لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۴۸

برگزاری دومین جلسه محاکمه مامور پلیس متهم به قتل جورج فلوید


نمایی از دادگاه پلیس متهم به قتل جورج فلوید

دومین جلسه دادگاه دریک شاون، مامور پلیس متهم به قتل جورج فلوید سه‌شنبه ۱۰ فروردین در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتای‌ آمریکا برگزار شد.

در این جلسه نوجوانی که با تلفن همراه خود چگونگی بازداشت منجر به مرگ جورج فلوید را در روز ۲۵ ماه مه ۲۰۲۰ ضبط کرده بود، شهادت داد. این در حالی است که وکلای مدافع دریک شاون اتهام قتل غیرعمد و شبه عمد را رد می‌کنند

به گزارش رویترز، انتشار ویدئو از جریان بازداشت جورج فلوید که یک پلیس سفید پوست هشت دقیقه و ۴۶ ثانیه زانویش را روی گردن او فشار داد، باعث تظاهرات گسترده و بی‌سابقه در ده‌های اخیر در سراسر آمریکا شد.

دریک شاون، متهم اصلی، و سه پلیس دیگر که در جریان بازداشت جورج فلوید نقش داشتند، دستگیر و برای آنها قرار وثیقه صادر شد.

دادستان‌های پرونده٬ دومین روز دادگاه پرونده دریک شاون را با فراخواندن شاهدان دستگیری جورج فلوید آغاز کردند. ابتدا زن جوانی که در پمپ بنزین آن‌سوی خیابان کار می‌کرده به ادای شهادت پرداخت.

سپس یک ورزشکار رزمی که در حال عبور از خیابان شاهد نحوه بازداشت جورج فلوید بوده به ادای شهادت پرداخت.

وکلای مدافع دریک شاون، ۴۵ ساله، می‌گویند، او در حین بازداشت جورج فلوید براساس آموزش‌ها و شگردهای پلیس عمل کرده بود و ایراد اتهاماتی مانند قتل غیرعمد (درجه ۲ و درجه ۳) و نیز یک فقره قتل شبه عمد نادرست است.

در ادامه دادگاه، ارنلا فریژیر، دختر ۱۸ ساله‌ای که جریان بازداشت جورج فلوید را با تلفن همراهش ضبط کرد به ادای شهادت پرداخت.

او گفت که به همراه پسر عمویش برای خرید تنقلات به مغازه «کاپ فودز» رفته بود که یکی از کارگران این مغازه جورج فلوید را متهم کرد که برای خرید اجناس یک اسکناس تقلبی ۲۰ دلاری داده است.

ارنلا فریژیر درباره نحوه بازداشت جورج فلوید به هیئت منصفه گفت٬ «مردی ترسیده و وحشت زده برای حفظ جانش تضرع و خواهش می‌کرد.»

اما وکلای مدافع دریک شاون می‌گویند، تجمع عابران خشمگین در اطراف محل بازداشت باعث شده بود که حواس دریک شاون نسبت به وضعیت جورج فلوید پرت شود.

ولی دادستان از ارنلا فریژیر پرسید که آیا عابران پیاده حاضر در محل پلیس را تهدید کردند. او در پاسخ گفت، نه.

در ادامه دادگاه، یک مامور امدادی آتش نشانی که در حال عبور از خبابان بوده نیز به ادای شهادت پرداخت.

او گفت که از ماموران خواسته است تا اجازه دهند به جورج فلوید کمک کنند. اما ماموران پلیس اجازه ندادند.

اریک نلسون، وکیل مدافع دریک شاون، در آغاز دادگاه روز گذشته گفته بود، ویدئو ارائه شده تنها یک سند از صدها سندی است که به این دادگاه ارائه شده است.

وی گفت: اسناد و شواهد به مراتب بیشتر از این ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه ویدئو است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG