لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۱۰

از جمعه تا جمعه: ایران در هفته ای که گذشت


علی اکبر ولايتی، مشاور آيت الله خامنه ای در امور بين المللی، در سفر خود به مسکو ، با مقام های روسی دیدار کرد

در هفته ای که گذشت، پرونده هسته ای ايران، سخنان تهديد آميز رهبر جمهوری اسلامی، آزمايش موشک های جديد توسط سپاه پاسداران، دستگيری مقام ارشد سفارت ايران در بغداد و نگرانی سازمان های بين المللی حقوق بشر از وضعيت آزادی بيان در ايران از مهم ترين خبرها بود.


پرونده هسته ای ايران همچنان باز است


امشب جمعه، ۲۰ بهمن ماه برابر با ۹ فوريه، در آستانه انتشار گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره مسدود شدن کمک های فنی آژانس به ايران، علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی که قرار بود با محمد البرادعی مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين ملاقات کند، ديدار خود با آقای البرادعی را به تعويق انداخت.


در حالی که قرار است آژانس بين المللی انرژی اتمی، ظرف امشب يا فردا دهم فوريه گزارش خود درباره ايران را منتشر کند، جمهوری اسلامی اعلام کرده قصد تعليق غنی سازی اورانيوم را ندارد.


از سوی ديگر دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی اعلام کرد بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی می توانند از تاسيسات هسته ای ايران بازديد کنند. شش تن از نمايندگان کشورهای غير متعهد روز شنبه ۱۴ بهمن ماه از تاسيسات تبديل اورانيوم در اصفهات بازديد کردند.اما تاسيسات هسته ای نطنز جزو برنامه بازديد آنها نبود.


يکی از ديپلمات های کشورهای غير متعهد به خبرگزاری رويترز گفت افراد بازديد کننده کارشناس فنی و قادر به قضاوت درباره آنچه در اين تاسيسات می گذرد نبودند و اين حرکت ايران جنبه تبليغاتی داشته است.


دیدار علی لاریجانی و محمد البرادعی که قرار بود در وین صورت گیرد، به تعویق افتاد

در همين حال کنفرانس امنيتی مونيخ بعد از ظهر روز جمعه نهم فوريه کار خود را آغاز کرد. در اين کنفرانس که تا ۲۲ بهمن ماه برگزار می شود، قرار بود علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی نيز شرکت کند.


به گزارش خبرگزاری ايرنا يک منبع مطلع در سفارت جمهوری اسلامی در آلمان اعلام کرد که سفر علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران به مونيخ لغو شده است.


اين مقام که نامش برده نشده دليل سفر لغو سفر اقای لاريجانی را کسالت وِی اعلام کرده است.


از سوی ديگر علی اکبر ولايتی، مشاور آيت الله خامنه ای در امور بين المللی که به مسکو رفته است؛ بامداد ديروز پنجشنبه با سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه و تعدادی از مقامات اين کشور ديدار کرد.


در اين ديدار وزير امور خارجه روسيه بر ضرورت حل بحران هسته ای جمهوری اسلامی از طريق مذاکره تاکيد کرد.


حمله به ايران شايعه است


آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ديروز پنجشنبه در سخنانی تهديد آميز گفت اگر آمريکا به ايران حمله کند، منافع ايالات متحده در سراسر جهان هدف قرار خواهد گرفت.


آقای خامنه ای که در جمع فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی سخن می گفت اظهار داشت که حمله به ايران شايعه است و «اين گونه شايعات برای ترساندن مردم ايران است».


آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ديروز پنجشنبه در سخنانی تهديد آميز گفت اگر آمريکا به ايران حمله کند، منافع ايالات متحده در سراسر جهان هدف قرار خواهد گرفت

از سوی ديگر دولت آمريکا در واکنش به اين سخنان اعلام کرد قصد حمله به ايران را ندارد و ترجيح می دهد از راه ديپلماتيک بحران هسته ای جمهوری اسلامی را حل کند.


اين درحالی است که روز پنج شنبه جمهوری اسلامی چند موشک کروز استراتژيک ضد ناو را آزمايش کرد که قابليت انهدام ناو های بزرگ را دارد.


آمريکا چندی پيش دومين ناو هواپيما بر خود را به خليج فارس اعزام و اعلام کرد قصد دارد تا مدت ها در اين منطقه باقی بماند.


رهبر جمهوری اسلامی: سالم هستم


در حالی که طی هفته های گذشته شايعه بيماری و فوت آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی قوت گرفته بود، ديروز پنجشنبه وی در ديدار با فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی اين شايعات را نشانه به گفته وی ضعف و استيصال آنچه وی دشمن می ناميد، دانست.


آقای خامنه ای در ديدار با فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی، احتمال حمله آمریکا به ایران را شایعه خواند

آقای خامنه ای گفت :«دشمنان نظام جمهوری اسلامی شايعات مختلفی درباره فوت و بيماری درست می کنند تا روحيه ملت ايران را تضعيف کنند.»


در هفته های اخير گزارش های متعددی از سوی محافل رسانه ای خارجی و داخلی ايران مبنی بر بيماری سرطان رهبر جمهوری اسلامی که از نوع پيشرفته نيز توصيف شده است، منتشر شد تا جايی که نماينده جمهوری اسلامی در سازمان ملل و سخنگوی وزارت خارجه واکنش نشان دادند و برخی رسانه های نزديک به محافظه کاران نيز اين خبر را تکذيب کردند.


واکنش وزارت امور خارجه به سخنان تونی بلر


در هفته ای که گذشت، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به سخنان تونی بلر، نخست وزير بريتانيا اين سخنان را گستاخانه و خارج از عرف ديپلماتيک خواند.


تونی بلر گفت کسی قصد حمله به ايران را ندارد، با اين حال افزود که هيچ گزينه ای را نمی توان کنار گذاشت

تونی بلر، نخست وزير بريتانيا ۱۷ بهمن ماه برابر با ۶ فوريه در سخنرانی در يک کميته پارلمان بريتانيا گفت که سياست های ايران باعث هراس جامعه بين المللی شده است و تلاش های ايران برای دستيابی به سلاح هسته ای، عامل تحريک درگيری های فرقه ای در منطقه است.


تونی بلر گفت کسی قصد حمله به ايران را ندارد، با اين حال افزود که هيچ گزينه ای را نمی توان کنار گذاشت.


محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اين سخنان گفت:«سياست بريتانيا بر سر پرونده هسته ای طی چند سال گذشته سياستی کاملا مخرب و ضد جمهوری اسلامی بوده است.»


جمهوری اسلامی اعلام کرد روز يکشنبه ۱۵ بهمن ماه، جلال شريفی، دبير دوم سفارت جمهوری اسلامی ايران در عراق، ربوده شده است. وزارت امور خارجه ايران، آمريکا را مسول ربودن وی قلمداد کرده است اما آمريکا می گويد دخالتی در اين امر نداشته است.


نگرانی سازمان های حقوق بشری از وضعيت آزادی بيان


سازمان ديده بان حقوق بشر ديروز پنجشنبه با انتشار بيانيه ای از دولت ايران خواست فورا ممنوعيت سفر فعالان اجتماعی و روزنامه نگاران به خارج از ايران را لغو کند.


طی ماه های گذشته ماموران وزارت اطلاعات بارها گذرنامه فعالان اجتماعی که برای شرکت در کفرانس های بين المللی عازم خارج از ايران بودند را ضبط، آنها را دستگير و گاه زندانی کرده اند.


  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

XS
SM
MD
LG