لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۷

ظریف: برنامه‌ای برای مذاکره مسقیم با آمریکا نداریم


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که هیچ مذاکره‌ دوجانبه‌ای میان مقامات جمهوری اسلامی و ایالات متحده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت نمی‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، آقای ظریف که روز چهارشنبه، ۲۰ شهریور در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت با اشاره به حضور برخی مقامات دولت ایران در نیویورک و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تاکید کرد که مذاکرات ایران و آمریکا در سطح گروه ۱+۵ محدود خواهد ماند و هیچ برنامه‌ای برای مذاکره مستقیم میان این دو کشور وجود ندارد.

به گفته او، اگر گروه ۱+۵ آمادگی و اراده سیاسی برای ادامه مذاکرات را داشته باشد، ایران نیز آماده مذاکره است و البته ایالات متحده هم عضوی از گروه ۱+۵ محسوب می‌شود.

گروه ۱+۵ متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان گفت‌وگوهای دامنه‌داری را با ایران بر سر برنامه اتمی آن انجام داده‌ که تاکنون سرانجامی نداشته است.

اما اکنون با تغییر دولت ایران و تاکید حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، بر ضرورت حل این مناقشه هسته‌ای، امیدها نسبت به دستیابی به توافق میان طرفین تاحدی افزایش یافته است.

این مذاکرات پیش از این برعهده دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بود که آقای روحانی در نهایت آن را به وزارت امور خارجه و محمدجواد ظریف سپرد.

بر اساس این گزارش، آقای ظریف در ادامه سخنان امروز خود با اشاره به مذاکرات آینده با گروه ۱+۵ گفته است که ایران می‌خواهد «برای رسیدن به راه‌حل» وارد مذاکره شود، نه برای تعیین مذاکرات آینده.

وی اما تاکید کرد که ۱+۵ نیز همان‌طور که می‌خواهد ایران به آن اطمینان خاطر دهد باید اعتماد ایرانیان را نیز به خود جلب کند «چرا که مردم ایران هیچ اعتمادی به رفتار آنها ندارند».

پیش از این اعلام شده بود که محمدجواد ظریف و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای با ایران، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با محمدجواد ظریف دیدار خواهد کرد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG