لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۰۴

امروز، جمعه ۲۴ بهمن، ۳۰امین دوره جشنواره موسيقی فجر در ايران آغاز می‌شود که تا روز اول اسفند اجراهای ۱۱۹ هنرمند ايرانی و غيرايرانی را در هفت تالار تهران و نیز در گلستان، خوزستان، لرستان، کهگيلويه و بويراحمد، فارس و البرز در بر خواهد گرفت.

روز جمعه، ساعت شش و نيم بعدازظهر در سالن رودکی تهران، تريوی بتهوون به سرپرستی اميرمحمد کاظمی و بعد گروه هرمس به سرپرستی مهسا قربانی در بخش رقابتی به اجرا خواهند پرداخت. گروه سه‌نفره بتهوون با سروش صادقی نوازنده پیانو، پروشات زند آیین نوازنده ویولنسل و امیرمحمد کاظمی نوازنده ویلن، تریوی شماره سه بتهون، تریوی پیانوی دبوسی و بخش اول تریوی چایکوفسکی و همچنین قطعه‌ای از علی‌اکبر قربانی را به‌نام شورآفرین را عرضه خواهد کرد.

مهسا قربانی
مهسا قربانی

گروه هرمس با ویلن مهسا قربانی، پیانوی ماهور اربابیان و ویلنسل سالار غفاربجویی، پیانو تریوی شماره ۳ بتهوون در دو مینور، پیانو تریوی گابریل فوره در دو مینور و قطعه «گفتگوی پرشور» اثر دکتر امین هنرمند اجرا خواهد شد که به گفته مهسا قربانی به نقل از ستاد خبری جشنواره موسیقی فجر، قطعه آخر را دکتر امین به سفارش گروه هرمس ساخته و به این گروه تقدیم کرده است.

همچنين در برج آزادی از ساعت شش و پانزده دقيقه بعدازظهر گروه‌های باران شيراز به سرپرستی اميرحسين دادور و سايه‌سار به سرپرستی حسين سليمانی روی صحنه خواهند رفت. قرار است باران شیراز قطعاتی را در دستگاه همایون و در آواز اصفهان و با سازهای تار، سنتور، کمانچه، بم تار، سه تار ویلن سل و نی عرضه کند. قطعات گروه «سايه‌سار» در دستگاه همايون اجرا خواهد شد، شامل مناجات خواجه عبدالله انصاری، ‌تصنيف «بيگانه»، قطعه‌ای ضربی، تصنيف «روزهای خوب»‌ با شعری از قيصر امين‌پور، تصنيف «گناه پنهان» با كلام سعدی و ساز و آواز.

مسعود نکویی
مسعود نکویی

از ساعت ۹ شب نوبت به اجرای گروه‌های کر «مهر وطن» به سرپرست مسعود نکویی و «آوای باران» به سرپرستی سارا جلايی می‌رسد. مهر وطن از استان کرمان موسیقی بومی جنوب شرق ایران را روی صحنه خواهد برد و آوای باران قطعه‌هایی را از دوره رنسانس تا کنون مثل «نیایش یزدان» حشمت سنجری، «تو بیو» ساخته حمید عسکری، «صبا به یارم» باغچه‌بان، «آزادی» گلنوش خالقی، «کراس چرمی» ماردویان و خلعتبری و قطعاتی از توماس مورلی و کومیتاس اجرا خواهد کرد.

در بخش «نسلی دیگر» از ساعت هشت شب در فرهنگسرای ارسباران گروه «یاد» به سرپرستی محمدرضا ابراهیمی و مجتبی عسکری برنامه دارد و سپس گروه چهارگان به سرپرستی احسان ذبیحی فر روی صحنه می‌روند. گروه «چهارگان» که کوارتت زهی سازهای ایرانی است، شامل دو کمانچه، یک قیچک آلتو و یک قیچک بم است که خسرو مختاری، شیما شاه محمدی، مینا قاسمی و احسان ذبیحی فر نوازندگان این سازها هستند. اجرای گروه مجموعه‌ای از آثار استاد علی اصغر بهاری، شریف لطفی، سعید هنرمند و علی صبور خواهد بود. گروه یاد امشب قطعه‌هایی در دستگاه «راست پنجگاه» می‌نوازد، تصنیف «ای عشق همتی کن» با شعری از حسین منزوی، چهارمضراب، تصنیف «وقت درو کردن گل شد» با شعر سیمین بهبهانی و قطعه رِنگ، اجرای این گروه را تشکیل خواهد داد. محمدرضا ابراهیمی آهنگساز، سرپرست و نوازنده تار، احسان ذبیحی‌فر نوازنده کمانچه، آزاده احمدی نوازنده عود، سینا خشک دیجاری نوازنده تنبک و مجتبی عسگری خواننده گروه یاد هستند.

در بخش بین‌الملل در سالن رودکی تهران از ساعت ۹ و نیم شب دو نوازنده اروپایی روی صحنه خواهند رفت: اولریش درکسلر نوازنده اتریشی و استفانو باتاگلیا نوازنده ایتالیایی تکنوازان کلارینت و پیانو، «لالایی کوچک صلح» را اجرا خواهند کرد.

گروه چارتار
گروه چارتار

گروه چارتار نماینده امروز سبک پاپ در جشنواره موسیقی فجر است که در دو نوبت در سالن همایش‌های برج میلاد تهران اجرا خواهد داشت که بلیت‌های این کنسرت‌ها چند ساعت پس از آغاز پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره فروخته و تمام شد. این اولین حضور گروه در جشنواره موسیقی فجر است که قطعه‌های آشوبم، مرا به خاطرت نگهدار، هندسه، زن دیوانه، عاشقانه تنهاست، حرفی بزن، کلاغ، خوشا به من، شبیه یک مرداب، در حسرت ماه و قطار را عرضه خواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG