لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۴

نهضت آزادی به چه سمت و سویی می‌رود؟


محمد توسلی، دبیر کل نهضت آزادی

هاشم صباغیان، قائم مقام دبیرکل و نایب رییس شورای مرکزی نهضت آزادی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که محمد توسلی به عنوان دبیر کل این گروه انتخاب شده است.

در این اطلاعیه با اشاره به درگذشت ابراهیم یزدی و فعالیت های او در نهضت آزادی ایران تاکید شده است که شورای این گروه در چهاردهم اردیبهشت و پس از وخامت حال آقای یزدی محمد توسلی را به عنوان دبیر کل انتخاب کرده بود.

محمد توسلی سال ها رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران بود و درسال های گذشته چندین بار بازداشت شده است.

اقای توسلی ۷۹ سال دارد و اولین شهردار تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود.

به این ترتیب در طول فعالیت ۵۶ ساله نهضت آزادی ایران، محمد توسلی سومین دبیرکل این تشکل سیاسی پس از مهدی بازرگان و ابراهیم یزدی است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00
لینک مستقیم

مهدی نوربخش عضو نهضت آزادی ایران و استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه هریزبرگ در آمریکا در گفت و گو با رادیو فردا از سابقه محمد توسلی و فعالیت های نهضت آزادی ایران در آینده گفته است.

او می افزاید جمهوری اسلامی ایران نهضت آزادی را به عنوان تشکلی قانونی به رسمیت نشناخته است و این تشکل زیر محدودیت است. به گفته مهدی نوربخش در این شرایط قرار است نهضت آزادی یک «حجت» باشد و نه تشکلی به دنبال قدرت.

آقای نوربخش در این گفت و گو همچنین به پرسش های منتقدان نهضت آزادی درباره نوع عضوگیری این تشکل، میزان توجه به زنان، جوانان، اقلیت های دینی و سکولارها در عضوگیری و همکاری سیاسی پاسخ داده است.

XS
SM
MD
LG