرده‌اند و تاکنون مدافع طرح تشدید تحریم‌ها علیه آن بوده‌اند.

این طرح تنها به هشت رای موافق دیگر نیاز دارد تا به تصویب حداقل دو سوم نمایندگان سنا برسد. در این صورت باراک اوباما هم قادر به وتوی آن نخواهد بود.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG