لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۹

تشکیل ائتلاف علیه نتانیاهو در اسرائیل


سه ژنرال که هر سه رئیس ستاد ارتش بودند، برای شکست نتانیاهو صف‌آرایی کم‌سابقه‌ای تشکیل داده‌اند

مهم‌ترین رهبران اپوزیسیون اسرائیل شامگاه چهارشنبه اول اسفند ائتلافی را با هدف پایین کشیدن بنیامین نتانیاهو از مسند نخست‌وزیری این کشور تشکیل دادند.

اما نتانیاهو نیز به نوبه خود، در تقلای شکل‌دادن ائتلاف تازه‌ای از راستگرایان برای ادامه دوران نخست‌وزیری خود و جلوگیری از پایان حاکمیت جناح راست است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ژنرال ذخیره بنی گانتز، رئیس پیشین ستاد ارتش اسرائیل، که به تازگی با ورود به صحنه سیاست، حزبی را با نام استحکام اسرائیل تشکیل داده، چهارشنبه شب در دیدار با یائیر لاپید، رهبر حزب آینده‌ای هست، ائتلاف تازه علیه نتانیاهو را تشکیل داد.

ژنرال ذخیره گابی اشکنازی که او نیز رئیس اسبق ستاد ارتش و دوست نزدیک گانتز و لاپید است، بعد از سال‌ها تردید در ورود به دنیای سیاست، سرانجام با حمایت از این ائتلاف، وارد سیاست شد.

ژنرال ذخیره موشه یعلون، رئیس پیشین ستاد ارتش و وزیر دفاع اسبق نیز بخشی از ائتلاف گانتز- لاپید است.

بدین ترتیب سه ژنرال که هر سه رئیس ستاد ارتش بودند، برای شکست نتانیاهو صف‌آرایی کم‌سابقه‌ای تشکیل داده‌اند و مهم‌ترین سیاستمدار اپوزیسیون، یائیر لاپید، را نیز با خود متحد کرده‌اند.

بر اساس توافق گانتز- لاپید، اگر تشکیل دولت، بعد از انتخابات به ائتلاف آنها واگذار شود، دوران نخست‌وزیری میان آن دو به نوبت در گردش خواهد بود؛ بنی گانتز دو سال و نیم اول، نخست‌وزیر و لاپید وزیر خارجه خواهد بود و بعد، نخست‌وزیری به لاپید محول خواهد شد.

ائتلاف دو حزب «استحکام اسرائیل» و «آینده‌ای هست»، ظاهراً قوی‌ترین و جدی‌ترین هم‌پیمانی میان سیاستمداران اسرائیل، از زمان آغاز نخست‌وزیری اسرائیل در دهه گذشته‌است.

انتخابات اسرائیل حدود ۵۰ روز دیگر، ۲۰ فروردین، برگزار می‌شود.

بنی گانتز این هفته بنیامین نتانیاهو را فردی نامید که سال‌های زیادی از عمرش را برای «یادگرفتن زبان انگلیسی» و «زندگی خوب» در آمریکا گذراند، در حالی که او «در سنگرهای گِلی در کنار سربازان در حال دفاع از میهن و آموزش فرماندهان برای ارتش بود».

بنیامین نتانیاهو در پاسخ به بنیامین گانتز گفت، از بیان این اظهارات «خجالت بکشد» زیرا خود او نیز فرمانده تکاوران ارتش بوده و «بارها جانش را به خطر انداخته و یک بار هم تا آستانه مرگ پیش رفته است».

حزب لیکود به رهبری نتانیاهو شامگاه چهارشنبه با بیان نگرانی از ائتلاف گانتز-لاپید، به احزاب راست‌گرا «هشدار» داد که اگر از هم‌اینک با لیکود متحد نشوند، ممکن است جناح راست بخت تشکیل دولت را از دست بدهد.

آقای نتانیاهو با تأکید بر این‌که او بعد از انتخابات ائتلاف با احزاب راست را همچنان پایه دولت بعدی خود می‌داند، سران احزاب قدیمی و تازه راست را به هم‌پیمانی با خود تشویق کرده و مذاکرات فشرده با آنها را در روز پنجشنبه دوم اسفند ادامه داد.

قرار بود نتانیاهو پنجشنبه با سفر به مسکو، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در خصوص ادامه «هماهنگی» اسرائیل و روسیه بر سر حملات اسرائیلی به «اهداف ایرانی» در سوریه گفت‌وگو کند اما به‌خاطر اهمیت تشکیل ائتلاف راستگرایان، سفر به روسیه را به تعویق انداخت و به گفت‌وگوی تلفنی با پوتین بسنده کرد.

با وجود تشکیل ائتلاف رقیبان اصلی نتانیاهو، اکثریت افکار عمومی بر اساس نظرسنجی‌ها، همچنان او را شایسته‌ترین سیاستمدار برای نخست‌وزیری می‌داند حتی اگر شمار کرسی‌های لیکود در مقایسه با ائتلاف گانتز-لاپید کمتر شود.

رئیس جمهوری اسرائیل باید تشکیل دولت را به سیاستمداری واگذار کند که از حمایت بیشتری از ۱۲۰ نماینده مجلس برخوردار باشد؛ نظرسنجی‌ها حاکی است جناح راست در انتخابات فروردین همچنان قوی‌تر از جناح میانه و چپ خواهد ماند.

با وجود بخت بلند نتانیاهو در افکار عمومی، نظر نهایی دادستانی در خصوص پرونده‌های تحقیقاتی علیه وی که هنوز جنبه رسمی اتهام نگرفته، ممکن است ورق را به سود رقیبانش برگرداند.

بر اساس برخی ارزیابی تحلیلگران اسرائیلی، احتمال ارائه کیفرخواست علیه نتانیاهو تا پیش از انتخابات زیاد نیست.

در این میان، صحنه سیاست اسرائیل این هفته یکی از چهره‌های اصلی خود را از دست داد؛ خانم زیپی لیونی، سیاستمدار کهنه‌کار و رقیب سرسخت نتانیاهو، به دلیل ضعیف شدن شدید حزبش به نام هاتنوعا و این واقعیت که هیچ‌یک از احزاب اپوزیسیون حاضر به ائتلاف با وی نبودند، سیاست را کنار نهاد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG