لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۸

خروج غیرنظامیان از حمص سوریه تحت حمایت سازمان ملل


شهر حمص، سه سال پس از شروع جنگ داخلی
در حالی که اولین گروه از غیرنظامیان شهر محاصره‌شده حمص در سوریه برای خروج از این شهر تحت حمایت سازمان ملل متحد آماده می‌شوند، دولت سوریه اعلام کرد که هفته آینده در دور دوم مذاکرات صلح با شورشیان حاضر می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه، ۱۸ بهمن، به نقل از تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه این کشور، گفته است هیئت نمایندگان دولت سوریه در گفت‌وگوهایی که از دوشنبه آینده در شهر ژنو از سرگرفته می‌شود حضور می‌یابد.

پیش از این اپوزیسیون سوریه نیز آمادگی خود را برای حضور در این گفت‌وگوها اعلام کرده بود که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.

دور نخست این گفت‌وگوها روز جمعه، ۱۱ بهمن، به پایان رسید که به نظر می‌رسید هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

با این حال اخضر ابراهیمی، سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، که توانسته برای نخستین بار در طول سه سال جنگ داخلی سوریه، طرفین درگیر را پای میز مذاکره بکشاند، نسبت به آینده مذاکرات ابراز امیدواری کرده است.

اما از شهر حمص در مرکز سوریه خبر می‌رسد که شهروندان غیرنظامی تا ساعاتی دیگر از مناطق محاصره‌شده‌ای که در کنترل شورشیان قرار دارد، خارج می‌شوند.

طلال برازی، استاندار حمص، روز جمعه به تلویزیون دولتی سوریه گفت که تمام اقدامات امنیتی و احتیاطی برای تخلیه شهر حمص انجام شده است.

به گفته او، نخستین گروه از شهروندان غیرنظامی که ۲۰۰ نفر می‌شوند، محله جورة الشیاح را که در اختیار شورشیان است ترک می‌کنند و آنها «هر جا که تمایل دارند، می‌توانند بروند».

این مقام دولت سوریه اما تاکید کرده که مردان ۱۵ تا ۵۵ سال مشمول این قاعده نخواهند شد، چرا که به گفته او آنها به احتمال زیاد جزء شورشیان هستند.

حکومت سوریه روز پنج‌شنبه با خواسته سازمان ملل متحد موافقت کرد تا صدها غیرنظامی که در برخی مناطق شهر حمص محاصره شده‌اند، این مناطق را ترک کنند و نیز کاروان‌های کمک‌رسانی سازمان ملل متحد وارد این مناطق شهر حمص شوند.

روسیه نیز که متحد اصلی دمشق محسوب می‌شود روز جمعه اعلام کرد که طرفین درگیر با آتش‌بسی سه روزه موافقت کرده‌اند تا شهر حمص تخلیه شود.

به دنبال این تحولات، حوالی ظهر جمعه چندین دستگاه اتوبوس سازمان ملل متحد و آمبولانس صلیب سرخ از مناطق تحت کنترل قوای حکومتی سوریه به سمت مناطقی که تحت کنترل شورشیان است، حرکت کرده‌اند.

در این حال مقامات سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند، نیروهای این نهاد بین‌المللی به همراه سازمان‌های حقوق بشری در حاشیه شهر حمص مستقر هستند و آماده‌‌اند که مواد غذایی و کمک‌های پزشکی را به داخل شهر منتقل کنند.

استاندار حمص نیز تایید کرده است که روز شنبه نخستین کاروان حامل مواد غذایی عازم مناطق تحت کنترل شورشیان می‌شود.
XS
SM
MD
LG