لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۲

آلمان اخراج مهاجران افغان را به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف کرد


آخرین پروازی که مهاجران اخراجی را از آلمان به افغانستان منتقل کرد روز ۲۲ اسفند انجام شد.

آلمان اعلام کرد که به درخواست دولت افغانستان و به دلیل شیوع ویروس کرونا فعلا اخراج مهاجران افغان که درخواست پناهندگی آنان رد شده را متوقف کرده است.

آخرین پروازی که مهاجران اخراجی را از آلمان به افغانستان منتقل کرد روز ۲۲ اسفند انجام شد.

وزارت بهداشت افغانستان هشدار داده که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در آن کشور ممکن است بیش از ۱۱۰ هزار نفر جان خود را از دست بدهند.

مسئول ادغام مهاجران در دولت آلمان پیشنهاد کرده که متقاضیان پناهندگی در این کشور تحت تاثیر بحران فعلی و برای تامین بخشی از هزینه‌های شخصی خود باید اجازه کار داشته باشند.

بیش از ۴۰ نهاد حقوق بشری اخیرا در بیانیه‌ای در اعتراض به بازگرداندن پناهندگان به کشورهای خود اعلام کردند: «اگر در شرایط فعلی می‌توان هزاران شهروند آلمانی را با پروازهای ویژه به کشور بازگرداند انتقال پناهجویان از اردوگاه‌های یونان نیز عملی است».

هفت کشور عضو اتحادیه اروپا برای کاهش فشار بر یونان پذیرفته‌اند که هزار و ۶۰۰ کودک مهاجر که والدین‌شان با آنها نیستند را بپذیرند. اما گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند با وجود اعلام آمادگی کشورها این طرح هنوز اجرا نشده است.

برخی از رسانه‌های آلمان نیز گزارش داده‌اند که ممکن است یک زن ایرانی که درخواست پناهندگیش در فرودگاه فرانکفورت رد شده است با یک هواپیمای اختصاصی همراه با چند پلیس و مترجم و پرسنل پزشکی به ایران بازگردانده شود.

این اقدام احتمالی با اعتراض یک گروه حامی حقوق پناهندگان مواجه شده است.

تقاضای پناهندگی این زن ماه پیش رد شده بود اما به دلیل توقف پروازها به ایران بازگرداندن او ممکن نشده است.

شرکت‌های هواپیمایی آلمان پس از شلیک به هواپیمای اوکراینی توسط یگان پدافندی سپاه پاسداران، پروازهای خود را به ایران تعلیق کردند و پس از شیوع ویروس کرونا نیز این پروازها همچنان معلق است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG