لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۸

فاوچی: تسهیل شتاب‌زده مقررات قرنطینه خطر شیوع دوباره کرونا را افزایش می‌دهد


آنتونی فاوچی، رئیس مرکز مبارزه با بیماری‌های عفونی و از مسئولان ارشد مقابله با ویروس کرونا در آمریکا هشدار داد که تسهیل مقررات قرنطینه، ممکن است خطر شیوع مجدد کرونا را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او که روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت در مجلس سنا درباره وضعیت شیوع کرونا در آمریکا گزارش می‌داد، از مقام‌های ایالتی خواست برای کاهش مقررات سختگیرانه، منتظر بهبود نشانه‌ها از جمله کاهش تعداد موارد مرگ و میر و ابتلا بمانند.

دکتر فاوچی که به دلیل تماس با افراد مبتلا فعلا در قرنطینه به سر می‌برد، از طریق تماس ویدئویی از منزل خود به مجلس سنا گزارش می‌داد.

شیوع ویروس کرونا در آمريکا تاکنون بیش از ۸۰ هزار قربانی و بيش از يک ميليون و ۳۰۰ هزار مبتلا به جا گذاشته و بخش زیادی از فعالیت‌های اقتصادی را تعطیل کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشته است اظهارات دکتر فاوچی در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ که از مدت‌ها پیش بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا را محور اصلی تبلیغات انتخاباتی خود قرار داده، فرمانداران ایالت‌ها را تشویق کرده هر چه سریع‌تر فعالیت های عادی و اقتصادی را از سر گیرند.

کاخ سفید هفته گذشته اجازه نداد آقای فاوچی برای ارائه گزارش به کمیسیون بهداشت مجلس نمایندگان که در کنترل دمکرات‌هاست، حاضر شود. کاخ سفید گفت گزارش او به مجلس نمایندگان ممکن است «سازنده نباشد».

مجلس نمایندگان آمریکا قرار است امروز پیش‌نویس لایحه‌ای برای کمک‌های بیشتر دولت فدرال در زمینه مقابله با بحران کرونا را مطرح کند.

آقای فاوچی در جلسه سنا که در کنترل جمهوری‌خواهان است، در پاسخ به سوال سناتورهای دموکرات گفته است اگر تسهیل مقررات باعث شیوع مجدد کرونا شود، علاوه بر مرگ و عذاب شهروندان «احیای اقتصاد کشور به تاخیر می‌افتد» و نتیجه معکوس به دست می‌آوریم.

در این جلسه، اعضای دمکرات کمیسیون بهداشت مجلس سنا هشدارهایی درباره خطرات ناشی از بازگشایی زودرس فعالیت‌های اقتصادی مطرح کردند ولی اعضای جمهوری‌خواه کمیسیون این موضوع را کم اهمیت دانسته و گفتند تداوم قرنطینه می‌تواند روی سلامت مردم و سلامت اقتصاد کشور تاثیر منفی بگذارد.

لامار الکساندر، رییس کمیسیون بهداشت مجلس سنا که او نیز در حال حاضر در قرنطینه است، در آغاز جلسه کمیسیون گفت: «بازگشت به شرایط عادی فقط با انجام تست میسر می‌شود و هر چند عملکرد کشور ما در این زمینه خوب بوده ولی هنوز باید تست‌های بیشتری انجام شود».

دولت آمریکا تصمیم‌گیری در مورد زمان و نحوه از سرگیری فعالیت‌های عادی را برعهده مقام‌های ایالت‌های این کشور گذاشته است.

به گزارش رویترز اگرچه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند اکثریت مردم آمریکا در مورد شیوع مجدد ویروس نگران هستند ولی اکثر ایالت‌ها در مسیر تسهیل مقررات قرنطینه پیش می‌روند.

منبع: رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG