لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۰

فیفا در حال مطالعه «امکان برگزاری برخی بازی‌های جام ۲۰۲۲ در کویت و عمان» است


جام جهانی ۲۰۲۲ قرار است در قطر برگزار شود

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز فدارسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، در صورت افزایش شمار تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲، ممکن است برخی بازی‌های جام قطر را، در عمان و کویت برگزار کند.

جام جهانی قرار است در سال ۲۰۲۶ به‌جای ۳۲ تیم با حضور ۴۸ تیم برگزار شود، اما رئیس فیفا پیشنهاد داده‌است این شمار از تیم‌ها در سال ۲۰۲۲ هم قادر باشند وارد جام شوند.

جانی اینفانتینو چندی پیش در کنفرانسی در دبی، گفته بود بیشتر کشورها موافق حضور ۴۸ تیم در جام هستند؛ آن‌چه به حضور کشورهای بیشتری در مهم‌ترین مسابقات فوتبال می‌انجامد.

او گفته بود فدراسیون بین‌المللی در حال مطالعه طرح احتمالی برگزاری جام با ۴۸ تیم در سال ۲۰۲۲ است.

فیفا هنوز واکنشی به گزارش تازه نیویورک‌تایمز نشان نداده‌است.

انتظار می‌رود تصمیم نهایی در ماه ژوئن گرفته شود. با این حال فیفا در حال حاضر هم هشدارهایی داده است که برای برگزاری‌ بازی بین ۴۸ تیم، ظرفیت‌های کافی و لازم در قطر وجود ندارد.

قطر گفته هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته و می‌خواهد نخست جزئیات مطالعات فیفا در مورد امکان‌پذیر بودن ایده برگزاری بازی‌ها با ۴۸ تیم را ببیند.

خبرگزاری رویترز یادآوری کرده موضوع دیگری که ممکن است به چالش تازه‌ای برای اجرای چنین تصمیمی بدل شود، اختلافات عمیق سیاسی در غرب آسیا و بین کشورهای عربی‌ست.

امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین و مصر روابط خود با قطر را قطع کرده‌اند.

وزیر ورزش امارات متحده عربی ماه پیش گفته بود در صورت افزایش تیم‌ها به ۴۸ تیم، کشور او همراه کویت و عمان می‌توانند محل برگزاری بازی‌ها باشند. اما او تاکید کرده بود، چنین چیزی تنها در صورتی ممکن است که اختلافات امارات و دیگر کشورها، و قطر، حل‌وفصل شوند.

در سال گذشته یک مقام ارشد امنیتی امارات گفته بود اگر دوحه میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را به کشور دیگری واگذار کند، می‌توان راهی برای برون‌رفت از بحران دیپلماتیک با آن کشور پیدا کرد.

در آن زمان نخستین بار بود که یکی از چهار کشور عربی که قطر را تحریم کرده،‌ به طور مستقیم جام جهانی را با «حل و فصل اختلافات» پیوند می‌داد.

امارات، عربستان و متحدان این کشورها، قطر را متهم به حمایت از تروریسم، کرده‌اند و عمیقا به برخی روابط سیاسی این کشور، از جمله با تهران اعتراض کرده‌اند. دوحه اتهام حمایت از تروریسم را رد کرده و کشورهایی مانند عربستان و امارات را متهم کرده قصد دخالت در امور این کشور را دارند.

کمیته اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال در سال ۱۳۸۹، روسیه و قطر را به عنوان برگزارکننده مسابقات در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ انتخاب کرده بود.

فیفا اعلام کرده است که جام جهانی ۲۰۲۶ در کانادا، مکزیک و آمریکا، قطعا با حضور ۴۸ کشور برگزار خواهد شد.

رویترز، نیویورک‌تایمز، رادیو فردا|ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG