لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۲

دادگاه فدرال آمريکا دستور ضبط و فروش ساختمان بنياد علوی در نيويورک را داد


نمای ورودی آسمانخراش متعلق به بنیاد علوی در نیویورک.
یک دادگاه فدرال ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه، ۲۵ شهریور، بنیاد علوی را که از مالکان اصلی یک آسمانخراش در نیویورک است، به خاطر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران مجرم تشخیص داد و حکم به ضبط و فروش آن داد.

بنياد علوی به اتهام همکاری مالی با دولت جمهوری اسلامی ایران مجرم شناخته شده و دادگاه، اعلام کرده است که به دعاوی شاکيان خصوصی برای دريافت غرامت عليه دولت ايران در ارتباط با ترويسم رسيدگی خواهد شد.

دادستانی نيويورک بنياد علوی را به ارسال غير مستقيم در آمد حاصله از کرايه دفاتر موجود در اين آسمانخراش به بانک ملی متهم کرده بود.

به گفته دادستانی نيويورک بنياد علوی و شرکت‌های «آسا» که دفاتر بازرگانی صوری بانک ملی هستند نزديک به ۴۰ ميليون دلار از درآمدهای اين آسمانخراش را به حساب بانک ملی و دولت ايران واريز کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حکم این دادگاه به «تلاش‌های عامدانه» بنیاد علوی برای کمک به ایران و «پنهان نگاه داشتن» دارایی‌های جمهوری اسلامی اشاره شده است، در حالی که ایران به‌واسطه برنامه هسته‌ای خود با تحریم‌های بین‌المللی مواجه است.

کاترین فارست، رییس دادگاه فدرال، گفته است: بنیاد علوی می‌دانسته که دو خرده سهامدار این آسمانخراش فعالیت‌های پوششی برای بانک ملی ایران داشته‌اند.

خانم فارست در حکم خود آورده که بنیاد علوی نه تنها از این اقدامات بی‌اطلاع نبوده، بلکه فعالیت‌هایی نیز برای «پنهان نگاه داشتن دارایی‌های ایران» انجام داده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00
لینک مستقیم

ماجرای بنیاد علوی و آسمانخراش خیابان پنجم منهتن نیویورک از پرونده‌های طولانی مدت قوه قضاییه در آمریکا محسوب می‌شود که در چند سال گذشته پیچ و خم‌های بسیاری داشته و بحث «فعالیت‌های پنهان اقتصادی» جمهوری اسلامی ایران را مطرح می‌کند.

بنیاد علوی نهادی غیرانتفاعی است که هدف خود را «ترویج فرهنگ اسلامی و زبان و ادبیات و تمدن فارسی» عنوان کرده، اما در عین حال گفته می‌شود که وابسته به حکومت ایران است.

این بنیاد از چند سال قبل به همکاری با شرکت‌های آسا، یکی از مالکان کوچک‌تر آسمانخراش خیابان پنجم منهتن، برای انتقال پول به ایران متهم شده است.

حکم دادگاه فدرال ایالات متحده تاکید می‌کند که بنیاد علوی به همراه این شرکت‌ها درآمد ناشی از اجاره دفاتر این آسمانخراش را به بانک ملی انتقال داده است.

برآوردها حاکی از این است که درآمدهای اجاره‌ای این آسمانخراش از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ حدود ۳۹ میلیون دلار بوده است.

رییس این دادگاه همچنین ادعای بنیاد علوی مبنی بر بی‌اطلاعی آن از تسلط حکومت ایران بر شرکت‌های آسا را رد کرده است.

این حکم در نهایت می‌تواند به تملک آسمانخراش خیابان پنجم منهتن توسط دولت آمریکا منجر شود، چرا که تایید می‌کند بنیاد علوی به عنوان مالک اصلی ساختمان، قوانین ایالات متحده را نقض کرده است.

حکم دادگاه فدرال آمریکا هنوز قابل تجدیدنظر و استیناف است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG