لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۰

باکو: عامل شلیک به شهردار گنجه در قم اقامت داشته و در سوریه آموزش دیده است


المار ولی‌یف، شهردارد گنجه

وزارت کشور و دادستانی کل جمهوری آذربایجان با انتشار گزارش‌های جداگانه‌ای، اعلام کردند که عامل شلیک به شهردار گنجه و محافظ وی به مدت هشت ماه در شهر قم اقامت داشته و سپس برای تعلیم نظامی راهی سوریه شده بود.

شامگاه دوشنبه هفته جاری، هم‌زمان با قطع گسترده برق در جمهوری آذربایجان، اِلمار ولی‌یف، شهردار گنجه، به همراه محافظ وی با تیراندازی یک فرد محلی به ناحیه سر و بدن، در وضعیت وخیمی بستری شدند.

فرد شلیک‌کننده به فاصله اندکی توسط پلیس بازداشت شد.

وزارت کشور و دادستانی کل آذربایجان طی اعلامیه‌ای که جمعه ۱۵ تیرماه در سایت رسمی خود منتشر کرده‌اند، می‌گویند که یونس صَفَرُف، متولد شهر گنجه که هم‌اکنون شهروند روسیه است، در سال ۲۰۱۶ به ایران سفر کرده و به مدت ۸ ماه در شهر قم اقامت داشته‌است. بر اساس این گزارش، وی سپس به همراه «راسم اسداف» شهروند آذربایجان در قالب نیروهای حامی بشار اسد به جنگ سوریه اعزام شده و آموزش جنگی دیده‌است.

بنا بر این گزارش، وی در سال گذشته به جمهوری آذربایجان آمده و در ماه ژوئن با حمله ناگهانی و وارد آوردن ضربه به سر یک پلیس محافظ بانک «کاپیتال» گنجه، اسلحه کمری وی را سرقت کرده‌است.

این گزارش می‌افزاید که «وی قصد داشت با تشکیل سازمانی با نام وحدت مسلمانان آذربایجان و دعوت مردم به ترور مقامات، زمینه را برای ایجاد آشوب در کشور و برقراری دولتی اسلامی تحت قوانین شریعت آماده کند».

بر اساس این گزارش، وی یک فایل تصویری نیز در رابطه با اقدامات خود آماده کرده و به دوستان خود در خارج ارسال کرده بود که در صورت موفق بودن عملیات ترور و متواری شدن وی، این ویدئو سریع منتشر شود.

گزارش وزارت کشور و دادستانی می‌گوید که تاکنون سه نفر از همدستان وی در داخل بازداشت شده و تحقیقات برای بازداشت دیگر اعضای این شبکه ادامه دارد.

آقای صفرف در ویدئوی کوتاهی که از روز جمعه در رسانه‌های آذربایجان منتشر شد، در حالی که کنار وکیل مدافع خود در اداره پلیس نشسته بود، مسئولیت شلیک به شهردار گنجه و محافظ وی را قبول کرد و گفت که تفهیم اتهام شده‌است.

تا لحظه انتشار این گزارش، ایران واکنشی به این موضوع نشان نداده‌است.

دیدن نظرات (۳۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG