لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۹

مکرون در بغداد: دخالت خارجی و ادامه حضور داعش دو مشکل بزرگ عراق است


امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه (چپ) و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق. ۱۲ شهریور

رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه، ۱۲ شهریور، پس از ورود به بغداد گفت که عراق با چالش‌های متعددی روبه‌روست اما دو مشکل بزرگ این کشور، دخالت خارجی و ادامه حضور داعش است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امانوئل مکرون این مطلب را پس از دیدار با مقامات ارشد عراقی در جریان نخستین سفرش به بغداد عنوان کرده و از عراقی‌ها خواست تا یکپارچگی کشور را حفظ کنند.

رئیس‌جمهوری فرانسه بر حراست از حق حاکمیت عراق تأکید کرد و گفت که فرانسه به پشتیبانی از این کشور ادامه خواهد داد.

آقای مکرون افزود که کشورش از آنچه او «پروژه تحکیم کشور عراق» نامید کاملاً پشتیبانی می‌کند. او زمینه‌های اقتصادی، نظامی، آموزشی و فرهنگی را بخش‌های این پروژه نامید که قرار است حاکمیت دولت بر کشور عراق را استوارتر سازد.

او گفت که «عراق دوره‌ای پرچالش را تجربه می‌کند و ما همواره در کنار این کشور خواهیم ایستاد».

امانوئل مکرون نخستین رئیس‌جمهوری است که از زمان تشکیل دولت جدید از سوی مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، در ماه مه به این کشور سفر می‌کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه که پس از دیداری دو روزه از بیروت وارد بغداد شد با برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. آقای مکرون پس از انفجار مهیب بندر بیروت دو بار به لبنان سفر کرده و نقش فعالی را در جلوگیری از وخامت بیشتر بحران برعهده گرفته است.

سفر آقای مکرون به بغداد همزمان است با بحران شدید اقتصادی و همه‌گیری کرونا در این کشور که فشار زیادی را بر سیاست عراق تحمیل کرده است.

امانوئل مکرون در سخنان خود به مسئله دخالت نیروهای خارجی در عراق اشاره کرد اما توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

عراق مدت‌هاست صحنه تنش و منازعه بین دو طرف متخاصم یعنی ایالات متحده و ایران بوده است.

این کشور میزبان بیش از پنج هزار نظامی آمریکایی است و در عین حال شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی که خواهان خروج نیروهای آمریکایی هستند در آن از قدرت زیادی برخوردارند.

از سوی دیگر کاهش شمار نیروهای نظامی آمریکا در عراق و همه‌گیری کرونا باعث افزایش حملات نیروهای داعش در این کشور طی ماه‌های اخیر شده است.

امانوئل مکرون در دیدار خود از بغداد گفت که نبرد علیه داعش تمام نشده هرچند که این گروه از برخی مناطق عقب‌نشینی کرده باشد.

او تعهد کرد که کشورش به عنوان بخشی از ائتلاف بین‌المللی علیه داعش «تمام سعی خود را برای حذف کامل این گروه انجام خواهد داد.»

مصطفی الکاظمی که از پشتیبانی ایالات متحده برخوردار است روز هفتم ماه مه کار خود را به عنوان نخست‌وزیر عراق آغاز کرد.

دولت آقای کاظمی وارث بحران‌های بزرگ متعددی است و کاهش اخیر بهای نفت و چالش ویروس کرونا نیز مزید بر علت شده است.

بسیاری از مردم عراق اکتبر گذشته با تظاهرات گسترده خواهان کنار رفتن سیاسیون این کشور شدند. سرکوب این اعتراضات صدها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

منابع: آسوشیتدپرس و رادیو فردا / پ.پ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG