لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۷

وزیر خارجه آلمان: سازوکار مالی ویژه ایران به زودی اجرا می‌شود


هایکو ماس وزیر خارجه آلمان (عکس از آرشیو)

وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه هشتم بهمن گفت اتحادیه اروپا در شرف اجرای یک شیوه بدیل برای نقل و انتقال پول به ایران است که تحریم‌های آمریکا را دور خواهد زد.

این سازو کار مالی ویژه بخشی از اقدامات اتحادیه اروپا برای حفظ توافق بین المللی برای مهار اهداف هسته‌ای ایران است. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که همواره این توافق را «یک طرفه و بد» توصیف کرده اردیبهشت امسال از آن خارج شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت:«ساز و کار مالی ویژه هنوز رسما ثبت نشده ولی ثبت خواهد شد و اجرای این برنامه ما قریب الوقوع است.»

او گفت هدف اتحادیه اروپا این است که «معاملات و فعالیت‌های اقتصادی که توسط آمریکا تحریم نشده اند پیش برود و یک راه حل مناسب برای پرداخت وجود داشته باشد.»

او بدون ورود به جزییات افزود دولت آلمان در ماههای اخیر به خصوص با فرانسه و بریتانیا و همچنین با سایر متحدان اروپایی برای تنظیم و اجرای این طرح همکاری کرده است.

نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مورد ایران گفتگو کردند ولی تکمیل شدن طرح ساز و کار مالی ویژه را اعلام نکردند. به احتمال فراوان این موضوع در جلسه دو روزه وزرای خارجه اتحادیه اروپا که از روز سه شنبه در رومانی آغاز می شود به بحث گذاشته خواهد شد.

آسوشیتدپرس می افزاید چندین هفته است که مقامات اتحادیه اروپا می گویند ساز و کار مالی ویژه آماده اجراست. ولی نگران از اقدامات احتمالی دولت آمریکا علیه این طرح اطلاعات مربوط به کشور ميزبان و سایر کشورهای مشارکت کننده در آن را اعلام نکرده اند.

دولت آمریکا به اعضای اتحادیه اروپا هشدار داده که در صورت دور زدن تحریم‌ها علیه ایران به احتمال زیاد با مجازات‌های سنگین روبرو خواهند شد.

با این همه اتحادیه اروپا تاکید دارد که توافق هسته‌ای با ایران برای امنیت منطقه‌ای و جهانی بسیار مهم است. این اتحادیه قبلا نیز مقرراتی تصویب کرده که شرکت‌های عضو را از تبعیت از تحریم‌های آمریکا بدون کسب اجازه از بروکسل قانونا منع می کند.

این مقررات نتایج محتمل شکایت و اقدام قضایی آمریکا در دادگاههای اروپایی لغو و به شرکت‌های اروپایی امکان می دهد که ضررهای مالی ناشی از تحریم را از نهاد و کشور تحریم کننده بازپس بگیرند.

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد«ما نمی خواهیم ایران از این توافق (برجام) خارج شده و غنی سازی را از سر بگیرد.»

با استفاده از آسوشیتدپرس، ش.ر/خ

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG