لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۴۳

سیل در تگزاس هزاران نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد


مردم در حال ترک مناطق سیل زده در شهر هیوستون.

گزارش‌ها حاکی است که بر اثرطوفان هاروی و باران‌های پس از آن در ایالت تگزاس هزاران نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده اند و انتظار می رود این میزان به ۳۰ هزار نفر افزایش یابد.

به گزارش رویترز، نیروهای گارد ملی، پلیس و شهروندان، صدها نفر را که در شهر هیوستون گرفتار شده بودند به وسیله هلی کوپتر، قایق و کامیون‌های شاسی بلند نجات دادند. هیوستون چهارمین شهر بزرگ آمریکا محسوب می شود.

هاروی، شدیدترین طوفانی که طی ۵۰ سال گذشته در تگزاس روی داده است از روز جمعه شروع شد و تاکنون بر اثر آن حداقل شش نفر کشته شده اند. پیش بینی می شود که این طوفان طی روزهای آینده در نواحی ساحلی خلیج تگزاس ادامه داشته باشد.

مقام‌های دولتی و محلی می گویند، در روز دوشنبه دستکم پنج هزار و ۵۰۰ نفر به یک پناهگاه‌ اضطراری منتقل شده اند و انتظار می رود ۳۰ هزار نفر دیگر موقتا در پناهگاه‌ها اسکان داده شوند.

صلیب سرخ آمریکا می گوید، این پنج هزار و ۵۰۰ نفر در مرکز گردهمایی جرج براون اسکان داده شده اند و این مرکز همچنان برای پنج هزار نفر دیگر جا دارد.

شهردار هیوستون نیز گفته است، محل های دیگری برای سیل زدگان در نظر گرفته شده است.

قرار است دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به تگزاس سفر کند و ضمن دیدار از مناطق آسیب دیده از نزدیک بر کمک رسانی‌ها نظارت کند.

به گزارش «سی ان ان» تاکنون در هیوستون بیش از ۶۰ سانتیمترباران باریده است و انتظار می رود تا روز شنبه بیش از ۶۰ سانتیمتر دیگر نیز باران ببارد.

پلیس می گوید، نیروهای امدادی روز دوشنبه دستکم دو هزار شهروند گرفتار را نجات دادند.

تخمین خسارت طوفان هاروی و خطرات ناشی از تغییرات جوی

در همین حال، مدیران شرکت‌های بیمه گفته اند که خسارات طوفان هاروی که به هیوستون و سواحل خلیج تگزاس آسیب زده خیلی کمتر از خسارات طوفان‌های سالهای اخیر در نیواورلئان و نیویورک خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز با توجه به اینکه در سال جاری فجایع طبیعی کمی رخ داده به احتمال زیاد موسسات بیمه پرداخت خسارات ناشی از طوفان هاروی را ساده تر خواهند پذیرفت. ولی با توجه به نرخ پایین بهره پرداخت این هزینه‌ها برای بخش بیمه سنگین خواهد بود و روی سودآوری سهامداران تاثیر منفی خواهد داشت.

همزمان با اولین ارزیابی‌ها از میزان خسارت طوفان هاروی کارشناسان بزرگترین شرکت‌های بیمه پیش بینی می کنند که تحت تاثیر تغییرات جوی در آینده طوفان‌های شدید دیگری اتفاق خواهد افتاد. به گفته آنها تعداد طوفان‌ها در بخش هایی از اروپا و آمریکا به نسبت دهه قبل افزایش خواهد یافت.

یکی از مراکز پژوهشی صنعت بیمه که خطرات ناشی از تغییرات جوی زمین را بررسی می کند اعلام کرد «طوفان هایی که امروزه می وزند شدیدتر خواهند بود. ممکن است تعداد طوفانها افزایش نیابد ولی شدت آنها بیشتر خواهد شد. در نتیجه نرخ پایه بیمه متناسب با این وضعیت باید تغییر کند.»

طوفان هاروی چند روز قبل از جلسه مدیران شرکت‌های بزرگ بیمه در شهر مونت کارلو روی داد. یکی از موضوعات اصلی این جلسه بررسی نرخ پایه بیمه حوادث خواهد بود که به نظر بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر بسیار پایین است.

دو شرکت بیمه آلمانی در مونیخ و هانوفر که از جمله بزرگترین شرکت‌های بیمه فعال در این عرصه هستند می گویند اطلاعات فعلی نشان می دهد که میزان ضرر شرکت‌های بیمه تحت تاثیرطوفان هاروی بسیار کمتر از طوفان کاترینا با خسارت ۷۵ میلیارد و یا طوفان سندی با خسارت ۳۰ میلیارد دلار خواهد بود.

یک موسسه کارشناسی سوانح طبیعی روز دوشنبه اعلام کرد که خسارات ناشی از طوفان هاروی بدون در نظر گرفتن خسارت‌های ناشی از سیل بین ۱.۲ تا ۲.۳ میلیارد دلار خواهد بود.

خبرگزاری رویترز می افزاید خسارت نسبتا کم طوفان هاروی دردی از مردم دوا نمی کند که خانه‌های آنها زیر سیل رفته و یا ایمنی آنها هنوز در خطر است.

باتوجه به تداوم بارش باران در روزهای آینده هیوستون با سیل شدیدتری مواجه خواهد شد. تحت تاثیر این پیش بینی روز دوشنبه برای کنترل جریان شدید سیلاب بخشی از ذخایر آب منطقه تخلیه شد.

سایر شرکت‌های بیمه از جمله بیمه سوئیس اعلام کردند که برای تخمین خسارات کامل طوفان هاروی هنوز زود است.

یکی از مسئولان شورای بیمه تگزاس گفت:«مناطق بسیار گسترده‌ای از طوفان و سیلاب روزهای اخیر آسیب دیده اند و به احتمال زیاد دریافت تقاضای خسارت از سوی مردم به روزهای آینده موکول خواهد شد.»

اما احتمال داده می شود که تعداد درخواست خسارت از طرف مردم به سرعت افزایش یابد.

سخنگوی بیمه کشاورزان منطقه گفت:«فعلا حدود ۲ هزار تقاضای خسارت دریافت کرده ایم. این رقم ممکن است بسیار اندک به نظر برسد و دلیل آن این است که اکثر مردم هنوز در شرایطی نیستند که بتوانند خسارت خود را گزارش دهند.»

XS
SM
MD
LG