لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۱۲

هشدار رئیس جمهوری فرانسه در مورد ناسیونالیسم ضد مهاجرت


رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به ورود نیروهای راست افراطی به پارلمان آلمان گفت: فکر می کردیم که گذشته بازنخواهد گشت.
رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به ورود نیروهای راست افراطی به پارلمان آلمان گفت: فکر می کردیم که گذشته بازنخواهد گشت.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز سه شنبه چهارم مهر، علیه خطر ناسیونالیسم ضد مهاجرت هشدار داد و گفت که این موضوع برخلاف اصول پایه ای و مشترک اتحادیه اروپاست که با درس گیری از فجایع جنگ دوم جهانی بنا شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای مکرون در یک سخنرانی در مورد آینده اروپا برای دانشجویان دانشگاه سوربن در پاریس در واکنش به ورود نیروهای راست افراطی به پارلمان آلمان پس از ۶۰ سال گفت: «ما فکر می کردیم که گذشته بازنخواهد گشت».

او افزود: این سیاست انزواطلبانه بار دیگر زنده شده است «چون ما فراموش کردیم از اروپا دفاع کنیم».

رئیس جمهوری فرانسه در بخش دیگری از سخنانش خواستار آن شد که اتحادیه اروپا یک نیروی نظامی مشترک و بودجه دفاع مشترک داشته باشد و افزود: استراتژی دفاعی اروپا باید به سرعت و حداکثر تا اوایل دهه ۲۰۲۰ میلادی تعیین شود.

بر اساس این گزارش، او گفت که قصد دارد درهای ارتش فرانسه را به سوی شهروندان سایر کشورهای اروپایی بگشاید و افزود: سایر کشورهای اروپایی نیز به شکل داوطلبانه باید همین روش را اجرا کنند.

امانوئل مکرون درعین حال پیشنهاد کرد که برای مبارزه بهتر با تروریسم یک آموزشگاه اطلاعاتی - امنیتی اروپایی تاسیس شود و کشورهای عضو اتحادیه امکانات دفاع غیرنظامی خود را به اشتراک بگذارند.

وی همچنین پیشنهاد کرد برای کنترل بهتر موج مهاجرت یک اداره پناهجویی مشترک اروپایی تاسیس شود و مدارک این پناهجویان در سطح اتحادیه اروپا یکسان شود.

آقای مکرون در عین حال خاطر نشان کرد که اروپا باید بهتر گذشته از از مرزهای خود حفاظت کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، پس از سال‌ها اختلاف بین کشورهای اروپایی در مورد تعداد و محل پذیرش پناهجویان، رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد کرد که اداره پناهجویی مشترک اروپا مقررات و شیوه کار اداری مربوط به پناهجویان را هماهنگ و تسریع کند.

آقای مکرون در این سخنرانی با تشریح دیدگاه‌های عمومی خود در مورد آینده اروپا، بر ضرورت یک بودجه مشترک برای کشورهای حوزه یورو تاکید کرد.

او تاکید کرد که تقویت مشروعیت و نفوذ اروپا در سطح جهان امری ضروری است واین از طریق ایجاد یکپارچگی بیشتر در اتحادیه اروپا از جمله در عرصه مالی و بودجه و سیاست های دفاعی عملی خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین پیشنهاد بودجه مشترکی برای کشورهای حوزه یورو را مطرح کرد تا امکان سرمایه گذاری در پروژه های اروپایی و ایجاد ثبات در صورت بروز بحران اقتصادی در حوزه یورو را فراهم کند.

امانوئل مکرون گفت: این بودجه را در گام های اولیه می توان از محل دریافت مالیات‌های سختگیرانه‌تر از شرکت‌های غول پیکر فناوری جدید و مالیات‌های مربوط به تغییرات جوی زمین تامین کرد.

او افزود: در نهایت بخش دیگری از این بودجه مشترک باید از بودجه ملی کشورهای حوزه یورو و به عنوان مثال از محل مالیات بر فعالیت‌های اقتصادی داخلی این کشورها تامین شود.

رئیس جمهوری فرانسه در دفاع از تنظیم مقررات گسترده تر برای نظارت بر فعالیت شرکت‌های بزرگ اینترنتی گفت: از این شرکت‌ها باید در کشور محل فعالیت شان مالیات اخذ کرد و نه در کشورهایی که ثبت شده اند.

آقای مکرون افزود:«من عمیقا به این اقتصاد نوآورانه اعتقاد دارم» ولی تاکید کرد «ما باید در مورد عادلانه تر کردن مالیات بحث کنیم».

او پیشنهاد کرد که مثل سایر جنبه های بازار مشترک اروپایی یک بازار مشترک دیجیتال ایجاد شود و با تشکیل نهاد ویژه ای از اختراعات و نوآوری های اینترنتی در سطح اروپا و سرمایه گذاری در عرصه هوش مصنوعی حمایت شود.

XS
SM
MD
LG