لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۰۷

فیس‌بوک صدها صفحه و حساب کاربری جعلی مرتبط با عربستان را بست


فیس‌بوک شمار صفحات و حساب‌های کاربری تعلیق شده وابسته به حکومت عربستان را بیش از ۳۵۰ مورد اعلام کرده است.

شبکه اجتماعی فیس‌بوک روز پنج‌شنبه ۱۰ مرداد از تعلیق صدها صفحه و حساب کاربری جعلی مرتبط با دولت عربستان سعودی خبر داد که هدف آنها نشر پروپاگاندای حکومت سعودی و حمله به رقبای منطقه‌ای آن بوده است.

این شبکه در اطلاعیه خود شمار این صفحات و حساب‌های کاربری را بیش از ۳۵۰ مورد عنوان کرده که در مجموع توانسته ‌بودند حدود یک میلیون و چهارصد هزار فالوئر را جذب خود کنند.

شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر در این سال‌ها به یکی از منابع اصلی اخبار سیاسی برای شهروندان کشورهای خاورمیانه تبدیل شده‌اند، اما حکومت‌ها نیز که از این امر غافل نیستند، گاه با ایجاد شبکه‌‌ای از حساب‌های جعلی تلاش می‌کنند این رسانه‌ها را به ابزاری برای پروپاگاندای خود مبدل سازند.

خبرگزاری رویترز سال گذشته گزارشی با جزئیات از کارزار حکومت ایران در شیکه‌های اجتماعی منتشر کرد. عربستان سعودی نیز متهم به استفاده از همین تاکتیک‌ها برای مقابله با رقبای خود از جمله قطر و انتشار اخبار نادرست پیرامون قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف سعودی، است.

حاکمان سعودی هر گونه دخالت در قتل جمال خاشقجی را تکذیب می‌کنند. عربستان همچنین همراه با شماری از متحدان خود کشور قطر را به اتهام حمایت از تروریسم بایکوت کرده است.

با این حال اقدام فیس‌بوک در نام بردن از عربستان سعودی به عنوان دولتی که پشت این حساب‌های جعلی قرار داشته، امری نادر است.

فیس‌بوک در اطلاعیه خود آورده است: «کارشناسانی که در این زمینه تحقیق کرده‌اند، می‌توانند تایید کنند افرادی که پشت این صفحه‌ها و حساب‌های کاربری بوده‌اند با حکومت عربستان سعودی مرتبط هستند».

این اطلاعیه می‌افزاید: «ارتباط میان یک جریان اطلاعاتی و حکومت امری حائز اهمیت است که مردم باید از آن مطلع شوند».

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز/ س.ن/ ک.ر
XS
SM
MD
LG