لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۲۶

بانک ملی ایران، شعبه هامبورگ، از اعطای اعتبارات مالی منع شد


اداره نظارت دارایی فدرال آلمان روز جمعه اعلام کرد که اقدام به اعطای اعتبارات مالی مانند وام را برای بانک ملی ایران شعبه هامبورگ ممنوع کرده است.

در اطلاعیه این اداره «نقض قوانین شفافیت» در کشور آلمان دلیل اعمال این ممنوعیت اعلام شده و آمده است که بانک ملی «الزامات سازمان‌های تجاری» منطبق با قوانین بانکداری آلمان را رعایت نکرده است.

بانک ملی ایران ۷۰ سال است که در شهر هامبورگ فعالیت دارد و در سال‌های اخیر، فعالیت‌های این بانک تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی فراز و نشیب فراوان داشته است.

آذرماه سال ۹۷، شرکت آلمانی «تله‌کوم دویچلند» اعلام کرد که ضمن فسخ قرارداد با بانک ملی، تلفن و اینترنت این بانک در هامبورگ را به دلیل تحریم‌های آمریکا قطع کرده است. تله‌کوم بزرگ‌ترین شرکت خدمات تلفنی و اینترنتی در آلمان است و در بخش تلفن همراه در آمریکا نیز فعالیت می‌کند.

مبنای این حکم پیامدهای تحریم‌های یک‌جانبه دولت دونالد ترامپ علیه ایران پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۹۷ بود. دولت آمریکا چند ماه پس از خروج از برجام تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را از سرگرفت که یکی از مفاد آن مجازات شرکت‌های خارجی طرف معامله با ایران بود.

بانک ملی ایران پس از فسخ قرارداد شرکت «تلکوم دویچلند» از این شرکت شکایت کرد و دادگاه ایالتی شهر هامبورگ به نفع بانک ملی رای داد، ولی این شرکت آلمانی با تاکید بر اینکه حدود نیمی از درآمدش مربوط به بازار آمریکاست، بر استدلال خود در فسخ قرارداد بانک ملی تاکید کرد.

پس از بروز این مشکلات، اتحادیه اروپا برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی و تشویق آن‌ها به معامله با ایران مکانیسم حقوقی موسوم به «حفاظت از منافع» شرکت‌های ثبت شده در ۲۷ کشور عضو اتحادیه را راه‌اندازی کرد.

با این همه اکثر شرکت‌ها و موسسات مالی اروپایی که در بازار آمریکا فعالیت بیشتری دارند به دلیل نگرانی از تحریم‌های واشینگتن همکاری و معاملات خود با ایران را متوقف کردند.

ایران و کشورهای عضو برجام در ماه‌های گذشته در مذاکراتی که شش دور آن با مشارکت غیرمستقیم نمایندگان دولت آمریکا برگزار شد، برای احیای برجام و رفع برخی تحریم‌ها مذاکره کرده‌اند ولی این مذاکرات از خرداد امسال متوقف شده و تاکنون تاریخ جدیدی برای شروع مجدد آن اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG