لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۶

خبرهای کوتاه

فیس‌بوک به «متا» تغییر نام می‌دهد

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک از تغییر نام شرکت خود به «متا» خبر داده است.

مدیرعامل فیس‌بوک روز پنج‌شنبه گفت که این شرکت در تلاش برای تحقق چشم‌انداز واقعیت مجازی و متاورس، نام خود را به «متا» تغییر می‌دهد.

به گفته او هدف از این کار گرد هم آوردن اپلیکیشن های مختلف این شرکت، یعنی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ زیر یک نام واحد است.

تغییرنام فیس‌بوک در حالی صورت می گیرد که فیس بوک در سال‌های اخیر به خاطر افزایش قدرتش در دنیای مجازی و شیوه‌های تصمیم‌گیری الگوریتمی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون نفر کاربر فیس‌بوک هستند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

مرگ چهار «زن قربانی کودک‌همسری و مسائل خانوادگی» در ایران تنها در پنج روز

از زمستان سال ۱۴۰۰ تا پایان فصل پاییز سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۷ هزار و ۴۴۸ دختر زیر ۱۵ سال در ایران ازدواج کرده‌اند

روزنامه اعتماد روز پنج‌شنبه در گزارشی خبر داد که تنها در پنج روز منتهی به ۱۳ خردادماه جاری، چهار زن و دختر در ایران قربانی «کودک‌همسری و مسائل خانوادگی» شده‌اند.

همچنین، بر اساس تحقیقات این روزنامه، از ابتدای سال جاری «ده زن و دختر» به همین دلایل «جان‌شان را از دست داده‌اند».

زنان و دختران قربانی، به نوشته اعتماد، «اکثرا اهل روستاهای کردستان و آذربایجان غربی بودند».

اعتماد از جمله عوامل مهم در قتل زنان و دختران در این استان‌ها را «اختلافات خانوادگی، ازدواج‌های اجباری، کودک‌همسری، و تعصبات» برشمرده است.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران که در ابتدای ماه جاری منتشر شد حاکی از آن است که از زمستان سال ۱۴۰۰ تا پایان فصل پاییز سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۷ هزار و ۴۴۸ دختر زیر ۱۵ سال در ایران ازدواج کرده‌اند.

همزمان با پررنگ شدن سیاست‌های تشویقی برای ازدواج و افزایش نرخ باروری در کشور که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بر آن تأکید دارد، در سال‌های گذشته تلاش‌های هدفمندی برای کاهش سن ازدواج در دختران و تشویق خانواده‌ها برای آسان‌گیری ازدواج دختران، از سوی برخی نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی و نهادهای فرهنگی و آموزشی دنبال شده است.

این در حالی است که برخی تلاش‌ها در سال‌های اخیر برای اصلاح قوانین مربوط به کودک‌همسری در ایران با مخالفت حکومت و به‌خصوص مراجع تقلید بی‌نتیجه مانده است.

با استفاده از گزارش‌های روزنامه اعتماد و گزارش‌های پیشین رادیو فردا؛ ف.دو/ب.ب

دو روزنامه‌نگار فلسطینی در جریان عملیات ارتش اسرائیل در کرانه باختری زخمی شدند

دو خبرنگار فلسطینی در حالی زخمی شده‌اند که اسرائیل یک سال پس از کشته‌شدن شیرین ابوعاقله، از کشتن «غیرعمد» او پوزش خواست

سندیکای روزنامه‌نگاران فلسطینی روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، اعلام کرد که معمر ثمرین و ربیع منیر، دو روزنامه‌نگار فلسطینی در جریان عملیات ارتش اسرائیل در کرانه باختری به شدت زخمی شدند.

این بیانیه افزود معمر ثمرین که خبرنگارعکاس است، از ناحیه مغز گلوله خورده و با حال وخیم برای عمل جراحی به بیمارستان منتقل شد. گلوله همچنین به شکم ربیع منیر اصابت کرده است.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، خبرنگاران در زمان حضور نیروهای ارتش اسرائیل در شهر رام‌الله که برای ویران کردن خانه یک فلسطینی رفته بودند، زخمی شدند. دو خبرنگار در میان گزارشگرانی بودند که از تخریب خانه گزارش تهیه می‌کردند.

حضور یگان تخریب اسرائیلی در مرکز شهر رام‌الله با درگیری‌های گسترده میان فلسطینیان محلی با نیروهای اسرائیلی همراه بود. شمار دیگری از فلسطینیان نیز در این درگیری‌ها مجروح شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده بود خانه اسلام فاروق، اهل فلسطین را که ویران می‌کند که پاییز سال گذشته با اقدام به «بمب‌گذاری» در جاده نزدیک به اورشلیم، باعث مرگ دو اسرائیلی، از جمله یک نوجوان شد. اسلام فاروق در زندان اسرائیل است.

بیانیه ارتش اسرائیل افزوده که تحقیق در باره زخمی شدن خبرنگاران فلسطینی را آغاز کرده اما از شواهد اولیه چنین برمی‌آید که آن‌ها با «گلوله ساچمه‌ای» زخمی شده‌اند. ارتش همچنین گفت برای جلوگیری از آسیب‌دیدن افراد و حفظ روزنامه‌نگاری آزاد «نهایت تلاش را به عمل می‌آورد».

تخریب خانه مهاجمان فلسطینی یک سیاست دیرینه از سوی اسرائیل است تا به باور خود، فلسطینیان دیگر را از اقدامات تهاجمی مشابه بازدارد اما معلوم نیست این رویکرد در محدود کردن موارد درگیری‌های مسلحانه منجر به مرگ اسرائیلی‌ها اثری داشته است یا نه.

اسرائیل با گذشت یک‌ سال از کشته شدن شیرین ابوعاقله، ماه گذشته از کشتن «غیرعمد» او پوزش خواست. این خبرنگار سرشناس آمریکایی- فلسطینی در شبکه الجزیره بهار پارسال در جریان پوشش خبری عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری کشته شد.

اتحادیه روزنامه‌نگاران فلسطینی مدعی است که اسرائیل از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ میلادی ۵۵ روزنامه‌نگار فلسطینی را کشته و تنها در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۳۰ روزنامه‌نگار فلسطینی را بازداشت کرده است.

اسرائیل در روزهای گذشته نیز به دلیل رویداد منجر به کشته شدن محمدهیثم التمیمی، یک کودک دو ساله، در روستایی در نزدیکی رام‌الله با انتقادهای شدید فلسطینیان روبرو شده بود. ارتش اسرائیل گفته بود نظامیانش در پاسخ‌ به تیراندازی مشکوک شلیک کردند. فلسطینیان گفتند گلوله به خودروی در حال حرکت خانواده التمیمی اصابت کرد و پدر محمدهیثم نیز زخمی شد.

منابع فلسطینی می‌گویند در پنج ماه گذشته، ۱۶۲ فلسطینی، شامل ۲۵ کودک، به دست اسرائیل کشته شده‌اند. اسرائیل تأکید دارد که اکثر کشته‌های فلسطینی در عملیات تهاجمی دخیل بوده‌اند.

با استفاده از بیانیه سندیکای روزنامه‌نگاران فلسطینی، رسانه‌های اسرائیل و رادیو فردا؛ ف.ر./ب.ب.

حمله «پناهنده سوری» با چاقو به چند کودک در شرق فرانسه

عکس آرشیوی است

حمله یک فرد مهاجم با سلاح سرد در شهر اَنِسی در شرق فرانسه که روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، رخ داد به زخمی و مجروح شدن چند نفر، از جمله چند کودک، انجامید.

خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون ب‌ف‌ام نوشت که فرد مهاجم «یک پناهنده سوری» بوده که به دست پلیس بازداشت شده است. در شبکه‌های اجتماعی نیز این مهاجم «مسلمان و سوری» توصیف شده است.

همین خبرگزاری تعداد مجروحان این حمله را هشت کودک و یک بزرگسال و محل حمله را پارکی در شهر انسی در منطقه آلپ فرانسه عنوان کرده است.

ویدئوی اعلام خبر در پارلمان فرانسه و یک دقیقه سکوت:

به گفته پلیس منطقه، این کودکان حدوداً سه ساله بوده‌اند. حال سه نفر از آنها «وخیم» گزارش شده است.

چند رسانه دیگر تعداد مجروحان را شش نفر عنوان کرده‌اند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در همین منطقه سن این کودکان را سه تا پنج سال عنوان کرده‌اند.

ویدئویی از محل حادثه:

همزمان از پارلمان فرانسه خبر می‌رسد که نمایندگان مجلس این کشور به محض اطلاع از این حادثه به احترام قربانیان یک دقیقه سکوت داشته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و خبرگزاری فرانسه؛ ف.دو/ ب.ب

اسنودن ۱۰ سال پس از افشاگری: پشیمان نیستم

اسنودن می‌گوید قدرت فناوری‌های جدید، توان بزرگی در زمینه نقض حریم خصوصی در اختیار دولت‌ها گذاشته است

ادوارد اسنودن، شهروند آمریکایی گریخته از کشور خود، ده سال پس از افشای ابعاد گسترده جاسوسی نهادهای اطلاعاتی غربی از شهروندان، تأکید کرد که از کرده خود پشیمان نیست.

او که در یک دهه اخیر در روسیه زندگی کرده، در گفت‌وگویی که روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد از سوی روزنامه بریتانیایی گاردین بازتاب یافت، نسبت به گسترش «تجسس از مردم» هشدار داد و گفت فناوری بسیار پیشرفته‌تر و مداخله‌گرایانه‌ امروزی دست سازمان‌های اطلاعاتی را بیش از پیش بازگذاشته است.

آقای اسنودن با تأکید بر این‌که فناوری به‌شدت تاثیرگذار شده، گفته کارهایی که نهادهای اطلاعاتی آمریکایی و بریتانیایی در سال ۲۰۱۳ میلادی می‌کردند، در قیاس با امکاناتی که امروز در حوزه تجسس و رصد مردم دارند، «مثل بازی کودکان است».

او افزود دوربین‌های نظارت تصویری تجاری موجود، تشخیص چهره، هوش مصنوعی و نرم‌افزارهای جاسوسی مانند پگاسوس (نرم‌افزار تولیدی شرکت اسرائیلی ان‌اس‌او) که علیه مخالفان حکومت‌ها و روزنامه‌نگاران استفاده می‌شود، جای نگرانی جدی دارد.

ادوارد اسنودن با یادآوری سال ۲۰۱۳ که او اقدام به افشاگری کرد، گفت «ما به دولت‌ اعتماد داشتیم که ما را نابود نکند، اما کرد. ما به شرکت‌های فناوری اعتماد کردیم که از ما سوء استفاده نکنند، اما کردند. این وضعیت ادامه خواهد یافت چرا که ماهیت قدرت همین است».

از سوی دیگر، او به تغییرات مثبتی اشاره کرد که از پس از افشاگری‌های او رخ داد و از جمله شرکت‌های ارائه‌دهنده فناوری نسبت به مراقبت از پیام‌های کاربران، «سازوکارهای تازه‌ای» درپیش گرفتند.

با این حال، اسنودن گفت قدرت فناوری‌های جدید، توان بزرگی در زمینه نقض حریم خصوصی در اختیار دولت‌ها گذاشته است.

ادوارد اسنودن که پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا و کارمند پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا با توان دسترسی به اسناد محرمانه این نهادها بود، ده سال پیش به‌دنبال ابتدا پس از انتقال اطلاعاتی محرمانه به چند روزنامه آمریکایی و بریتانیایی، از آمریکا به هنگ‌کنگ گریخت و سپس از از روسیه سردرآورد.

او در مسکو ده‌ها هزار سند فوق محرمانه نهادهای اطلاعاتی آمریکایی را رسانه‌ای کرد. بسیاری از اسناد افشاشده او، از جمله در زمینه شنود از رهبران متحد آمریکا، تا مدت‌ها عامل تنش در روابط میان آن‌ها با واشینگتن بود.

اما موضوع مهم در افشاگری آقای اسنودن این بود که مردم آمریکا درک کردند که نهادهای اطلاعاتی کشورشان بدون نیاز به احکام قضایی به ای‌میل‌ها، پیامک‌ها و مکالمات تلفنی آن‌ها دسترسی داشته‌اند.

به‌نوشته گاردین، آقای اسنودن که در روسیه ازدواج کرده و دو پسر کوچک دارد، در دو سال گذشته از حضور رسانه‌ای خود کاست و از فضای رسانه‌های اجتماعی نیز دور شد.

او این هفته گفت به روسیه رسید زیرا فکر می‌کرد که می‌تواند از آن‌جا به آمریکای لاتین برود و درخواست پناهندگی‌اش از روسیه آخرین راهی بود که برایش باقی مانده بود.

آقای اسنودن که این ماه ۴۰ ساله می‌شود، مهر سال ۱۴۰۱، زمان کوتاهی پیش از حمله روسیه به اوکراین، تابعیت روسیه را دریافت کرد.

با وجود حمایت‌های گسترده بخشی از آمریکاییان از آقای اسنودن، احتمال بخشودگی او از سوی آمریکا امری بعید به‌نظر می‌رسد.

با استفاده از گزارش‌های گاردین و رادیوفردا؛ ف.ر./ب.ب.

ایران فعالیت‌های موشکی سپاه را «متعارف» خواند، از غرب انتقاد کرد

رسانه‌های وابسته به حاکمیت نوشته‌اند که رهبر جمهوری اسلامی شخصاً نام موشک «فتاح» را انتخاب کرده است

به دنبال واکنش‌های بین‌المللی به رونمایی از موشک «فتاح» که سپاه پاسداران آن را از نوع «هایپرسونیک» معرفی کرده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعا کرد فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران «متعارف، دفاعی و مشروع» است.

ناصر کنعانی پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، با انتقاد از کشورهایی که به گفته او «سابقه بلند و آشکاری در زیرپاگذاشتن تعهدات بین‌المللی» دارند گفت که آنها حق ندارند درباره «توانمندی‌های دفاعی مشروع و کاملا قانونی جمهوری اسلامی ایران» اظهار نظر کنند.

او تلاش نیروهای مسلح در زمینه «تقویت بنیه دفاعی» را اقدامی درست و موثر در ایجاد «بازدارندگی در مقابل تهدیدات خارجی و دفاع از امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران» توصیف کرد.

به دنبال انتشار گسترده خبر و تصاویر این موشک در رسانه‌های ایران، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به تحریم‌های پیشین آمریکا اشاره کرد و گفت این کشور با فعالیت‌های ایران در منطقه از جمله برنامه موشک بالستیک مقابله می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا هم در بیانیه‌ای حکومت ایران و برنامه موشکی آن را «تهدیدی» برای جهان دانست و از بی‌توجهی جمهوری اسلامی به «محدودیت‌های بین‌المللی» انتقاد کرد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز ۱۶ خرداد، با رونمایی از موشک «فتاح» مدعی شد که این موشک «هایپرسونیک» (مافوق صوت) است و می‌تواند «از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور کند»، اما برای این ادعای خود مدرکی ارائه نکرد.

رسانه‌های ایران اعلام کردند که مراسم رونمایی موشک «فتاح» با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، برگزار شده است. طبق این گزارش‌ها، نام این موشک را نیز رهبر جمهوری اسلامی شخصاً انتخاب کرده است.

در روزهای اخیر، وزارت دفاع جمهوری اسلامی از ساخت یک موشک دیگر بالستیک با نام «خیبر» خبر داده بود که از خانواده موشک‌های بالیستیک «خرمشهر» است.

رونمایی‌های پیاپی از انواع موشک‌ها از سوی جمهوری اسلامی و اظهارات تهدیدآمیز مقامات سپاه در حالی است که تنش‌ها بین ایران با ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای تهران همچنان بالاست و توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی به یکی از نقاط اختلاف مهم میان ایران و طرف‌های مذاکره در احیای برجام تبدیل شده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیو فردا؛ ع.م/ ب.ب

ابراهیم رئیسی هفته آینده به سه کشور آمریکای لاتین سفر می‌کند

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا، روز چهارشنبه گزارش داد که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، هفته آینده از سه کشور کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا در آمریکای لاتین بازدید می‌کند و افزود که این سفر در پی دعوت رهبران سه کشور یادشده از آقای رئیسی انجام خواهد گرفت.

به نوشته ایرنا، در جریان این سفر چندین سند همکاری در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و علمی بین مقامات ایرانی با کوبایی و نیکاراگوئه‌ای و ونزوئلایی به امضا خواهد رسید. این گزارش اما جزییاتی درباره این سندهای همکاری به دست نمی‌دهد.

گزارش ایرنا می‌گوید که سفر ابراهیم رئیسی به آمریکای لاتین روز یکشنبه آینده ۲۱ خرداد انجام می‌شود.

این سفر فرصتی برای دیدار رئیس دولت ایران با رهبران سه کشور متحد خود در منطقه آمریکای لاتین فراهم می‌آورد که هر سه این رهبران چپ‌گرا هستند و به نقض حقوق بشر متهم شده‌اند.

ایرنا نیز نوشته است: «تعداد قابل توجهی از کشورهای منطقه آمریکای لاتین، علاوه بر ظرفیت‌های اقتصادی متنوع، دیدگاه‌های سیاسی و بین‌المللی نزدیکی نیز با جمهوری اسلامی ایران دارند و همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان ایران با این کشورها می‌تواند منافع بسیاری نصیب دو طرف کند.»

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رویترز؛ س.ن/ک.ر

حسین خسرو علی وزیری، مشهور به «شیخ آهنین»، در آمریکا درگذشت

حسین خسرو علی وزیری

شرکت آمریکایی «ورلد رسلینگ اینترتینمنت» روز چهارشنبه ۱۷ خرداد اعلام کرد، حسین خسرو علی وزیری، مشهور به «شیخ آهنین»، در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

حساب کاربری «شیخ آهنین» نیز در بیانیه‌ای از درگذشت حسین خسرو علی وزیری خبر داده است.

در هیچ یک از این دو بیانیه‌ اشاره‌ای به علت مرگ و محل مرگ «شیخ آهنین» نشده است. اما در پست توییتری حساب کاربری «شیخ آهنین» آمده است که او «این دنیا را با آرامش ترک کرده است.»

حسین خسرو علی وزیری متولد ۱۳۲۱ است. او در آغاز فعالیت‌های ورزشی خود به کشتی روی آورد و سپس به ارتش پیوست.

او پس از مهاجرت به آمریکا در سال ۱۹۷۱ در وزن ۸۰ کیلوگرم کشتی فرنگی در مسابقات اتحادیه‌ ورزشکاران آماتور «ای‌ای‌یو» به مدال طلا رسید.

«شیخ آهنین» در سال ۱۹۸۳ با شکست باب باکلوند قهرمان مسابقات کشتی تفننی -حرفه‌ای (دبلیو‌دبلیو‌اف) شد٬ اما بعدا با شکست در مقابل هالک هوگان این عنوان را واگذار کرد. او تنها ایرانی است که در این مسابقات به قهرمانی رسیده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید، دبلیو‌دبلیو‌اف در دهه ۱۹۸۰ میلادی از «شیخ آهنین» در نقشی ضد آمریکایی٬ با توجه به فضای منفی آن دوران٬ استفاده می‌کرد.

اسپانیا امسال گرم‌ترین و دومین بهار خشک را پشت سر گذاشت

اداره هواشناسی اسپانیا می­‌گوید گرمای بالاتر از میانگین معمول در تابستان امسال به­ خصوص در نیمه شرقی این کشور و جزایر آن در دریای مدیترانه «بسیار محتمل» است

وزارت محیط زیست و اداره هواشناسی اسپانیا روز چهارشنبه ۱۷ خرداد اعلام کردند که این کشور امسال گرم­‌ترین و دومین بهار خشک را از سال ۱۹۶۱ که آمارهای جوی ثبت می‌شوند پشت سرگذاشته ­است و به احتمال فراوان در طول تابستان نیز دمای هوا بالاتر از میانگین این فصل خواهد بود.

تولیدات کشاورزی اسپانیا از جمله کشت زیتون برای تولید روغن زیتون که تقریبا نیمی از کل تولید جهان است، از خشکسالی طولانی در بهار امسال آسیب دیده­‌اند.

همان‌طور که پژوهش­‌های اقلیمی در دهه­‌های اخیر اثبات کرده­‌اند هوای گرم و خشک خطرهای دیگری نظیر افزایش احتمال آتش‌سوزی در جنگل­‌ها و مراتع را به همراه دارد.

وزارت محیط زیست اسپانیا گفت میانگین دما بین اول مارس تا اول ژوئن ۱۴.۲ درجه سانتیگراد بوده ­است. این میانگین ۱.۸ درجه سانتیگراد از دمای متوسط سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ و سه‌دهم درجه سانتیگراد از رکورد قبلی در سال ۱۹۹۷ بالاتر است.

دمای ناحیه کوردوبا در جنوب اسپانیا در ماه آوریل به مرز ۳۹ درجه سانتیگراد رسید که رکود جدیدی است.

سخنگوی اداره هواشناسی اسپانیا نیز گفت: «داريم به شکستن رکوردهای قبلی عادت می‌کنیم. میانگین دما در سه فصل از چهار فصل گذشته (تابستان و پاییز ۲۰۲۲ و بهار ۲۰۲۳) گرم­ترین دمای ثبت شده بوده­‌اند».

او افزود که بهار امسال درعین حال دومین بهار خشک ثبت­‌شده بوده ­است.

هر چند به‌دلیل بارش فراوان در هفته­‌های اول فصل تابستان نگرانی از یک خشکسالی طولانی در سال جاری تا حدی برطرف شده، اما گرمایش و خشکی هوا یک مشکل جدی است.

مسئولان اداره هواشناسی اسپانیا می­‌گویند گرمای بالاتر از میانگین معمول در تابستان امسال به­ خصوص در نیمه شرقی این کشور و جزایر آن در دریای مدیترانه «بسیار محتمل» است.

مدل­‌های پیش­‌بینی اداره هواشناسی اسپانیا نشان می‌دهد که به احتمال ۵۰ تا ۷۰ درصد، تابستان امسال یکی از گرم­‌ترین تابستان­‌ها طی سه دهه گذشته خواهد بود هر چند میزان بارندگی در تابستان به احتمال ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر از میانگین معمول خواهد بود.

براساس آمارهای دولت اسپانیا، میانگین حجم آب موجود در اکثر مخازن این کشور حدود ۴۷ درصد است ولی این رقم در دو ایالت کاتالونیا و آندالوسیا به حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.

آمارهای اداره هواشناسی اسپانیا نيز نشان می­‌دهد که سال ۲۰۲۲ از زمان ثبت رکوردهای جوی در سال ۱۹۶۱ گرم‌ترین سال بوده و تحت تاثیر سه موج هوای گرم، درجه حرارت در ۴۱ روز از تابستان گذشته افزایش یافت که طولانی­‌ترین مدت ثبت‌شده برای گرمای شدید در اسپانیاست.

تالاب گاوخونی «صد در صد» خشک شد

عکسی که خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه از وضعیت تالاب گاوخونی منتشر کرد

یک مقام حفاظت محیط زیست می‌گوید بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، تالاب گاوخونی «صد در صد» خشک است و شاید دو یا سه درصدِ قسمت شمالی آن «کمی مرطوب» باشد.

حسین اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، روز چهارشنبه ۱۷ خردادماه افزود: در طول سال گذشته تنها هفت میلیون متر مکعب «زهاب و پساب» همراه با هشت میلیون متر مکعب آب به‌صورت کوتاه‌مدت و موقت به تالاب رها شد که در عمل این رهاسازی بی‌نتیجه بود.

مرداد پارسال نیز منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، اعلام کرده بود که ۹۸ درصد تالاب گاوخونی خشک شده است.

گاوخونی، از مشهورترین تالاب‌های بین‌المللی ایران، در استان‌های اصفهان و یزد واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود که محلی برای اقامت پرندگان مهاجر و جانوران آبی است.

این تالاب از زاینده‌رود، بزرگ‌ترین رودخانه مناطق مرکزی ایران، تغذیه می‌کرد اما در سال‌های اخیر در نتیجه سدسازی‌ها و سپس خشک‌ شدن زاینده‌رود، این تالاب نیز تقریبا خشک شده است.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از نابودی تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور منتشر شده است و کارشناسان، در کنار خشکسالی، مدیریت ناکارآمد و سدسازی‌های بی‌رویه و غیراصولی را عامل آن عنوان کرده‌اند.

خداحافظی ساپینتو از استقلال به دلیل «شرایط فعلی مدیریت باشگاه»

ریکاردو ساپینتو می‌گوید به‌دلیل کم شدن «پیوند اعتماد» با هیئت مدیره باشگاه استقلال تصمیم به جدایی گرفته است

ریکاردو ساپینتو، مربی تیم فوتبال استقلال تهران، یک هفته بعد از شکست در فینال جام حذفی در مقابل پرسپولیس، با انتشار پیامی از وضعیت مدیریت این تیم انتقاد و از سرمربی‌گری آن کناره‌گیری کرد.

این مربی که طی یک فصل حضورش در جمع آبی‌پوشان پایتخت بارها به‌دلیل درگیری با داوران خبرساز شده بود، ادعای باشگاه استقلال درباره ارائه پیشنهاد به خود را رد کرد و گفت که به‌دلیل کم شدن «پیوند اعتماد» با هیئت مدیره باشگاه تصمیم به جدایی گرفته است.

آقای ساپینتو همچنین از «بی احترامی برخی از حریفان، سختی هشت ماهه بدون دستمزد، تصمیمات مشکوک داوران، مسئولان و کمیته انضباطی»، به عنوان چالش‌هایی یاد کرده که در مدت حضور خود در ایران با آن‌ها مواجه بوده است و گفت دیگر نمی‌توانست آن‌ها را «نادیده» بگیرد.

این مربی پرتغالی که در فصل اخیر لیگ برتر فوتبال ایران با استقلال مقام سوم را به دست آورد، نتیجه گرفته که به دلیل «شرایط فعلی مدیریت باشگاه»، ادامه همکاری را «غیرممکن» می‌داند.

استقلال فصل جاری خود را با مدیرعاملی مصطفی آجورلو آغاز کرد و بعد از برکناری او توسط وزارت ورزش و جوانان، علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل شد.

اما افشاگری سازمان خصوصی‌سازی درباره مبالغ هنگفتی که به این باشگاه برای پردخت بدهی مربی پیشین ایتالیایی پرداخت شده، اما در موارد دیگری هزینه شده بود، باعث شد آقای فتح‌الله‌زاده از سمت خود کناره‌گیری کند.

باشگاه استقلال اکنون با سرپرست اداره می‌شود و حجت کریمی این سمت را بر عهده دارد.

این باشگاه در واکنش به استعفای ریکاردو ساپینتو، در اطلاعیه‌ای برای او آرزوی «موفقیت» کرد و از «برنامه‌ریزی و مذاکرات» برای انتخاب سرمربی جدید خبر داد.

این در حالی است که پرداخت نکردن بدهی به آندره‌آ استراماچونی، سرمربی پیشین، باعث شد که استقلال از فصل پیش روی جام باشگاه‌های آسیا حذف شود.

مساجد تاریخی اصفهان به‌دلیل فرونشست زمین «ترک خوردند»

روزنامه «هم‌میهن» در شماره روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در گزارشی درباره ادامه روند فرونشست زمین در اصفهان خبر داده که «تمام مناطق» این شهر درگیر مشکل شده و به نزدیکی آثار تاریخی اصفهان رسیده است.

در این گزارش آمده که به‌دلیل خشکسالی و کم‌شدن سطح آب‌های زیرزمینی، پدیده فرونشست با سرعت بیشتری پیشروی می‌کند و به مرکز شهر اصفهان هم رسیده است.

یک کارشناس باستان‌شناسی که به گفته «هم‌میهن» نخواست نامش فاش شود، از بناهایی مانند «مسجد حکیم و عتیق، بقعه شهشهان، درب امام، حمام وزیر، مسجد و حمام علی قلی‌آقا و مسجد سید» نام برده که درگیر فرونشست شده‌اند.

او دیده شدن «ترک‌های طولی» در این بناها را نشانه فرونشست دانسته و افزوده که روی ورودی‌های حافظ و سپه به میدان نقش‌جهان و روی گنبد و دیواره‌ها و شبستان مسجد جامع عباسی هم ردپای این پدیده دیده می‌شود.

این در حالی است که علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر ادعا کرده که ترک‌های بدنه برخی آثار تاریخی مانند مسجد سید و مسجد جامع ربطی به فرونشست ندارند و «با توجه به بافت خشتی و آجری آن‌ها جزو ترک‌های طبیعی‌اند.»

او در عین حال تایید کرده که در نواحی شمالی اصفهان «شواهدی از فرونشست» وجود دارد و با توجه به فاصله کم آن با آثار تاریخی اصفهان، «هیچ تضمینی وجود ندارد» که فرونشست به بناهای تاریخی این شهر نرسد.

از سوی دیگر مدیر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی اصفهان به روزنامه هم‌میهن گفته است که با ادامه یافتن خشکسالی و برقرار نشدن «جریان آب زاینده‌رود به صورت مستمر» فرونشست بیشتری در مرکز شهر اصفهان رخ خواهد داد و آن را «بیماری درمان‌نشدنی» توصیف کرده است.

این روزنامه همچنین به نقل از رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داده که بیش از «دو میلیون و ۷۰۰ هزارنفر» در «پهنه‌های فرونشستی» شهر اصفهان زندگی می‌کنند و بیش از ۴۰۰ بنای تاریخی ثبت شده نیز در همین پهنه‌ها قرار گرفته‌اند.

سقوط بی‌سابقه ارزش پول ملی ترکیه، ۱۰ روز پس از پیروزی اردوغان در انتخابات

یکی از صرافی‌های استانبول

در حالی که از پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ۱۰ روز می‌گذرد، ارزش پول ملی این کشور در روز چهارشنبه ۱۷ خرداد هفت درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت هر دلار آمریکا در روز چهارشنبه در بازار آزاد ارزهای خارجی ترکیه به ۲۳.۱۶ لیر رسید.

بر اساس این گزارش، ارزش پول ملی ترکیه در سال جاری میلادی ۱۹ درصد کاهش داشته و همچنین این روند پس از انتخاب اردوغان و آغاز سومین دوره ریاست جمهوری او شدت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه نیز میزان کاهش ارزش پول ملی ترکیه در روز چهارشنبه را ۶.۶ درصد اعلام کرده است.

سقوط لیر در حالی است که بانک مرکزی ترکیه نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار برای تقویت پول ملی این کشور، در فاصله بین اول ژانویه تا انتخابات ریاست جمهوری به بازار تزریق کرد و برای اولین بار در بیش از بیست سال گذشته، ذخایر ارزی ترکیه را به سمت محدوده منفی سوق داد.

ذخایر خالص بین‌المللی بانک مرکزی ترکیه در ماه گذشته و پس از سال‌ها مداخله برای ثابت نگاه داشتن قیمت لیر، به پایین‌ترین سطح خود یعنی منفی ۴.۴ میلیارد دلار رسید.

با این حال، برخی کارشناسان اقتصادی بر این باروند که کاهش شدید لیر در روز چهارشنبه، نشانه ملموسی از کاهش کنترل دولت ترکیه بر بازار آزاد ارز است.

اردوغان که در سال‌های اخیر سیاست‌های پولی هترودوکسی (خلاف جریان‌های رایج) را اجرا کرده، روز شنبه وزیر اقتصاد جدیدی را منصوب کرد که ماموریتش مهار تورم و بازگرداندن اقتصاد ترکیه اعلام شده است.

وزیر جدید اقتصاد ترکیه نیز یکی از حامیان اصلی سیاست‌های اقتصادی اردوغان است.

اما تحلیلگران بر این باورند که افزایش شدید نرخ بهره بانکی که از پایان فوریه تاکنون به میزان ۸.۵ درصد ثابت مانده، می‌تواند به جلوگیری از سقوط لیر ترکیه کمک کند.

رئیس‌جمهور ترکیه در سال‌های اخیر بانک مرکزی این کشور را مجبور کرده که به طور پیوسته نرخ‌های بهره را کاهش دهد که موجب افزایش تورم شده است.

برخلاف تئوری‌های کلاسیک اقتصادی، رئیس‌جمهور ترکیه ادعا می‌کند که نرخ‌های بهره بالا باعث افزایش تورم می‌شود.

بر اساس گزارش‌های رویترز و خبرگزاری فرانسه؛ م.ت/ ب.ب

۱۲ سازمان حقوق بشری خواستار افزایش فشارها برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

۱۲ سازمان حقوق بشری از سازمان ملل و دولت‌های مختلف جهان خواستند در مورد روند فزاینده اعدام‌ها در ایران، «از تکرار اظهارات خود» در مورد مخالفت با مجازات اعدام فراتر رفته و فشار را بر جمهوری اسلامی برای توقف این اعدام‌ها افزایش دهند.

این سازمان‌های حقوق بشری از سازمان ملل و دولت‌ها خواسته‌اند تا با استفاده از مجاری دیپلماتیک، هم از طریق سفارتخانه‌های کشورهایی که در ایران حضور دارند و هم از طریق تعامل کشورها با نمایندگی‌های دائمی ایران در ژنو و نیویورک، برای توقف این روند کوششی مضاعف کنند.

امضاکنندگان این بیانیه تازه، نهادهای ایمپکت ایران، کُردپا، اهراز، اس‌پی‌اف، کمپین فعالان بلوچ، کی‌ام‌ام‌کی‌جی، رسانک، اس‌سی‌پی‌ام، آی‌اچ‌آران‌جی‌او، ماده ۱۹، همه حقوق بشر برای همه در ایران و سازمان ای‌بی‌سی هستند.

این نهادها خواستار اتخاد تدابیر و محدودیت‌های هدفمند علیه افراد و نهادهای درگیر در این اعدام‌ها شده و نوشته‌اند که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل متحد و سایر آژانس‌های سازمان ملل در ایران باید اطمینان حاصل کنند که فعالیت‌های آنها به محاکمه‌های منجر به اعدام در ایران کمک نکند.

این بیانیه مشترک یادآور می‌شود که از اول ژانویه ۲۰۲۳، صدها نفر در ایران اعدام شده‌اند که تعداد آنها بسته به منابع، به حداقل ۲۹۰ و حداکثر بیش از ۳۱۰ نفر می‌رسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۷۵ درصد افزایش داشته است.

به نوشته این بیانیه، درصد بالایی از اعدام‌شدگان اخیر از اقلیت‌های قومی و عمدتاً از بلوچ‌ها و کردها هستند.

سازمان عفو بین‌الملل روز ۱۲ خرداد اعلام کرد که شمار اعدام‌های مرتبط با جرائم مواد مخدر در ایران طی سال جاری میلادی نسبت به سال ۲۰۲۲ سه برابر شده است و این آمار را «شرم‌آور» خواند.

طبق آمار سازمان ملل متحد، حدود ۲۰ درصد این موارد اعدام مربوط به شهروندان بلوچ بوده، حال آن‌که قوم بلوچ تنها ۵ درصد جمعیت ایران را شامل می‌شود.

با استفاده از متن بیانیه، ایمپکت‌ایران؛ پ.پ / ب.ب

پرونده سرقت از بانک ملی؛ مال‌باختگان تاکنون «حدود ۴۰۰ میلیارد تومان» دریافت کرده‌اند

ساختمان شعبه دانشگاه تهران بانک ملی که سرقت ۱۶۸ صندوق امانت آن بسیار خبرساز شد

یک سال پس از خبرساز شدن سرقت از صندوق امانات در یک شعبه بانک ملی در تهران، سخنگوی قوه قضاییه خبر داد که تاکنون مال‌باختگان «حدود ۴۰۰ میلیارد تومان» از دارایی خود را پس گرفته‌اند.

بانک ملی ایران روز ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ در بیانیه‌ای سرقت از صندوق‌های امانت شعبه دانشگاه این بانک در تهران در خلال سه روز تعطیلی رسمی را تأیید کرد.

چهار روز بعد، خبرگزاری فارس به نقل از فرمانده انتظامی تهران از دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی خبر داد و نوشت که ۱۳ نفر به اتهام سرقت از بانک دستگیر شدند، «ده نفر از آنها در داخل و سه نفر خارج از کشور».

با این حال مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، روز چهارشنبه، ۱۷ خرداد، در نشست خبری خود تعداد متهمان در این پرونده را ۲۸ نفر و اتهام آنها را «مشارکت در سرقت حدی و تخریب اموال دولتی و تحصیل مال نامشروع و پولشویی» عنوان کرد.

او همچنین درباره بازگشت سرمایه مال‌باختگان گفت: «حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به نرخ امروز از متهمان مسترد و تحویل شکات (مال‌باختگان) پرونده شده است و حدود ۳۰۰ میلیارد در حال بررسی و بازگرداندن به مال‌باختگان است.»

وب‌سایت خبری «تابناک» سال گذشته در گزارشی نوشت که ارزش اموال سرقت شده از بانک حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان بوده که از دارایی خود شعبه دانشگاه بانک ملی بیشتر است. با این حال این مبلغ تأیید یا رد نشد.

سال گذشته خبرگزاری‌ها در ایران در حالی از بازگردانده شدن «اکثر اموال» مسروقه پس از دستگیری سارقان خبر دادند که پیشتر اعلام شده بود بانک نمی‌تواند از میزان دقیق اموال و اسناد ربوده‌شده اطلاع داشته باشد و تنها صاحبان اموال از این امر آگاهند.

در همین زمینه دبیر کانون بانک‌ها در ایران با اشاره به بیمه نبودن صندوق‌ها گفته بود: «بانک در صورتی می‌تواند خسارات وارد‌شده به این صندوق‌ها را بپردازد که مشتری بتواند ثابت کند چه میزان کالا یا اشیا در صندوق داشته‌ است.»

نکته‌ای که در همان زمان در شبکه‌های اجتماعی نظر کاربران را جلب کرد فاصله اندک این شعبه از بانک با یک کلانتری و همین طور نهاد ریاست جمهوری در تهران است که قاعدتا باید بر امنیت این محل می‌افزود.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و رادیوفردا/ ف. دو./ ب. ب.

«کاهش سن مهاجرت» در ایران؛ گزارش‌ها از مهاجرت دانش‌آموزان به کانادا و ترکیه

مدارس ایران

رسانه‌های ایران از کاهش سن مهاجرت از کشور، به رده سنی دانش‌آموزان خبر داده‌اند و دلایل آن را «ناامیدی» دانش‌آموزان از آینده خود در ایران دانسته‌اند.

روزنامه اعتماد روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در گزارشی در این زمینه، به نقل از یکی از معلمان نوشت: «دانش‌آموزان ناامید هستند».

این معلم که به یک نمونه از مهاجرت دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: «دختری كلاس نهم است و حدود ۶۲۰ میلیون تومان برای ثبت‌نام او در مدرسه‌ای وابسته به دانشگاهی در تورنتوی كانادا پرداخت كرده‌‌اند.»

او یکی دیگر از دلایل مهاجرت دانش‌آموزان را قانون «لزوم پرداخت مبالغ میلیونی برای آزاد كردن مدرك دوره لیسانس و فوق لیسانس» دانست و گفت: «خانواده‌ها فكر می‌كنند مبالغی كه باید در آینده برای آزاد كردن مدرک پرداخت كنند، زودتر در سنین دانش‌آموزی برای اعزام فرزندان‌شان و تحصیل در كشورهای دیگر هزینه كنند تا از این شرایط رها شوند.»

بر اساس گزارش‌ها، جمعیت مهاجران ایرانی در سال‌های اخیر شدیدا افزایش یافته است. با این حال، هنوز دولت ایران از جمله وزارت آموزش و پرورش اطلاعاتی درباره مهاجرت دانش‌آموزان به خارج از کشور منتشر نکرده است.

رصدخانه مهاجرت نیز که در سال‌های اخیر آمارهایی را درباره میزان مهاجرت گروه‌های مختلف ایرانیان به خارج منتشر کرده، پیشتر فقط به آمار مهاجرت نخبگان دانش‌آموزی اشاره کرده است.

اما به نوشته اعتماد، در ماه‌های اخیر، «پرونده‌های مهاجرت برای دانش‌آموزان یكی پس از دیگری در دفاتر مهاجرتی باز می‌شود».

مهرماه سال گذشته، روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: «موسسات اعزام دانش‌آموز به کشورهایی نظیر ترکیه در حال فعالیت هستند.»

پیشتر الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام کرد: «۷۰ درصد دانش‌آموزان مدارس سمپاد به خارج کشور مهاجرت می‌کنند و تنها ۳۰ درصد آنان در داخل کشور می‌مانند.»

با استفاده از گزارش‌های روزنامه اعتماد، دنیای اقتصاد و رادیو فردا؛ م.ت/ب.ب

بیشتر

XS
SM
MD
LG