لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۱۶

با سابقه‌ترین رهبر جدایی‌طلب کشمیر در ۹۲ سالگی درگذشت


سیدعلی شاه گیلانی در حال سخنرانی در جمع گروهی از هواداران خود

سیدعلی شاه گیلانی، با سابقه‌ترین رهبر جدایی‌طلب کشمیر علیه حکومت هند، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در ۹۲ سالگی درگذشت.

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی گیلانی در شهر سرینگر، مهمترین شهر کشمیر، و در میان اعضای خانواده‌اش درگذشت.

پس از اعلام خبر درگذشت این چهره جنجالی، گروهی از مردم کشمیر در اطراف خانه او جمع شده و برای وی عزاداری کردند. علی شاه گیلانی در یک دهه پایانی عمرش در حصر خانگی بود و از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد.

دولت هند فورا تدابیر شدید امنیتی را در دره کشمیر به اجرا در آورد تا از تجمع گسترده مردم برای شرکت در مراسم خاکسپاری وی جلوگیری کند. به رغم این محدودیت‌ها، مساجد سراسر کشمیر خبر مرگ سیدعلی گیلانی را اعلام کردند و از مردم خواستند که به خیابان‌ها بیایند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که این رهبر جدایی‌طلب ساعت ۴و ۳۰ دقیقه بامداد امروز در گورستانی در نزدیکی خانه‌اش به خاک سپرده شد. خانواده او گفته‌اند که اجازه حضور در مراسم تدفین را پیدا نکردند.

گیلانی که نویسنده و خطیبی آتشین بود کار خود را به عنوان معلم مدرسه آغاز کرد و سپس در دهه ۱۹۵۰ به حزب سیاسی و مذهبی جماعت‌ اسلامی پیوست. او سه بار در انتخابات به عنوان عضو دولت محلی انتخاب شد ولی بعد از نمایندگی استعفا داد تا به بزرگترین کارزار ضدهندی در اواخر دهه ۱۹۸۰ ملحق شود. او تا آخر عمر خود به عنوان چهره مقاومت کشمیر شناخته می‌شد.

او ۱۵ سال از عمر خود را در زندان‌های مختلف هند سپری کرده بود.

آقای گیلانی، ایدئولوگ و از طرفداران پروپاقرص ادغام کشمیر در پاکستان بود. او سال‌ها مذاکره با دهلی‌نو را رد کرد و تاکید داشت: «مادامی که هند، کشمیر را سرزمینی مورد منازعه می‌داند، منطقه را غیرنظامی نکرده و زندانیان سیاسی را آزاد نکند نمی‌توان به این کشور برای انجام گفت‌وگوی جدی اعتماد کرد».

دولت‌های مختلف هند همواره این موضع را رد کرده و او را سیاستمداری تندرو می‌شناختند.

کشمیر در جریان درگیری‌های سال ۱۹۴۷ و به‌دنبال تقسیم شبه‌قاره هند به دو کشور هند و پاکستان، دو پاره شد. هر دو کشور خواهان کل خاک کشمیر هستند و بارها بر سر آن با هم جنگیده‌اند.

دولت هند جنگجویانی که برای استقلال این بخش می‌جنگند را به عنوان شورشیانی اسلامگرا و مورد حمایت تروریسم دولتی معرفی می‌کند. بسیاری از مسلمانان کشمیری حق مبارزه و حمایت از هدف شورشیان برای اتحاد کشمیر، ذیل حاکمیت پاکستان یا به صورت مستقل، را مشروع می‌دانند.

این منطقه یکی از نظامی‌ترین بخش‌های جهان محسوب می‌شود و در جریان درگیری‌ها برای کسب استقلال آن ده‌ها هزار نفر از شورشیان، غیرنظامیان و نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و فرانسه/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG