لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۷

ادعای فیفا در مورد خنثی بودن کربن در جام جهانی قطر «نادرست» است


نمایی از مراسم اهدای جام قهرمانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر به تیم ملی آرژانتین

یک نهاد ناظر بر صنعت تبلیغات و ارتباطات در سوئیس روز چهارشنبه ۱۷ خرداد گفت فیفا در مورد پیامدهای اقلیمی جام جهانی سال ۲۰۲۲ که در قطر برگزار شد ادعاهای نادرست و گمراه‌کننده­‌ای مطرح کرده ­است.

کمیسیون «رعایت انصاف» پس از بررسی پنج ادعای فیفا نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام کرد.

فیفا در یکی از اطلاعیه­‌های خود ادعا کرده بود که برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ از نظر تولید و انتشار دی‌اکسید کربن خنثی بوده ­است.

دفتر مرکزی فیفا، فدراسیون بین‌المللی فوتبال، در شهر زوریخ است و به همین دلیل بررسی صحت ادعاهای تبلیغاتی فیفا از جمله وظایف «کمیسیون رعایت انصاف» سوئیس محسوب می‌شود.

این کمیسیون یک نهاد دولتی یا قانونگذار نیست و در پایان تحقیقات خود توصیه­‌هایی منتشر می­‌کند که معمولا از سوی نهاد و یا شرکتی که مرتکب تخلف شده­‌است پذیرفته شده و به اجرا گذاشته می­‌شود.

«کمیسیون رعایت انصاف» سوئیس در گزارش خود به فیفا توصیه می‌کند که در آینده از طرح ادعاهای بی‌اساس پرهیز کند. فیفا تاکنون در این مورد اظهار­نظر نکرده­ است.

شاکیان فیفا از سوئیس، فرانسه، بلژیک، هلند و بریتانیا در شکایت خود به این کمیسیون گفته­‌اند که فدراسیون بین­‌المللی فوتبال در بیانیه­‌های رسمی و تبلیغات خود در مورد خنثی بودن تولید و انتشار دی‌اکسید کربن ادعاهای غلطی مطرح کرده ­است.

این کمیسیون در بخشی از گزارش خود گفت: «پس از یک تحقیقات پیچیده، کمیته عالی کمیسیون این شکایات را تایید کرده­‌ است.»

فیفا در بیانیه­‌های رسمی و تبلیغات خود ادعا کرده بود که مسابقات قطر اولین جام جهانی بی‌ضرر برای محیط‌زیست است و تعهد داد که دی­‌اکسید کربنی را که در جریان تدارک و برگزاری جام جهانی تولید شده است خنثی می‌کند.

ولی مجموعه‌ای از نهادهای مدنی مدافع محیط‌زیست که تحت عنوان «ائتلاف اقلیمی» فعالیت می­‌کنند پارسال از حجم زیاد انتشار گازهای گلخانه­‌ای به‌دلیل ساختن استادیوم‌های مجهز به دستگاه­‌های خنک‌کننده و سفرهای هوایی ده­‌ها هزار نفر برای تماشای مسابقات ابراز نگرانی کرده بودند و با استناد به همين موارد از فیفا به «کمیسیون رعایت انصاف» سوئیس شکایت کردند.

این کمیسیون در گزارش خود تاکید می‌کند که بدون ارائه مدارک قانع‌کننده، براساس روش‌­های متعارف اندازه­‌گيری حجم انتشار آلایندگی نمی‌توان ادعا کرد که استانداردها و اهداف تجدیدپذیری رعایت و اجرا شده است.

«فیفا در پاسخ به درخواست­‌های کمیسیون در طول تحقیقات نتوانسته است مدارک لازم در اثبات ادعای خود را ارائه دهد.»

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG