لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۰

چهار شهروند آمریکایی به توطئه برای فروش نفت ایران متهم شدند


این افراد برنامه فروش ماهانه دو محموله نفتی ایران را برنامه ریزی کرده بودند و با فروش هر محموله نفتی ۲۸ میلیون دلار سود نصیب آنها می‌شد.

دادستانی آمریکا با انتشار گزارشی روز چهارشنبه اعلام کرد٬ علیه چهار شهروند ایالات متحده در ارتباط با توطئه برای فروش نفت ایران اعلام جرم کرده است.

نیکلاس هوان ۳۴ ساله از نیویورک، ژنیو وانگ ۳۹ ساله، رابرت تویتز ۳۰ ساله و دانیل ری لین ۳۹ ساله که همگی از تگزاس هستند، متهم به توطئه برای فروش نفت ایران به چین و دریافت میلیون‌ها دلار سود هستند.

جان دمرز دستیار دادستان کل و ویلیام مک سوین دادستانی آمریکا در منطقه شرق پنسیلوانیا اعلام کرده‌اند این افراد متهم به توطئه، نقض تحریم‌های نفتی ایران و پولشویی از طریق کمک به فروش نفت جمهوری اسلامی به یک پالایشگاه در چین هستند.

بر اساس این گزارش، چهار متهم یاد شده برای کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی ایران با استفاده از شرکت‌های پیش‌رو و توسل به رشوه و اسناد جعلی برای پنهان کردن فعالیت‌های غیرقانونی خود دسیسه کرده بودند.

این بیانیه می‌گوید٬ آمریکا از همه ابزارها برای کشف و ممانعت افراد از نقض تحریم‌های آمریکا استفاده خواهد کرد، چرا که چنین اعمالی ضربه بر امنیت ملی آمریکا است.

آمریکا در اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.

همچنین از اردیبهشت پارسال، آمریکا معافیت‌های تحریمی برای واردات نفت ایران را متوقف کرد و بنابر گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، صادرات روزانه نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه به زیر ۳۰۰ هزار بشکه سقوط کرده است که بخش عمده آن راهی چین و سوریه می‌شود.

در این میان، شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، اخیرا گزارش داد که احتمالا صادرات نفت ایران دو برابر آن چیزی است که سازمانها و شرکتهای بین‌المللی تخمین می‌زنند.

این گزارش تصاویری از ۱۶ نفتکش را منتشر کرده که نفت ایران را پنهانی در دل دریاها و اقیانوسها از نفتکش دیگری تحویل گرفته و راهی بازارهای بین‌المللی می‌شوند. گزارشها حاکی است ایران بخشی از نفت خود را با نام نفت کشورهایی نظیر مالزی و اندونزی به چین می‌فروشد.

آمریکا تاکنون ده‌ها شرکت، نفتکش و همچنین شهروندان خارجی را در رابطه با نقض تحریم‌های نفتی ایران به لیست سیاه خود اضافه کرده است.

آقای مک سوین گفته است٬ اقدام این چهار شهروند آمریکایی به منزله به دست آوردن ثروت به بهای اهانت به منافع ملی و امنیتی ایالات متحده آمریکا است. وی تلاش این چهار شهروند آمریکایی برای کمک به چین و ایران برای نقض تحریمهای آمریکا را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

بر اساس متن اعلام جرم، این افراد در فاصله ماه مه ۲۰۱۹ (زمانی که آمریکا معافیتهای نفتی برای مشتریان ایران را متوقف کرد) تا فوریه ۲۰۲۰ در فیلادلفیا و مناطق دیگر برای خرید نفت ایران و فروش آن به چین توطئه کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، افراد می‌خواسته‌اند با استفاده از شرکتهای صوری و کاغذی، اسناد جعلی و رشود، منشا و منبع نفتی که به چین می‌فروشند پنهان کرده و منشا سود خود از این معاملات را نیز با کمک شرکت‌های صوری و با دریافت پاسپورت آنتیگوا و باربودا (واقع در شرق دریای کارائیب) و با استفاده از بانک‌های سوئیس پنهان کردده و اقدام به پولشویی کنند.

این گزارش می‌گوید٬ افراد یاد شده در فوریه سال جاری بازداشت شده‌اند. این افراد برنامه فروش ماهانه دو محموله نفتی ایران را برنامه ریزی کرده بودند و با فروش هر محموله نفتی ۲۸ میلیون دلار سود نصیب آنها می‌شد.

این افراد ممکن است تا ۴۵ سال زندان محکوم شوند.

منابع: سایت دادستانی آمریکا، رادیو فردا. ف.ق

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG