لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۵۴

جان باختن ۲۴۴۲ نفر در ۳۱ استان ایران بر اثر ویروس کرونا؛ ۵۲ هزار نفر بستری شدند


دفن مهدی وریجی یکی از پزشکان جان‌باخته بر اثر کرونا در ساری

بر اساس آماری که رادیوفردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تاکنون ۵۱ هزار و ۹۳۴ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

بر اساس این آمار، همچنین۲۴۴۲ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

آمار رادیوفردا درباره افراد بستری شده و یا تحت نظر در استان‌های ایران مستند به سخنان مقام‌های بهداشتی محلی و گزارش‌هایی است که در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده است.

تعداد افراد جان‌باخته در ۲۷ استان مستند به این گزارش‌هاست.

در این آمار افرادی که مبتلا به علائم بالینی بوده‌اند مد نظر قرار گرفته است.

مقام‌های رسمی ایران هنوز حاضر نیستند آمار جان‌باختگان در استان‌های تهران و قم را منتشر کنند که احتمال می‌رود دلیل آن میزان بالای مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این دو استان باشد.

وزارت بهداشت ایران همچنین آمار افرادی را که در استان‌های مختلف جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.

مقام‌های این وزارتخانه اعلام می‌کنند که آمار آنان به استناد پاسخ تست نهایی از افراد است و افرادی که در گذشته علائم بالینی داشته‌اند را در آمار خود لحاظ نمی‌کنند. تعدادی از نمایندگان مجلس ایران نیز اعلام کرده‌اند که آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت بسیار کمتر از رقم واقعی است.

در همین حال حسام‌الدین آشنا در صفحه توئیتر خود دستور حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، برای تغییر این رویه را منتشر کرده بود که بر اساس آن افرادی که علائم بالینی داشته‌اند را نیز جزء آمار حساب کنند اما هنوز وزارت بهداشت مانند سابق گزارش خود را ارائه می‌کند.

آماری که توسط رادیوفردا جمع‌آوری شده نیز آماری حداقلی است و آمار تعداد افراد جان‌باخته، بیش از این میزان است.

بر اساس آمار جمع‌آوری شده توسط رادیوفردا، بیشترین آمار تعداد جان‌باختگان مربوط به استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، تهران، قم، گیلان، مازندران و گلستان است.

تهران: ۳۴۱

مقامات جمهوری اسلامی آمار افراد مبتلا به کرونا در استان تهران را اعلام نکرده‌اند. بر اساس اسنادی که رادیوفردا در اختیار دارد علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه‌ای با اسحاق جهانگیری گفته که ۲۳ هزار نفر به دلیل بیماری های تنفسی در تهران بستری شده اند که ۷۰ درصد از آنان به دلیل کرونا بستری شده‌اند که به این ترتیب ۱۶۱۰۰ نفر در یک ماه گذشته در استان تهران بستری شده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش رادیوفردا از منابع وزارت بهداشت تعداد جان‌باختگان در این استان به ۳۴۱ نفر رسیده است.

البرز: ۱۹۶ نفر

حسن اینانلو معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز روز سوم فروردین خبر داد که تعداد افراد جان‌باخته در این استان به ۱۹۶ نفر رسید.

حسن اینانلو گفت که تاکنون ۲۱۰۰ بیمار با علائم اولیه و قطعی کرونا در بیمارستان های استان البرز بستری شده‌اند که ۱۵۰۰ نفر آنان پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

خراسان رضوی: ۲۶۲ نفر

علی‌اصغر انجیدنی دبیر کمیته مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز ۲۶ اسفند خبر داد که تاکنون ۲۳۰ بیمار مبتلا به عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا در استان خراسان رضوی جان باخته‌اند. پیش از این تعداد افراد فوت شده در نیشابور ۱۲ نفر اعلام شده بود اما روز دوم فروردین اعلام شد که ۱۳ نفر به صورت قطعی به دلیل ابتلا به کرونا در این شهرستان جان باخته‌اند و ۳۱ فرد جان باخته نیز مشکوک به کرونا بوده‌اند که به این ترتیب تعداد افراد جان باخته در این شهرستان ۳۲ نفر افزایش یافته است.

سه هزار و ۹۷۱ بیمار مبتلا به عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به بیماری کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری شده‌اند. که تاکنون دو هزار و ۴۴۸ نفر آنان بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

اصفهان: ۳۱۳

آرش نجمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز سوم فروردین خبر داد که تاکنون ۱۰۰ نفر در این استان به جز کاشان جان باخته‌اند.

روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ویدئویی از سخنان رضا حاجی‌جعفری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، منتشر شد که می‌گوید تاکنون ۲۱۳ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی در این شهر فوت شده‌اند.

به گفته بهروز کلیدری، معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در بیش از دو هفته گذشته که شیوع کرونا افزایش پیدا کرده است، بیش از ۱۸۰۰ بیمار در حوزه علوم پزشکی اصفهان بستری شده‌اند.

همچنین به گفته علیرضا مروجی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، هزار و ۲۳۹ نفر از ابتدای شیوع بیماری کرونا در این منطقه بستری بودند که ۶۸۷ نفر ترخیص شدند.

مازندران: ۱۶۴ نفر

در حالی که دانشگاه علوم پزشکی مازندران‌ آمار جان‌باختگان ناشی از ویروس کرونا در این استان را ۶۲ نفر اعلام کرده است، علی نجفی نماینده بابل در مجلس خبر داده که تنها در این شهرستان ۶۰ نفر جان باخته‌اند.

قاسم احمدی لاشکی، نماینده نوشهر و چالوس، نیز گفته است که هر روز یک نفر در این شهرستان بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهد.

در همین حال بر اساس گزارش منابع رادیوفردا، در استان مازندران حداقل ۱۶۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران آمار بیماران مشکوک به ویروس کرونا در این استان را یک هزار و ۵۴۲ نفر اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، تاکنون یک هزار و ۱۲۸ بیمار مشکوک به ویروس کرونا نیز از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مازندران مرخص شدند.

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل، از یکم اسفند تاکنون بیش از هزار بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل بستری شدند.

سال نو در بیمارستان گلستان ارتش
سال نو در بیمارستان گلستان ارتش

گیلان: ۲۰۰ نفر

محمدحسین قربانی، نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، در جلسه‌ای در رشت گفته که آمار درگذشتگان مبتلا به کرونا در گیلان «بالغ بر ۲۰۰ نفر» است.

آقای قربانی روز ۲۴ اسفند نیز گفت که آمار مبتلایان جدید و فوتی‌ها طی دو سه روز قبل روند کاهشی طی می‌کرد اما دوباره از جمعه این تعداد در حال افزایش است.

در همین حال، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس، اعلام کرده که آمار مقامات دولتی درباره تعداد جان‌باختگان کرونا در استان گیلان «واقعی نیست» و «روزانه فقط ۳۰ الی ۴۰ نفر در استان جان خود را از دست می‌دهند».

بر اساس گزارش‌هایی که وب‌سایت‌های محلی منتشر کرده‌اند نیز حدود ۳۰ نفر از کارمندان دولت جان خود را از دست داده‌اند. در این میان برخی از این کارمندان در نهادهایی مانند شرکت توزیع برق مشغول به کار بودند که برخلاف برخی از کارمندان دیگر نهادها از جمله بانک‌ها ارتباط زیادی با مردم ندارند.

به گفته نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، از ابتدای شیوع کرونا شش هزار و ۴۵۴ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده است و تاکنون، سه هزار و ۸۷۳ نفر ترخیص شده‌اند.

گلستان: ۱۱۵ نفر

عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان روز سوم فروردین تعداد افراد جان باخته در این استان را ۱۰۸ نفر و جمع کل بستری شدگان از ابتدای شیوع تاکنون را سه هزار و ۹۱۰ نفر اعلام کرد.

سمنان: ۴۷

مقامات استان سمنان آمار افراد جان باخته در این بیمارستان را در دو هفته گذشته اعلام نکرده اند و تعداد افراد جان باخته تا آن تاریخ ۱۷ نفر اعلام شده بود. بر اساس اطلاعاتی که رادیوفردا از منابع محلی کسب کرده اما تا روز ۲۳ اسفند حداقل ۴۷ نفر در این استان جان باخته‌اند.

ضد عفونی کردن اماکن عمومی
ضد عفونی کردن اماکن عمومی

در شاهرود ۶۹۶ نفر بستری شده بودند که ۱۳۰نفر همچنان بستری هستند.

قم: ۱۳۰ نفر

احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم، پنجم اسفند خبر داده بود که تا آن زمان حدود ۵۰ نفر در استان قم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. مقام‌های وزارت بهداشت این سخنان را تکذیب کردند، ولی هنوز هیچ آمار تفکیکی در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

پس از ارائه این آمار، یک فایل صوتی از جلسه روز ۱۵ اسفند ستاد مدیریت بحران استان قم به بیرون درز کرد که در آن فردی از دفن ۱۲۰ جنازه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا سخن می‌گوید. این اظهارات تاکنون از سوی مقام‌های وزارت بهداشت تأیید یا تکذیب نشده است.

خبرگزاری ایرنا این فرد را رمضانعلی تقی‌نیا معرفی کرد و نوشت که او گفته است: «در تاریخ اسلام سابقه نداشته که ۱۳۰ جنازه را بدون غسل و کفن و در گور دسته‌جمعی دفن کنند.»

علی ابرازه، قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی قم، روز ۲۴ اسفند گفت: تاکنون سه هزار و ۳۷۰ نفر در بخش‌ها و شش هزار و ۴۴۳ نفر در اورژانس به مدت ۲۴ ساعت بستری‌ شده‌اند، حدود ۱۸ هزار و ۷۰۰ نفر هم به اورژانس‌های ما مراجعه کرده‌اند و ۸۸۱ نفر در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند.

مرکزی: ۵۲ نفر

تعداد افراد جان باخته در استان مرکزی تاکنون ۵۲ نفر و تعداد مبتلایان ۸۸۲ نفر اعلام شده است.

خوزستان: ۵۹

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز سوم فروردین خبر داد که تعداد افراد جان باخته در خوزستان به ۵۹ نفر رسیده است.

علی احسان‌پور گفته که آمار ابتلا به این ویروس در استان به ۴۴۴ نفر رسیده است.

یزد: ۷۲ نفر

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد روز سوم فروردین گفت که تاکنون دو هزار و ۲۰۷ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند که نمونه هزار و ١٩٤ نفر برای تایید نهایی به آزمایشگاه ارسال شد.

تاکنون ۷۲ نفر در استان یزد بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.

آذربایجان شرقی: ۸۲ نفر

جمال حسینی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریزآخرین آمار مبتلایان قطعی به کرونا را در استان ۸۶۷ نفر اعلام کرد و از جان باختن ۸۲ نفر در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

آذربایجان غربی: ۳۱ نفر

به گزارش ایرنا ۴۲۸ نفر در آذربایجان‌ غربی به بیماری کرونا مبتلا شده و تاکنون ۳۱ نفر جان باخته‌اند.

اردبیل؛ ۳۸ نفر

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل روز سوم فروردین خبر داد که تعداد بیماران جان‌باخته کرونا در این استان به ۳۸ نفر افزایش یافت.

افشین فتحی روز جمعه با اشاره به مثبت شدن ۳۵ نمونه آزمایشی جدید، از افزایش تعداد مبتلایان بیماری کرونا در استان به ۲۸۹ نفر خبر داد.

زنجان: ۱۶ نفر

حسین عمارلو معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان روز ۲۸ اسفند خبر داد که ۱۶ نفر در این استان جان باخته‌اند.

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت که از آغاز شیوع بیماری کرونا حدود ۹۰۰ بیمار مشکوک در بیمارستان‌های استان بستری وحدود ۲۷۰ بیمار هنوز بستری هستند.

قزوین: ۷۱ نفر

تعداد افراد جان‌باخته در استان قزوین تا روز سوم فروردین ۷۱ نفر و تعداد افراد مبتلا ۶۶۹ نفر اعلام شده است.

ایلام: ۱۰ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز سوم فروردین خبر داد که ۱۰ نفر در این استان جان باخته‌اند.

محمد کریمیان گفت که تعداد افراد مبتلا به این بیماری به ۱۸۳ نفر افزایش یافته است.

چهار محال و بختیاری: ۹ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد روز اول فروردین تعداد افراد جان‌باخته در استان چهار محال و بختیاری را ۹ نفر اعلام کرد.

مجید شیرانی گفت که تاکنون ۳۳۵ بیمار مشکوک به این ویروس در استان شناسایی و به مراکز درمانی استان مراجعه کردند.

خراسان شمالی: ۱۵ نفر

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی روز سوم فروردین اعلام کرد که تعداد افراد مبتلا به کرونا در این استان به ۱۶۵نفر و تعداد افراد جان باخته نیز به ۱۵ نفر رسیده است.

خراسان جنوبی: ۱۵ نفر

محمد دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز روز سوم فروردین خبر داد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان جنوبی به ۱۶۳نفر و تعداد جان‌باختگان کرونا در این استان به ۱۵ نفر رسیده است.

سیستان و بلوچستان: ۶۹ نفر

محمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان روز اول فروردین گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۹۰۵ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری شده‌اند که ۶۹ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند. ​

کردستان: ۲۸ نفر

فرزین رضاعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان خبر داد که تا روز سوم فروردین تعداد بیماران به ۲۳۸ نفر و تعداد افراد جان باخته به ۲۸ نفر رسیده است.

کرمانشاه: ۱۶ نفر

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در کرمانشاه روز سوم فروردین از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون ۸۸۱ بیمار مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری شدند که ۷۶۳ نفر از آنان ترخیص شده اند.

محمد ابراهیم شکیبا اعلام کرد که ۱۶ نفر در این استان جان باخته‌اند.

لرستان: ۳۰ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خرم آباد روز اول فروردین خبر داد که ۳۰ نفر در استان لرستان جان باخته و ۴۰۹ نفر به این بیماری مبتلا هستند.

همدان: ۸ نفر

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان تعداد افراد جان باخته تاریخ ۲۵ اسفند را هشت نفر اعلام کرده بود.

فارس: ۱۶ نفر

عبدالرسول همتی معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز سوم فروردین گفت که آمار کنونی مبتلایان استان فارس به ۵۲۵ نفر رسیده و ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

هرمزگان: ۱۲ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان روز دوم فروردین تعداد افراد جان‌باخته در این استان را ۱۲ نفر و شمار مبتلایان را ۱۴۶ نفر اعلام کرد.

بوشهر: پنج نفر

دبیر ستاد مبارزه با کرونا دراستان بوشهر روز ۲۹ اسفند تعداد افراد جان باخته در این استان را پنج نفر اعلام کرد. بر اساس گزارش او ۱۰۶ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

کرمان: ۱۷ نفر

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، مجموع آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این استان را ۱۶۱ نفر اعلام کرد و گفت که ۵۷ نفر دیگر مشکوک به داشتن این بیماری هستند.

وی گفت که ۱۷ نفر نیز در این استان جان باخته‌اند.

کهگلیویه و بویراحمد : سه نفر

محمد بانشی سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج روز سوم فروردین خبر داد که دو نفر در استان کهگلیویه و بویراحمد جان باخته‌اند. تعداد افراد مبتلا به این بیماری در این استان ۶۱ نفر اعلام شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG