لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۰

ارزش سهام فیس‌بوک ده‌ها میلیارد دلار سقوط کرد


ارزش سهام «فیس‌بوک»، طی هفته گذشته، ده‌ها میلیارد دلار سقوط کرده‌است. سقوط سهام این شبکه اجتماعی بزرگ، پس از انتشار گزارش‌ها در مورد «سوءاستفاده از اطلاعات کاربران آن»، و به‌راه افتادن کارزاری در اعتراض به آن رخ داده‌است.

شبکه سی‌ان‌بی‌سی می‌گوید ارزش سهام فیس‌بوک، طی یک هفته گذشته، نزدیک به ۷۵ میلیارد دلار سقوط کرده‌است. به گزارش این شبکه، با پایان کار بازارهای بورس در روز جمعه، ارزش سهام این شرکت ۱۳ درصد سقوط کرده و به کم‌تر از ۱۶۰ دلار رسید.

چندی پیش کمیسیون فدرال تجارت آمریکا و دولت بریتانیا، به دلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده در شرکت «کمبریج آنالیتیکا» خواستار تحقیقات درباره فیس‌بوک شدند. در گزارش‌ها آمده بود که فیس‌بوک اطلاعات شخصی ۵۰ میلیون کاربر خود، از جمله دل‌مشغولی‌ها و علائق روزمره آنها را به یک شرکت مشاوره سیاسی که مقر آن در لندن است داده، تا در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ از آن استفاده کنند.

شبکه خبری کانال ۴ بریتانیا، روز سه‌شنبه الکساندر نیکس، مدیرعامل پیشین این شرکت را نشان داده بود، که گفته‌است شرکتش نقش مهمی در تضمین پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایفا کرده است. این گروه یک شرکت مشاوره سیاسی در لندن است که از سوی نامزدهایی چون تد کروز، قانون‌گذار آمریکایی، و دونالد ترامپ به خدمت گرفته شده بود.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده که محور تحقیقات کمیسیون فدرال تجارت آمریکا، می‌تواند بررسی این تخلف احتمالی باشد که آیا فیس‌بوک در روند انتقال این اطلاعات به شرکت کمبریج آنالیتیکا، قوانین کاری خود را نقض کرده است یا نه.

پس از آمریکا، گفته شد تحقیقات یا درخواست‌هایی برای ادای توضیح از سوی دیگر کشورها، از جمله آلمان یا اسرائیل نیز مطرح شده‌است.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، روز چهارشنبه تایید کرد که اشتباه‌ها و اقدام‌های این شرکت در حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران منجر به بهره‌برداری شرکت کمبریج آنالیتیکا از این اطلاعات شده است. او گفت فیسبوک «مسئول» حفاظت از اطلاعات کاربرانش است و اگر در این زمینه ناموفق باشد، «صلاحیت خدمت به آنها را ندارد».

طی روزهای گذشته کارزار گسترده‌ای، از جمله از سوی شماری از چهره‌های شناخته‌شده، سینما، دانش و فناوری، علیه فیس‌بوک و با هدف خودداری شهروندان از استفاده از آن، شکل گرفته‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG