لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۸

تیراندازی در آلمان؛ بحث درباره نفرت‌پراکنی و کنترل اسلحه بالا گرفت


صحنه تیراندازی در شهر هانائو آلمان که به مرگ ۹ نفر انجامید

مرد آلمانی ۴۳ ساله‌ای که مسئول تیراندازی به دو کافه در شهر هانائو آلمان تلقی می‌شود مطالبی آمیخته از فرضيه‌های توطئه و دیدگاه‌های به شدت نژادپرستانه در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود.

بر اثر تیراندازی او به مشتریان دو قلیان‌خانه در غروب روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹ نفر کشته و ۶ نفر مجروح شدند.

فرد مظنون که تصور می‌شود بعد از این حملات خود و مادرش را با گلوله کشته است عضو یک باشگاه اسلحه بود. اکنون این سئوال مطرح شده که چگونه فردی با چنین دیدگاه‌هایی توانسته است عضو باشگاه شود و اسلحه‌ای که با آن مردم را کشته است در اختیار بگیرد.

روزنامه آلمانی پرتیراژ بیلد در سرمقاله خود نوشت: «ما برای کنترل صاحبان اسلحه‌های شکاری و سلاح‌های گرم به قوانین سختگیرانه‌تری نیاز داریم. ما بلادرنگ به ماموران امنیتی بیشتری برای کنترل رادیکال‌های دست راستی نیاز داریم تا قبل از آن که دیر شود بتوانند مداخله کنند.»

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان به روزنامه بیلد گفت دولت اصلاحاتی را در زمینه کنترل شدیدتر صاحبان اسلحه به اجرا خواهد گذاشت. او افزود: «این موضوع فقط به نحوه نگهداری اسلحه و نگهداری جداگانه گلوله از اسلحه‌ها مربوط نمی‌شود بلکه در عین حال باید مسائل و وضعیت شخصی افراد را نیز مد نظر قرار دهد.»

وزارت کشور آلمان سپس در بیانیه‌ای گفت که این کنترل‌ها فقط در مورد افرادی که از نظر نهادهای مسئول مشکوک تلقی می‌شوند اجرا خواهد شد و آزمایش‌های روانی در مورد همه صاحبان اسلحه انجام نخواهد شد.

پیتر فرانک، دادستان فدرال آلمان روز جمعه گفت فرد مظنون جواز دو اسلحه داشت و هنوز ارتباط او با گروه‌های راست افراطی در آلمان و یا خارج از کشور قطعی نشده است.

او افزود که مظنون در ماه نوامبر در نامه‌ای به دادستانی آلمان از وجود یک نهاد اطلاعاتی ناشناخته که قادر است افکار و اعمال مردم را کنترل کند، شکایت کرده بود.

دادستان فدرال آلمان در یک نشست خبری گفت: «دیدگاه‌های نژادپرستانه او برای نابودی گروه‌های خاصی از مردم در این نامه منعکس نشده بود. ما بر اساس این نامه که بعدها در بیانیه نژادپرستانه او گنجانده شد تحقیقاتی را شروع نکردیم.»

رسانه‌های آلمانی گمانه‌زنی می‌کنند که فرد مظنون به بیماری روانی مبتلا بوده است.

یکی از رهبران حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» در توئیتی نوشت: «او می‌بایست در بیمارستان روانی بستری می‌شد. به جای آن، می‌خواهند ما را به خاطر این حادثه سرزنش کنند.»

مسئول اروپا در وزارت خارجه آلمان پس از وقوع تیراندازی مرگبار شهر هانائو، حزب «آلترناتیو برای آلمان» را بازوی سیاسی تروریسم راست افراطی توصیف کرد.

در ماه اکتبر دولت آلمان فروش اسلحه به اعضا و هواداران گروه‌های تندرو را که در فهرست کنترل نهادهای امنیتی هستند ممنوع و وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را موظف کرد که انتشار مطالب نفرت‌آمیز را به پلیس اطلاع دهند.

این تدابیر دولت واکنشی بود به قتل یک سیاستمدار طرفدار مهاجران در ماه ژوئن و حمله مسلحانه یک مهاجم ضد یهود به کنیسه و یک کبابی در شهر هاله که فیلم حملات خود را به طور زنده در شبکه‌های اجتماعی پخش کرد.

سفیر ترکیه در برلین روز پنجشنبه گفت حداقل پنج نفر از قربانیان حملات شهر هانائو ترک تبار بوده‌اند. دولت ترکیه خواستار واکنش قاطع دولت آلمان به این حملات شده و رهبران جامعه پر شمار کردها نیز چنین درخواستی را مطرح کرده‌اند.

وزیر کشور آلمان با اشاره به دستگیری اخیر گروهی که قصد حمله به اقلیت‌ها را داشت گفت، نیروهای امنیتی و انتظامی در جلوگیری از وقوع جرایم ناشی از نفرت راست افراطی، یهودی ستیزی و نژادپرستی «بسیار جدی» است و قوانین موجود باید خیلی شدیدتر اجرا شوند.

آلمان يکی از کشورهای جهان با کمترين ميزان مرگ با اسلحه است. يکی از اعضای حزب دمکرات مسيحی به رهبری آنگلا مرکل در مصاحبه با راديوی ملی آلمان در مورد موثر بودن تشديد قوانين اظهار ترديد کرد و گفت: «شناسايی افرادی که در انزوا افراطی می‌شوند و به تنهايی حمله می‌کنند بسيار دشوار است.»

اما برخی ديگر ريشه اين حملات مرگبار را در مسائل اجتماعی عميق‌تر می‌بينند که بايد با آنها مقابله شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG