لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۱۶

آلمان تمامی فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در خاک خود را ممنوع کرد


حزب‌الله در آلمان بیش از هزار عضو در حدود ۳۰ مسجد و مرکز دارد

روز پنج‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت، خبر رسید که آلمان تمامی فعالیت‌های گروه حزب‌الله لبنان در خاک خود را ممنوع اعلام کرده و کلیت این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را از این پس به عنوان سازمان تروریستی می‌شناسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر کشور آلمان با اعلام این خبر همچنین اعلام کرد که بامداد پنج‌شنبه پلیس آلمان در چهار شهر این کشور به مسجدهای حزب‌الله یورش برده است.

مقام‌های امنیتی معتقدند که حزب‌الله در حدود ۱۰۵۰ نفر در خاک آلمان عضو دارد.

یک گزارش اطلاعاتی که پارسال منتشر شده نیز حدود ۳۰ مسجد و مرکز فرهنگی اسلامی در آلمان را مرتبط با حزب‌الله دانسته بود.

اسرائیل و ایالات متحده پیش از این بارها از آلمان خواسته بودند تا فعالیت سازمان حزب‌الله لبنان در خاک آلمان را در کلیت آن ممنوع کند.

آلمان تاکنون بین بازوی سیاسی این گروه و بازوی نظامی‌اش که در سوریه به همراه بشار اسد جنگیده تفاوت قائل می‌شد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در سفر سال گذشته خود به برلین ابراز امیدواری کرده بود که آلمان نیز همچون بریتانیا فعالیت شاخه سیاسی حزب‌الله را هم ممنوع کند.

اتحادیه اروپا، شامل آلمان، از سال ۲۰۱۳ شاخه نظامی حزب‌الله را تروریستی اعلام کرد؛ این تصمیم بعد از حمله مرگبار به اتوبوس گردشگران اسرائیلی در بورگاس بلغارستان گرفته شد. حزب‌الله عامل طراحی و اجرای آن حمله معرفی شد.

اما تاکنون آمریکا، کانادا، اسرائیل، بریتانیا، اتحادیه عرب و هلند هر دو شاخه سیاسی و نظامی حزب‌الله را تروریستی دانسته‌اند.

ممنوعیت کامل فعالیت حزب‌الله در سطح اتحادیه اروپا عمدتاً به دلیل مقاومت فرانسه انجام نشده است.

پیش از این روزنامه آلمانی اشپیگل نوشته بود این ظن وجود دارد که شاخه سیاسی حزب‌الله در خاک آلمان به گردآوری کمک مالی، جذب نیرو، ترویج یهودستیزی و ایدئولوژی جهادگرایان اسلامی اقدام می‌کند.

گروه حزب‌الله که کاملاً مسلح است از حامیان اصلی دولت حسن دیاب در لبنان است که از ماه ژانویه کار خود را آغاز کرده است.

گروه‌های یهودی از تصمیم جدید آلمان برای منع فعالیت شاخه سیاسی حزب‌الله استقبال کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG