لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۰۲

هیئت منصفه دادگاه مامور پلیس مینیاپولیس را در قتل جورج فلوید گناهکار شناخت


واکنش به رای هیئت منصفه دادگاه در باره قتل جورج فلوید.

هیئت منصفه دادگاه شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتای‌ آمریکا روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین دریک شاون، مامور سابق پلیس، را در پرونده قتل جورج فلوید گناهکار شناخت.

هیئت منصفه ۱۲ نفره این دادگاه پس از سه هفته دادگاه و ادای شهادت ۴۵ نفر از شهود در صحنه دستگیری جورج فلوید و مقامات پلیس و کارشناسان پزشکی، دریک شاون ۴۵ساله را در سه اتهام قتل از درجه دو و درجه سه گناهکار شناخت.

اعضای هیئت منصفه این دادگاه در شهر مینیاپولیس روز دوشنبه وارد شور شدند و پس از ۱۰ ساعت مشورت رای نهایی خود را صادر کردند.

انتشار ویدئو از جریان بازداشت جورج فلوید در روز ۲۵ ماه مه ۲۰۲۰ که یک پلیس سفید پوست که بیش از ۹ دقیقه زانویش را روی گردن او فشار داد، باعث تظاهرات گسترده و بی‌سابقه در ده‌های اخیر در سراسر آمریکا شد.

به گزارش رویترز، صدها نفر در بیرون از دادگاه قبل از اعلام رای هیئت منصفه تجمع کرده بودند و هنگام اعلام رای دادگاه در خیابان به شادی پرداختند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و کامالا هریس، معاون اول وی ساعتی پس از اعلام رای هیئت منصفه از کاخ سفید در این خصوص ابراز نظر کردند.

جو بایدن گفت، رای هیئت منصفه در محکومیت این مامور سابق پلیس مینیاپولیس می‌تواند «گامی بزرگ» در راستای مبارزه با «نژادپرستی» سیستماتیک باشد. اما با این حال تاکید کرد که این «کافی نیست.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت، ما نمی‌توانیم اینجا متوقف شویم.

جو بایدن همچنین در همین روز با خانواده جورج فلوید تلفنی دو بار صحبت کرد. رئیس جمهوری آمریکا در خصوص تماس تلفنی خود گفت، هیچ چیزی نمی‌تواند جای پدر، برادر یا فرزند از دست رفته را بگیرد، اما این گام بزرگی در مسیر مقابله با نژاد پرستی بود.

دریک شاون پس از اعلام رای هیئت منصفه روانه زندان شد.

اعلام رای درباره پرونده قتل جورج فلوید، واکنش های گسترده‌ای در آمریکا درپی داشته است. در شماری از شهرهای آمریکا تجمع‌هایی برگزار شد. شماری از شخصیت‌های سیاسی آمریکا در این خصوص موضع‌گیری کردند.

با استفاده از آسوشیتدپرس
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG