لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۴۸

دست‌کم ۱۷ نفر در تیراندازی در مدرسه‌ای در فلوریدای آمریکا کشته شدند


دانش‌آموزان در حال خروج از مدرسه

در پی تیراندازی در دبیرستانی واقع در جنوب ایالت فلوریدا، دست‌کم ۱۷ نفر کشته شده‌اند. مقام‌های آمریکایی از بازداشت ضارب ۱۹ ساله، دانش‌آموز پیشین این مدرسه، خبر داده‌اند.

مقام‌های پلیس می‌گویند پیکر شماری از کشته‌شدگان به بیمارستان انتقال داده شده و گزارش‌ها حاکی‌ست حدود ۲۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

نیکلاس کروز، ضارب واقعه در ۲۵ بهمن ماه، پیش‌تر «به دلایل انضباطی» از دبیرستانی که به آن حمله کرده، اخراج شده بود. بنا بر گزارش‌ها، او ساعتی پس از تیراندازی، بدون مقاومت تسلیم نیروهای پلیس شده‌است.

اسکات ئزرائل، کلانتر برووارد، گفته ضارب دست‌کم یک قبضه سلاح ای‌آر-۱۵ و چند خشاب پر همراه داشته‌است.

ای‌آر-۱۵ سلاحی نیمه‌خودکار و سبک است؛ این سلاح شباهت زیادی به سلاح جنگی ام۱۶ دارد با این تفاوت که تنها نمونه نیمه‌خودکار آن موجود است. در ایالات متحده فروش آن بر اساس قوانین به شهروندان غیرنظامی مجاز است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر با بستگان قربانیان و آسیب‌دیدگان ابراز همدردی کرده و گفته «هیچ کودک، آموزگار و هیچ فرد دیگری نباید در مدارس آمریکا احساس ناامنی کند».

رخداد فلوریدا، تازه‌ترین نمونه از وقوع خشونت‌های مرگبار و گسترده ناشی از تیراندازی در ایالات متحده است و انتظار می‌رود بار دیگر به بحث‌های مربوط به قوانین مالکیت و حمل سلاح در آن کشور دامن بزند.

تیراندازی اخیر در منطقه پارکلند، ۷۰ کیلومتری شمال میامی رخ داده‌است. شماری از دانش‌آموزان پس از شنیدن صدای آژیر و تیر به خیابان‌ها گریخته‌اند. نیروهای امنیتی و پلیس نیز با محافظت از گروهی دیگر، آن‌ها را به مناطق امن انتقال داده‌است.

کلانتر برووارد می‌گوید در میان قربانیان هم دانش‌آموزان و هم افراد بزرگ‌سال شناسایی شده‌اند و بیشتر آن‌ها نیز داخل ساختمان دبیرستان جان خود را از دست داده‌اند.

بنا به گفته یک کارزار هوادار کنترل مالکیت سلاح در آمریکا به‌نام «اوریتاون»، این ۱۸مین بار در سال جاری میلادی است که در مدرسه‌ای در ایالات متحده، تیراندازی رخ می‌دهد.

بر پایه گزارش‌های اسوشیتدپرس و رویترز|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG