لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۰۰

هشدار فیفا به دخالت مقامات قضایی جمهوری اسلامی؛ «فوتبال ایران تعلیق می‌شود»


نمایی از حضور زنان در ورزشگاه آزادی پس از اعمال فشار فیفا به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، خواستار توضیح درباره دخالت مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران در امور مربوط به فدراسیون فوتبال شده است.

ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه، فریبکاری در ترجمه اساسنامه فدراسیون و محکومیت‌های متعدد مالی ایران در فیفا، از موضوعاتی بودند که بارها گفته شد می‌تواند باعث تعلیق فوتبال ایران شود.

اما اینک احضار اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به دادستانی تهران، جدی‌ترین تهدیدی است که می‌تواند تعلیق فعالیت‌های بین‌المللی فوتبال ایران را در پی داشته باشد.

فیفا و AFC با ارسال یک نامه مشترک، مخالفت خود را با استفاده از تهدیدهای قانونی و «تلاش برای مرعوب کردن افراد» با استفاده از قدرت مقامات قانونی خارج از فوتبال ابراز کرده‌اند.

پس از محکومیت ایران به پرداخت شش میلیون و دویست هزار یورو به سرمربی پیشین تیم ملی، سازمان بازرسی کل کشور هشت نفر را به عنوان «متهمان پرونده ویلموتس» به دادستانی تهران معرفی کرد.

مهدی تاج، حیدر بهاروند، محمود اسلامیان، عبدالکاظم طالقانی، هدایت‌ ممبینی، محمود شیعی، فریدون اصفهانیان و لیلا صوفی‌زاده به «خسارت زدن به اموال دولتی و حقوق عمومی» متهم شده‌اند.

دادستانی از متهمان خواسته است تا فهرست اموال خود را ارائه دهند. روزنامه «ایران ورزشی» نوشته است که آن‌ها، بر اساس قانون مجازات اسلامی، به پرداخت ۲۳۰ میلیارد تومان اصل پول به اضافه همین مبلغ بابت جزای نقدی محکوم خواهند شد.

دبیرکل فیفا تا دوم سپتامبر (دوازدهم شهریور) به ایران فرصت داده است که مدارک لازم را برای شفاف‌سازی در خصوص اتهامات طرح شده، به این نهاد و همچنین کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کند.

این نامه مشترک به امضای فاطما سامورا دبیرکل فیفا، و داتو ویندسور جان، دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا، رسیده است.

آنها نوشته‌اند: اعضای فیفا باید مشکلات‌شان را به شکل مستقل حل کنند و هر تخلفی از این بند می‌تواند به اعمال جریمه از جمله تعلیق فدراسیون عضو، منجر شود.

خبرگزاری مهر، آگاهی فیفا از احضار متهمان پرونده ویلموتس را به «عوامل داخلی» نسبت داده و نوشته است: افرادی که زیر فشار مراجع قضایی قرار گرفته‌اند، این خط را به فیفا داده‌اند.

اغلب خبرگزاری‌ها در ایران تا عصر دوشنبه توجه چندانی به نامه تهدیدآمیز فیفا نشان نداده‌اند.

موضوع فسخ قرارداد مهدی ترابی و جدایی او از باشگاه پرسپولیس، بیشتر از هر خبر دیگری مورد توجه رسانه‌های ورزشی بوده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG