لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۰۳

چهار کشتی باری جدید حامل محصولات کشاورزی اوکراین بنادر دریای سیاه را ترک کردند


یک کشتی حامل غلات در بندر چورنومورسک اوکراین

چهار کشتی باری حامل غلات، ذرت و دیگر محصولات کشاورزی اوکراین روز یکشنبه ۱۶ مرداد بنادر این کشور در دریای سیاه را ترک کردند.

به گفته مقامات اوکراینی، این کشتی‌ها حامل ۱۷۰ هزار تن ذرت و دیگر محصولات غذایی آن کشور هستند که برای صدور به کشورهای مختلف بارگیری شده و عازم تنگه بُسفر شده‌اند.

همزمان ترکیه از لنگر انداختن سه کشتی حامل غلات اوکراین در بنادر این کشور خبر داد که روز جمعه بنادر اوکراین را به سمت بازارهای بین‌المللی ترک کرده بودند.

این کشتی‌ها حامل ۲۵ هزار تن غلات به مقصد کشورهای اروپایی هستند.

ترکیه می‌گوید بازرسی این کشتی‌ها به پایان رسیده و آماده انتقال بار به مقصد هستند.

ماه گذشته با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل، نمایندگان روسیه و اوکراین برای ادامه صادرات محصولات کشاورزی اوکراین به بازارهای جهانی از بنادر این کشور در دریای سیاه به توافق رسیدند.

کمیسیون مشترکی متشکل از نمایندگان سازمان ملل، ترکیه، روسیه و اوکراین برای نظارت بر اجرای این توافق تشکیل شده و مقر آن در استانبول است.

پیش از تهاجم روسیه به اوکراین، این دو کشور بیش از یک سوم گندم مورد نیاز جهان را تامین می‌کردند.

جنگ اوکراین و قطع کامل صادرات محصولات کشاورزی این کشور، سبب گرانی مواد غذایی در جهان شد.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه با پوشش خبری چهار کشتی باری که بنادر اوکراین را ترک کرده‌اند، گزارش دادکه همزمان یک کشتی خارجی وارد بنادر اوکراین شده است تا محصولات کشاورزی را بار بزند.

الکساندر کورباکوف، وزیر زیرساخت‌های اوکراین، با انتشار پیامی در صفحه فیس‌بوک خود گفته است این کشور آمادگی بارگیری ماهانه ۱۰۰ کشتی غلات را از بنادر خود دارد.

او گفت به‌زودی بندر پیودنیی نیز فعال خواهد شد و امکان بارگیری ماهانه سه میلیون تن غلات از بنادر این کشور فراهم می‌شود.

کشتی‌ها از هفته گذشته در دو بندر اودسا و چورنومورسک بارگیری کرده بودند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز، آناتولی و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG