لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۱۸

پلیس آلمان دستیار یک نماینده پارلمان اروپا را به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت کرد


ماکسیمیلیان کِرا، نماینده حزب دست راستی آلترناتیو برای آلمان، که دستیار او به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت شده است
ماکسیمیلیان کِرا، نماینده حزب دست راستی آلترناتیو برای آلمان، که دستیار او به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت شده است

دادستانی آلمان اعلام کرد که پلیس این کشور، دستیار یک نماینده پارلمان اروپا را به اتهام «مورد حاد ویژه» جاسوسی برای چین بازداشت کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت خبرگزاری رویترز، به‌نظر می‌رسد که اشاره دادستانی به جیان جی. کارمند حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان»، آ.اف.د، است.

دادستانی آلمان می‌گوید این فرد متهم است که اطلاعاتی در مورد مذاکرات و تصمیمات پارلمان اروپا در اختیار سرویس جاسوسی چین قرار داده است.

وب‌سایت ماکسیمیلیان کِرا، نامزد ارشد حزب «آلترناتیو برای آلمان» در انتخابات پارلمان اروپا، جیان گائو را به عنوان یکی از دستیاران او معرفی کرده است.

این نماینده حاضر به اظهارنظر در مورد این خبر نشده است. او سال گذشته از جیان جی. در برابر اتهامات مربوط به لابی‌گری او برای چین دفاع کرده بود.

به گفته دادستانی آلمان، متهم که در هر دو شهر بروکسل و درسدن در شرق آلمان زندگی می‌کند، همچنین متهم به جاسوسی از مخالفان دولت چین در آلمان است. پلیس روز دوشنبه او را در آپارتمانش در درسدن بازداشت کرد و هر دو محل اقامت او نیز تفتیش شدند.

بیانیه دادستانی آلمان می‌افزاید: «او متهم به یک مورد حادِ فعالیت برای یک سرویس جاسوسی خارجی است».

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان، گفته است که اگر این اتهامات اثبات شود، آن «حمله به دموکراسی اروپایی از درون» خواهد بود.

او با اشاره به این‌که تحقیقات جامعی در این زمینه صورت خواهد گرفت، افزود: «هرکسی که این کارمند را به خدمت گرفته است نیز مسئول خواهد بود».

یک سخنگوی حزب «آلترناتیو برای آلمان» خبر دستگیری جیان جی. را «آزاردهنده» خوانده و گفته است که حزب یاد شده همه کاری برای کمک به تحقیقات انجام خواهد داد.

سفارت چین به درخواست‌ها برای واکنش به این خبر پاسخ نداده است.

با این حال، وانگ وِنبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، گزارش‌های اخیر مبنی بر جاسوسی چین در اروپا را «گزافه‌گویی» خواند.

او روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت که «هدف از این کار، بی‌اعتبار کردن و سرکوب چین است. ما اکیداً مخالف این گزافه‌گویی هستیم و از طرف‌های مربوطه می‌خواهیم تا اشاعه اطلاعات غلط در مورد آنچه که تهدید جاسوسی چین خوانده می‌شود، را متوقف کنند».

بازداشت این متهم درست یک هفته پس از سفر اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، به چین برای بهبود مناسبات با بزرگترین شریک تجاری آلمان و همچنین حل‌وفصل اختلافات فیمابین از جمله در مورد حمایت چین از روسیه در جنگ آن با اوکراین اتفاق می‌افتد.

بازداشت جیان جی. در همان روزی صورت گرفت که سه تبعه آلمانی به اتهام همکاری با وزارت امنیت چین برای انتقال فناوری به این کشور که می‌تواند مصارف نظامی داشته باشد، دستگیر شدند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و دادستانی آلمان؛ ک.ر./ب.ب.
XS
SM
MD
LG